Piotr Węgrzyn trzeci na świecie w prestiżowym konkursie dla innowatorów

poniedziałek, 27.5.2024 13:11 281 0

Piotr Węgrzyn zdobył 3 miejsce na najważniejszym konkursie dla młodych naukowców na świecie- Regeneron ISEF w Los Angeles! Wrocławianin zaprezentował autorski procesor PCPU, który spotkał się z uznaniem międzynarodowego jury.

Piotr Węgrzyn, zwycięzca polskiego konkursu Explory reprezentował kraj na Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie naukowym, podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę. Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów. Piotr zdobył trzecie miejsce w kategorii Embedded Systems (systemy wbudowane) prezentując stworzony od podstaw, funkcjonalny procesor do użycia maszynowego wraz z całym systemem obliczeniowym. Kategorię sponsoruje i wspiera globalna firma HP. Piotr pracował nad projektem cztery lata w szkole średniej (uczęszczał do wrocławskiego XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu), a rozwija na Uniwersytecie Wrocławskim, już z zespołem kolegów i koleżanek. Prezentowana wersja procesora jest 47 szybsza niż jego pierwszy prototyp, co pokazuje jak daleką drogę przeszedł naukowiec w pracy nad swoim projektem.

– W finale Regeneron ISEF bierze udział ponad 2200 uczestników z ponad 60 państw na świecie. To szansa nie tylko na przeżycie przygody, ale także weryfikację swojego projektu z rówieśnikami i ekspertami z całego świata – czy projekt jest uniwersalny, aplikowany na różnych rynkach itd– mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii, która towarzyszyła polskiej delegacji w wyjeździe – Jesteśmy bardzo dumni z nagrody Piotra, jednak doceniamy także zaangażowanie i przygotowanie do konkursu całej delegacji – Kornelii, Diany i Grzegorza. Wszystkim gratulujemy – dodaje Babicka

 Już sam udział w finale konkursu jest wielkim wyróżnieniem i sukcesem. Udział Polaków w Regeneron ISEF jest możliwy tylko dzięki akredytacji otrzymanej podczas finału Konkursu Explory organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii.  Tam, delegację wybierają jurorzy – eksperci z innowacyjnych firm oraz naukowcy polskich uczelni.

Polskę, poza Piotrem reprezentowali  Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które stworzyły autorski ekologiczny nawóz. Dziewczyny prowadzą badania nad hormonem etylenu w roślinach, oraz Grzegorz Barański z Gdańska, absolwent Szkoły w Chmurze, który zaprezentował aplikację mobilną „Where to park”- system wykorzystujący otwarte dane publiczne oraz sztuczną inteligencję do odnajdywania najbliższych i najbardziej opłacalnych miejsc parkingowych w miastach. Cała delegacja świetnie się zaprezentowała, zainteresowała nie tylko jurorów ,ale także gości podczas dnia otwartego – czyli ponad 8 tysięcy młodych z Kalifornii, którzy odwiedzili miejsce konkursu, by poznać projekty z całego świata.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)