Płodność chorujących onkologicznie będzie zabezpieczona

poniedziałek, 20.6.2022 14:21 223 0

Wrocław zabezpieczy płodność na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2023. To sukces radnych Nowej Nadziei, którzy program przygotowali, napisali i przedstawili Prezydentowi. Wcześniej zabezpieczyli na ten cel 200 tys. złotych w budżecie Wrocławia. Cieszymy się, że miasto uznało, że prawo osób chorujących onkologicznie do zabezpieczenia ich płodności, o które walczyliśmy jako radni Nowej Nadziei od lutego, są dla nas wszystkich ważne – mówi radna Magdalena Razik Trziszka.

Program, który przygotowali radni i radne Klubu Radnych Nowa Nadzieja otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i będzie wdrożony w formie pilotażu. W lutym, kiedy radni składali gotowy program do Biura Rady Miejskiej, apelowali do Prezydenta Sutryka o poparcie tego projektu.
Jak zaznacza radna Magdalena Razik-Trziszka, inicjatorka programu: Cieszę się, że miasto uznało, że prawo osób chorujących onkologicznie do zabezpieczenia ich płodności, o które walczyliśmy jako radni Nowej Nadziei od lutego, są ważne. Cieszymy się, że napisany przez nas program został oceniony pozytywnie przez Agencję, a Jacek Sutryk, po przestawieniu mu gotowego programu, pochylił się nad ogromnym problemem osób, którym nowotwór do tej pory krzyżował plany na posiadanie potomstwa.
Szacuje się, że problemem niepłodności może być dotkniętych ponad 42 tys. mieszkańców Wrocławia. W grupie tej obecnie znajdują się osoby, którym z powodu zachorowania na nowotwory złośliwe nie udało się zrealizować swoich planów prokreacyjnych. W roku 2018 Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu stwierdziło w województwie dolnośląskim 13.762 zachorowań na nowotwory złośliwe. W 2018 roku we Wrocławiu na nowotwory złośliwe zachorowało 1785 mężczyzn, 1538 kobiet.
 
Młodzi pacjenci onkologiczni utratę płodności wskazują jako jeden z kluczowych problemów wiążących się z chorobą nowotworową. Dlaczego cieszymy się, że jeszcze w tym roku dzięki naszemu wnioskowi budżetowemu gmina Wrocław przeznaczy 200 tysięcy złotych na realizację tego zadania – dodaje radna Razik-Trziszka.
 
Wysokie koszty sprawiają, że płodności nie są w stanie zabezpieczyć osoby, które marzyły o posiadaniu potomstwa
 
Wysokie koszty zabezpieczenia płodności na przyszłość są ponoszone dziś wyłącznie przez pacjenta, dlatego często sprawa płodności schodzi na dalszy plan, bo koszty związane z leczeniem onkologicznym konsumują najwięcej. Te wysokie koszty sprawiają, że płodności nie są w stanie zabezpieczyć osoby, które marzyły o posiadaniu potomstwa. Dzięki naszej inicjatywie i poparciu jej przez urząd ich sytuacja się dziś zmienia. Bardzo za to dziękujemy – zaznaczyła Jolanta Niezgodzka, Radna Rady Miejskiej Wrocławia.
 
Jak dodaje Niezgodzka: Trudno przejść obojętnie wobec kolejnego zachowania prezydenta Sutryka, które destrukcyjnie wpływa na jakość dialogu we Wrocławiu. Dla pacjenta nie jest ważne, czy program wprowadza prezydent czy Rada Miasta, ale wygląda to tak jakby służby Jacka Sutryka bardzo chciały wyprzedzić Radę, która obrady nad programem ma zaplanowane na czwartek. Konkurs na wybór realizatora, ogłoszony w ubiegłym tygodniu jest praktycznie w całości powieleniem przygotowanego przez nas programu. 
 
Pokażmy, że Wrocław wspiera osoby w najtrudniejszej sytuacji 
 
Adresatami Programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2023” są mieszkańcy Wrocławia między 18 a 40 rokiem życia. Uda się w ten sposób pomóc w sumie 90 mężczyznom oraz 90 kobietom.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)