Piknik rodzinny z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

środa, 22.5.2024 13:30 158 0

W sobotę, 25 maja, w parku Lesława Węgrzynowskiego MOPS we Wrocławiu organizuje piknik rodzinny z okazji nadchodzącego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego!

Cele są dwa 

  • Podziękować rodzinom zastępczym!
  • Spotkać się z dużymi i małymi wrocławianami, opowiedzieć im o rodzicielstwie zastępczym oraz o tym, dlaczego jest tak ważne!

W programie:

  • fotobudka, dzięki której będzie można uwiecznić wspólnie spędzony czas,
  • rodzinne gry i zabawy terenowe z niespodziankami, między innymi: rzut do celu, łowienie nakrętek, rebusy i krzyżówki, zabawa „zgadnij co to?",
  • od godz. 12 do 14 – zapraszamy do zabawy przy muzyce z profesjonalnym animatorem zaproszonym przez przez firmę Getsix,
  • Fundacja ERMED z nauką pierwszej pomocy,
  • Fundacja Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele – ekipa działaczy na wózkach, która udzieli wiele informacji nt. niepełnosprawności,
  • będzie z nami też Rada Osiedla Przedmieście Świdnickie,
  • Stowarzyszenie STIRO, które przygotuje stanowisko "Przynieś książkę, weź książkę a nawet dwie",
  • na gości będzie czekał również słodki poczęstunek,
  • a dzieciom czas umili nasz Mopsik.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Co roku 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego uchwalony w 2006 roku, by rozwijać i popularyzować rodzicielstwo zastępcze w Polsce.

Cały czas szukamy rodzin zastępczych, które opiekują się dziećmi, których rodzice biologiczni nie zajmują się nimi, a których z różnych powodów nie można adoptować. Rodziny zastępcze wychowują i reprezentują dzieci, których rodzice nie chcą lub z różnych przyczyn (przewlekłe choroby, więzienie, uzależnienie, prezmoc) nie mogą się nimi zająć. We Wrocławiu w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa około 800 dzieci w około 600 rodzinach. Dla większości dzieci opiekunami zastępczymi zostają ich rodziny – babcie, dziadkowie, ciocie, rodzeństwo. Pozostałe dzieci znajdują opiekę u rodzin niezawodowych, zawodowych oraz w rodzinnych domach dziecka. Ale na rodziców zastępczych w domach dziecka nadal czeka 400 dzieci, w tym 100 maluchów poniżej 10 roku życia. Aby zostać rodzicem zastępczym należy przejść około trzymiesięczne szkolenie obejmujące elementy prawa rodzinnego, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, wiedzę i umiejętności rozpoznania i oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach czy informacje o instytucjach wspierających. Rodziny zastępcze wraz ze swoimi podopiecznymi maja zapewnione wsparcie specjalistów: psychologów, pedagogów, prawników…

Czym różni się rodzicielstwo zastępcze od adopcji

Rodzicielstwo zastępcze i adopcja to dwie różne formy wspierania dzieci, które nie mają opieki rodziców biologicznych.

Adopcja jest stała a rodzice adopcyjni przejmują wszystkie funkcje rodziny biologicznej, mają dokładnie takie same prawa i obowiązki jak rodzice biologiczni. Zmienia się akt urodzenia dziecka. Rodzice adopcyjni ponoszą wszelkie wydatki związane z wychowywaniem i mają pełną władzę rodzicielską. Rodzina zastępcza jest co do zasady tymczasowa, formalnie trwa do osiągnięcia pełnoletności lub zakończenia kształcenia się wychowanka. Rodzice zastępczy opiekują się dzieckiem w czasie, gdy nie mogą zrobić tego rodzice biologiczni, dbają o wychowanie i wykształcenie, a także o utrzymanie kontaktów z rodziną biologiczną. Jeśli sąd tak zdecyduje, rodzice zastępczy mogą być także opiekunami prawnymi, jednak co do zasady prawa do decydowania o niektórych kwestiach mają rodzice biologiczni. Rodzice zastępczy otrzymują wsparcie finansowe w związku z funkcją, którą pełnią. Dzieci potrzebują wsparcia rodzin zastępczych wtedy, gdy ich sytuacja nie jest uregulowana prawnie (np. trwa postępowanie odbierające rodzicom prawa rodzicielskie).

Wypowiedzi:

Moniki Jopek, kierowniczka działu szkolącego rodziny zastępcze:

Dużymi krokami zbliżą się święto rodzin zastępczych dlatego już dziś serdecznie zapraszamy was na piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Piknik odbędzie się w sobotę 25 maja w godzinach od 10:00 do 15:00 spotykamy się w parku Lesława Węgrzynowskiego u zbiegu ulic Tęczowej i Kolejowej, blisko naszej siedziby przy ulicy Wysokiej 6. Oprócz dobrej zabawy będzie to okazja, by podziękować naszym rodzinom zastępczym za działania na rzecz dzieci. Będziemy mogli też porozmawiać o rodzicielstwie zastępczym, przybliżyć ten temat, a może nawet pozyskamy nowych przyszłych rodziców zastępczych  Serdecznie zapraszamy, czekamy na Was!

 Anna Bytońska, rzeczniczka prasowa:

Co roku 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Dzień ten został ustanowiony w 2006 roku po to by promować upowszechniać idee rodzicielstwa zastępczego. Rodzicielstwo zastępcze to forma opieki nad dziećmi pozbawionymi wsparcia rodziców biologicznych. Dzieci, które trafiają do pieczy zastępczej to najczęściej dzieci z bardzo trudnymi doświadczeniami, pochodzą z domów, w których rodzice biologiczni nie umieli lub nie chcieli się nimi zajmować. Czasami są to dzieci rodziców uzależnionych, czasami przewlekle chorych, czasami niewydolnych wychowawczo, czasami są to dzieci z rodzin przemocowych, które mają za sobą bardzo trudne doświadczenia. Właśnie dla tych dzieci poszukujemy rodzin zastępczych! W tej chwili we Wrocławiu około 400 dzieci mieszka w domach dziecka, w tym ponad 100 to dzieci poniżej 10 roku (także zupełne maluszki roczne i młodsze) i dla tych dzieci rodziny, nawet zastępcze, są niezbędne do prawidłowego rozwoju!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)