komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 25 października 2020

Darii, Wilhelminy

Pierwszy alarm klimatyczny w Polsce - sukces Extinction Rebellion Wrocław

sobota, 7.9.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1732
kategorie artykułu:

Działający we Wrocławiu od kilku miesięcy ruch obywatelski Extinction Rebellion przedłożył w lipcu swoje postulaty Prezydentowi i radnym Wrocławia w postaci listu podpisanego przez 43 wrocławskie organizacje. W ciągu ostatnich dwóch tygodni odbyły się spotkania przedstawicieli Extinction Rebellion z wiceprezydentem Adamem Zawadą, urzędnikami oraz - ostatnie poniedziałkowe - z Prezydentem Jackiem Sutrykiem. Efektem tych spotkań jest wczorajsza deklaracja Prezydenta o ogłoszeniu alarmu klimatycznego we Wrocławiu. Stanowisko w tej sprawie ma być uchwalone podczas następnej sesji rady miejskiej.

- Konsekwencje negatywnych zmian klimatu postępujących na naszej planecie odczuwamy coraz silniej. Bezsporny jest fakt, że człowiek jest najważniejszych czynnikiem przyczyniającym się do tego, że średnia temperatura na Ziemi rośnie, topnieją wieczne zmarzliny, a kolejne obszary świata pustynnieją – mówił Sutryk podczas sesji. – Dziś nie ma dla nikogo usprawiedliwienia, a odpowiedzialność za klimat spoczywa na każdym z nas.

Podczas wrześniowej sesji rady uchwalono również apel do rządu o Wyjątkowy Stan Klimatyczny - co również było postulatem zawartym w liście organizacji do Prezydenta. Inne miasta poprzestały na takim apelu, tym bardziej warta odnotowania jest wola władz Wrocławia do ogłoszenia alarmu i - co za tym idzie - przyjęcia swojej odpowiedzialności za działania wobec kryzysu klimatycznego.

Agata Tannenberg-Ratajczak (XR)​: ​Doceniamy deklarację Prezydenta, który oświadczył, że jesteśmy „po tej samej stronie”. Wśród urzędników nikt nie neguje przyczyn i konsekwencji zmian klimatycznych. To dla nas bardzo ważne. Alarm klimatyczny odnosi się do naszego pierwszego postulatu: “Mówcie prawdę”. Świadomość problemu jest początkiem działania. Mamy nadzieję, że za tą świadomością pójdzie zmiana w sposobie funkcjonowania magistratu i przeformułowanie polityk miejskich oraz hierarchii celów. Alarm klimatyczny jest ważny, ale na tym nie poprzestajemy - domagamy się nowej strategii miasta wobec kryzysu klimatycznego oraz powołania paneli obywatelskich, które dadzą władzy mandat do przeprowadzenia szybkich i koniecznych działań.

Magistrat zdradził również, że prowadzi prace nad pierwszym panelem obywatelskim we Wrocławiu. Ma on zostać jednak poświęcony w pierwszej kolejności problematyce transportu.Prezydent Wrocławia bronił strategicznych dokumentów miejskich i podjętych przez magistrat działań, które według niego składają się na „kompleksowy program ochrony klimatu”. Extinction Rebellion, podobnie jak ruchy miejskie, uznaje te dokonania za dalece niewystarczające wobec skali zagrożeń klimatycznych i czekających nas wyzwań.

Błażej Wolańczyk (XR): Doceniamy wszystkie działania, które Pan Prezydent wymieniał podczas spotkania: nasadzenia, pasieki czy dotacje do systemów gromadzących deszczówkę. Jednak główne dokumenty miejskie opierają się na założeniach i prognozach, które już dziś są nieaktualne. Nie ma w mieście organizacji, która byłaby gotowa ich bronić. Stąd nasz postulat nowej strategii działań i porzucenie scenariuszy Business As Usual (BAU) czy Current Policy Scenario (CPU). Liczymy, że deklarację działań znajdziemy w zapowiedzianym alarmie klimatycznym.

Władze miasta chcą, aby Extinction Rebellion wspierało magistrat w działaniach edukacyjnych i medialnych służących zwiększaniu świadomości kryzysu klimatycznego.

Gaweł Andrzejewski, XR:Sercem naszych działań są akcje bezpośrednie i obywatelskie nieposłuszeństwo. Ich ​celem jest uznanie przez władze kwestie kryzysu klimatycznego za priorytetową oraz systemowe wypracowanie rozwiązań w ramach paneli obywatelskich​. Nasze akcje powodują wzrost świadomości mieszkańców miasta na temat kryzysu klimatycznego. Klimat nie jest dla nas jedną z ważny spraw. To sprawa najważniejsza, bo od niej zależy istnienie cywilizacji, a więc także losy wszystkich wrocławian. I będziemy walczyć tak długo, jak długo władze każdego szczebla nie potraktują sprawy kryzysu klimatycznego tak, jak na to zasługuje, czyli śmiertelnie poważnie.

Foto: Katarzyna Sałata

 

Wasze komentarze

piątek, 23.10.2020 09:45
piątek, 23.10.2020 08:51
czwartek, 22.10.2020 08:59
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki