komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 23 października 2020

Marleny, Seweryna

Pobawmy się nauką w Ogrodzie Doświadczeń - niezwykły projekt WBO 2020

wtorek, 29.9.2020 13:16 , komentarze: 0 , odsłony: 499
kategorie artykułu:

Wrocławianie walczą o głosy, by realizować z publicznych pieniędzy projekty zmieniające przestrzeń wokół - sadzą drzewa, zmieniają skwery, budują place zabaw. Na tym polega Wrocławski Budżet Obywatelski. Jest w gronie propozycji jeden niezwykły. Zgłoszony nie przez mieszkańców, ale fizyków Uniwersytetu Wrocławskiego. By projekt był większy, niż pozwala budżet projektów WBO, fizycy zgłosili się również po pomoc do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.   
Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i architekci z LAX Architects stworzyli unikatowy w skali światowej projekt Ogrodu Doświadczeń. Bulwar Fizyków - bo tak nazywa się to miejsce - miałby być zbiorem kilkunastu ogólnodostępnych i łatwych w obsłudze instalacji edukacyjno-naukowych. Pierwsza już stoi i jest zapowiedzią tego, co wydarzyć się może w ciągu najbliższego roku:

– W poprzednim roku został zrealizowany I etap projektu. Na Bulwarze pojawiły się zwierciadła akustyczne. Stajesz w jednym miejscu, mówisz do kropki namalowanej w zwierciadle i słychać cię kilkadziesiąt metrów dalej a wszystko brzmi jakbyś stał obok - opowiada dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. To urządzenie już stoi – zapraszamy, by przyjść i przetestować, jak działa komunikacja na odległość bez użycia nowoczesnych urządzeń.

Po realizacji projektu zwierciadeł akustycznych, zresztą w ramach programu WBO z poprzednich lat – fizycy chcą zagospodarować cały Bulwar Zwierzyckiego innymi instalacjami. Wymarzyli sobie urządzenie z opóźnionym dźwiękiem, platformę obrotową, zegar słoneczny, segment ze złudzeniami optycznymi, a także lapidarium geologicznym z kamieniami wydobytymi na Dolnym Śląsku a nawet Scenę Nauki, czyli mini salę wykładową na wolnym powietrzu

– Tu chcemy dawać wykłady popularnonaukowe dla Wrocławian. Taki ciągły festiwal nauki na świeżym powietrzu. Idea na tyle ciekawa, że zainteresowała Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Murdzek zresztą rzucił parę pomysłów, o które moglibyśmy całość rozbudować. Chcielibyśmy na przykład postawić wielką kilkutonową kulę granitową ze Strzegomia, którą unosiłaby się na wodzie i którą każde dziecko mogłoby bez problemu kręcić – rozmarza się dr Matyka – Ministerstwo zapowiedziało wstępnie, że nas wesprze i dorzuci się do tego projektu szykowanego dla wrocławian.

Wsparcie przez wrocławian dla tego projektu w ramach WBO pomoże uruchomić dodatkowe fundusze. Głos oddany na Bulwar Fizyków - można powiedzieć waży podwójnie

– Jest to projekt całkowicie unikatowy, bo zakłada powstanie urządzeń, które w tej formie nie istnieją nigdzie indziej na świecie. - opisuje dr Remigiusz Durka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. Dzięki nim każdy, kto odwiedzi nadodrzański Bulwar Zwierzyckiego, na własnej skórze przekona się o tym, jak działają prawa fizyki. Architekci dołożyli wszelkich starań, aby instalacje były atrakcyjne wizualnie, nowoczesne i dostosowane do charakteru tego miejsca bez wyrządzania krzywdy rosnącym tu platanom.

Projekt Ogrodu Doświadczeń ma w tegorocznym budżecie numer 219. Można na niego głosować do 5 października na stronie WBO 2020. Fizycy nagrali też filmik, w którym zachęcają do wsparcia swojego pomysłu.

 

Wasze komentarze

środa, 21.10.2020 09:11
poniedziałek, 12.10.2020 08:57
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele