PLK wykorzystają śmigłowce do monitorowania inwestycji

niedziela, 29.4.2018 15:00 1030 0

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na monitorowanie ze śmigłowców terenów inwestycji. To kolejne działanie PLK, którego celem jest skuteczniejsze śledzenie postępów prac oraz zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa w miejscach robót. Śmigłowce z kamerami, podobnie jak kamery stacjonarne, pozwolą na ogląd inwestycji i szybką reakcję na ewentualne nieprawidłowości.

fot. pixabay

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie największy program inwestycyjny w infrastrukturę kolejową w historii – Krajowy Program Kolejowy, który obejmuje ponad 220 projektów o łącznej wartości ponad 66 mld zł. PLK, aby sprawnie zrealizować wszystkie przedsięwzięcia, inwestują w wykorzystanie nowoczesnych technologii i wdrażają specjalne rozwiązania. Dziś 25 kwietnia 2018 r. zarządca infrastruktury podpisał umowę na przeprowadzenie przelotów nad obszarami objętymi inwestycjami kolejowymi wraz z wykonaniem filmów z pokładu śmigłowca. Kolejarze, za pośrednictwem monitoringu z powietrza będą czuwać nad sprawną realizacją i bezpieczeństwem prowadzonych prac. To kolejny, pilotażowy projekt PLK, podobny jak podpisana 20 kwietnia b.r., umowa na dostawę i montaż 70 kamer cyfrowych na terenach inwestycji.   

Śmigłowiec nad linią kolejową  

Monitoring inwestycji za pomocą helikopterów obejmie pięć linii kolejowych, na których trwają prace. Nadzorem z powietrza zostaną objęte modernizacje prowadzone na trasach:  Warszawa – Lublin, Warszawa – Poznań, Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki, Sadowne – Białystok, Poznań – Rawicz.  Konkretne odcinki przelotu nad wytypowanymi liniami kolejowymi wyznaczane będą na podstawie bieżącego zapotrzebowania na wykonywanie takiego monitoringu. PLK za pomocą śmigłowca monitorować będą postęp prac. Ponadto, widok na place budowy z góry daje szerszą perspektywę podglądu terenu, co pozwoli czuwać nad lepszym bezpieczeństwem prowadzonych inwestycji – np. czy teren jest odpowiednio zabezpieczony przez wykonawcę i czy stosowane są przez jego pracowników procedury bezpieczeństwa i zasady BHP. Co ważne, kolejarze będą mieli także podgląd na szlaki, na których jeżdżą nie tylko pociągi pasażerskie i towarowe, ale i pojazdy techniczne, wywożące i dowożące materiały i sprzęt. Taki monitoring terenu budowy w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, umożliwi szybką reakcje ze strony PLK i wykonawców.

Podczas oblotu, poza pilotem na pokładzie śmigłowca przebywać będzie pracownik PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz operator specjalistycznego sprzętu rejestrującego. W ramach umowy odbędą się cztery loty (z możliwością wykonania podczas jednego oblotu, monitoringu  dwóch / trzech linii kolejowych). Zadanie wykona firma HeliPoland Sp. z o.o. Wartość umowy to prawie 68 tys. netto. Wybrane lokalizacje monitorowane będą do 15 grudnia tego roku.

Nowoczesne rozwiązania dla sprawnej realizacji inwestycji 

Aby sprawnie zrealizować do 2023 r. inwestycje kolejowe o wartości 66 mld zł, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wdrażają specjalne rozwiązania. Jednym z nich jest wykonawstwo zastępcze czyli zabezpieczenie firm, które przejmą inwestycje jeśli pierwotny wykonawca napotka poważne problemy. Kolejnym wdrażanym przedsięwzięciem jest monitoring inwestycji z lądu i powietrza. Poza standardowym monitoringiem, czyli nadzorowaniem kontraktu przez jego kierowników i inżynierów, zarządca infrastruktury planuje nadzorować place budów z lotu ptaka. Posłużą do tego helikoptery z kamerami oraz drony. Wśród planowanych przez Spółkę działań należy wymienić także weryfikację potencjału wykonawców (ma to na celu nie dopuszczenie na teren robót firm bez maszyn, ludzi i materiałów do kontraktów).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)