Pod patronatem DOBA.PL - Muzyczne Tajemnice Dolnego Śląska

czwartek, 8.4.2021 10:32 939

Pogoda w ostatnich dniach nie zachęca do wędrówek, jednak ile można w domu sprzątać i przestawiać rzeczy z kąta w kąt. Taki czas wolny, czasem przymusowo spędzany w domu, to świetny moment na anegdoty i ciekawostki. Nie trzeba jedna czytać całej sterty książek, wystarczy sprawdzić najnowsze „Muzyczne Zapiski” Domi Łukasiewicz – stypendystki Ministra Kultury. 

Pomysł Muzycznych Zapisków stworzyła poniekąd pandemia połączona z potrzebą tworzenia i kontaktu z ludźmi. Pierwszy odcinek powstał w maju ubiegłego roku. Cykl filmików dotyczy nieznanych okoliczności powstawania najsłynniejszych utworów muzyki klasycznej i filmowej. Można znaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego Dunaj Johanna Straussa był modry? Czy to możliwe, że Bolero Ravela łączy się z baletem? Kto był miłością Fryderyka Chopina? Opowiedziane zwięźle historie kompozytorów i ich dzieł odkrywają przed słuchaczem świat najczęściej wyrażany bez słów. W tym roku Domi Łukasiewicz zainteresowała się muzycznymi tajemnicami Dolnego Śląska i w ten sam lekki sposób przekazuje wyczytane ciekawostki fanom i nowym słuchaczom „Muzycznych Zapisków”.  Pierwszy odcinek z serii dolnośląskiej historii muzycznej już jest dostępny na YouTube:


„Ferenc Liszt we Lwówku Śląskim” to idealny temat na pierwszą odsłonę Muzycznych Zapisków na Dolnym Śląsku. Najbardziej niezwykły jest dla mnie fakt, że wielcy kompozytorzy, których dzieła podziwiamy do dziś, byli tak blisko nas, przechadzali się tymi samymi ścieżkami (…) czy widzimy to samo i potrafimy skorzystać z tych inspiracji? – komentuje autorka filmików. Dolny Śląsk pewnie nie raz nas jeszcze zaskoczy, tym razem Domi Łukasiewicz opowiada o niegdyś ważnym ośrodku muzycznym – Lwówku Śląskim, który posiadał świetną orkiestrę, a Książę Hohenzollern zapraszał na koncerty najwybitniejszych muzyków tamtych czasów. Dziś, co mówię z wielka radością, Władze Miasta wraz z Lwóweckim Centrum Kultury kontynuują od kilku lat myśl księcia. – dodaje stypendystka. Lwówek Śląski rozbrzmiewa piękną muzyką cyklicznie w miejskim parku. Tam również planowany jest koncert podsumowujący pt. „Karkonosze – miejsce muzycznych inspiracji”.

Już dziś zapraszamy do Lwówka Śląskiego 11 września  2021 roku.

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz