Podbitka dachowa – jakie ma zalety? O czym pamiętać przed jej zakupem?

poniedziałek, 15.7.2024 12:35 104

Podczas budowy lub wykończenia domu trzeba zadbać o wiele istotnych elementów wpływających na komfort mieszkania i wygląd budynku. Warto zadbać m.in. o odpowiednie materiały wykorzystane do projektu elewacji, kolorze dachu, rodzaju poszycia dachowego oraz innych materiałach i elementach dekoracyjnych. Jeden z nich to podbitka dachowa wpływająca na wygląd zewnętrzny domu, choć nie tylko. Jakie funkcje pełni podbitka? O czym pamiętać przed jej zakupem?

  1. Podbitka dachowa – podstawowe informacje
  2. Jakie funkcje pełni podbitka dachowa?
  3. Na co zwracać uwagę podczas wybierania podbitki dachowej?

Niezależnie jaki produkt zostanie wybrany, powinien być dedykowany do montażu pod okapem dachu, pasować do całości budynku, być dobrej jakości i mieścić się w założonym budżecie.

Podbitka dachowa – podstawowe informacje

Podbitka dachowa, nazywana też podsufitką, jest elementem wykończeniowym połaci dachu, widocznym od spodu okapu, montowanym na całej jego powierzchni. To jeden z ostatnich etapów prac przy elewacji, ponieważ jest montowany, gdy elewacja domu jest już gotowa, dając możliwość na harmonijne łączenie tych dwóch elementów. Podbitka dachowa jest estetycznym detalem budynku zasłaniającym elementy konstrukcji dachu. Oprócz walorów wizualnych podbitka pełni też inne funkcje, a zainwestowanie w nią może uchronić inwestorów przed drogimi naprawami dachów w przyszłości!

Celem podbitki dachowej jest zabezpieczanie krokwi i więźby przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz ochrona dachu przed gryzoniami, ptakami i owadami, które często szukają schronienia pod przykryciem budynku.

Podsufitka dachowa PCV, obok systemów rynnowych, dopełnia estetyczne wykończenie dachu, a przede wszystkim zapewnia odpowiednią wentylację i zabezpiecza konstrukcję okapu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (np. nawiewanie śniegu) i chroni przed zagnieżdżeniem się np. ptaków.
Dlaczego podbitka z PCV jest cenioną opcją? Ten nowoczesny materiał ma wiele zalet, w tym przede wszystkim: odporność na warunki atmosferyczne, trwałość materiału, brak wymogu konserwacji, możliwość dopasowania systemu do preferowanego montażu do podbitki zabudowy okapu dachu na zewnątrz budynku i prosty montaż ze względu na lekkość konstrukcji. Podsufitka dachowa PVC pozwala również na montaż oświetlenia podkreślającego elewację oraz bryłę budynku. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować przestrzeń okapu do reszty elewacji oraz stworzyć estetycznie wyglądające wykończenie dachu spójne z ramami okien, rynnami, drzwiami i pokryciem.

Jakie funkcje pełni podbitka dachowa?

Jakie dokładnie funkcje pełni podbitka dachowa? Przede wszystkim:

  • chroni i utrudnia ptakom i owadom budowę gniazd pomiędzy widocznymi elementami konstrukcji dachu,
  • zabezpiecza więźbę dachową przed zmiennymi warunkami pogodowymi, w tym: opadami śniegu, deszczu, mocnym słońcem, mrozem,
  • chroni przed wilgocią oraz możliwym rozwojem grzybów i pleśni,
  • izoluje między dachem a murami budynku, chroni przed niekontrolowaną utratą ciepła,
  • korzystnie wpływa na całościowy wygląd budynku, podkreśla jego styl i podnosi walory estetyczne.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania podbitki dachowej?

Jaka podbitka będzie dobrym wyborem? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Ze względu na bogaty asortyment materiałów, kolorów i faktur, warto wybrać taki, który będzie dobrze komponował się z całą elewacją, równocześnie pasował do dachu pod kątem kolorystyki, stolarki okiennej i koloru ścian. Zależnie od wybieranego materiału, biorąc pod uwagę czas, który się poświęca na zadbanie o jego właściwości i wygląd, jeden będzie mniej wygodny w użytkowaniu, a drugi bardziej. Jeśli zdecydujesz się na drewnianą podbitkę dachową, pamiętaj że to materiał naturalny i trzeba dbać o jego impregnację oraz przeprowadzanie konserwacyjnych zabiegów, w przeciwieństwie do podsufitki z PVC.