Podatek bankowy. Komentarz wrocławskiego radnego Krystiana Mieszkały

czwartek, 31.12.2015 11:21 1306 0

Od lutego 2016 roku m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów - we wtorek sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych autorstwa PiS.  

Komentarz Krystiana Mieszkały:

Uchwalony podatek od niektórych instytucji finansowych potocznie określany jako podatek bankowy wprowadza w Polsce opodatkowanie aktywów instytucji finansowych. Należy podkreślić, że instytucje finansowe podlegają już opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jednakże skuteczność tego opodatkowanie jest niska, ponieważ opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica między przychodami a kosztami. Zatem kiedy instytucje finansowe np. udzielały nowych kredytów (składnik aktywów), to nie generowały dochodów. Dlatego wprowadzony podatek opodatkowuje sumę aktów instytucji finansowych. Obowiązek płacenia podatku nie dotyczy podatników, u których aktywa są niższe lub równe cztery miliardy złotych. Oznacza to, że drobne instytucje finansowe lub podmioty wchodzące na rynek o małych aktywach nie muszą płacić podatku bankowego.

Uchwalony podatek nie powinien być przerzucany na klientów banków z powodu dużej konkurencji na rynku oraz jego zróżnicowania. Banki konkurując o pozyskiwanie depozytów nie obniżą oprocentowania lokat. Ponadto koszty prowadzenia kont indywidualnych w Polsce należą do najwyższych w Europie. Jednakże nie sposób wykluczyć wzrostu kosztów kredytów dla firm, ponieważ mechanizm konkurencji nie stanowi w tym przypadku skutecznej tamy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)