komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 23 stycznia 2019

Ildefonsa, Rajmunda

Pierwsze uniwersyteckie studia dualne na Uniwersytecie Przyrodniczym

czwartek, 7.6.2018 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 702
kategorie artykułu:

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,  który w tegorocznym rankingu najlepszych kierunków studiów (prowadzonym przez „Perspektywy”) zajął pierwsze miejsce w kategorii „nauki o żywności i żywieniu”, uruchamia kolejny kierunek studiów związany z żywieniem. 

(te dotychczasowe, najlepsze w Polsce to: „technologia żywności i żywienie człowieka” i „żywienie człowieka i dietetyka”).

Nowy kierunek „Technologia i organizacja gastronomii” to będą pierwsze w Polsce uniwersyteckie studia dualne, czyli realizowane przez dwa podmioty: uczelnię wyższą i przedsiębiorstwo. 

- To studia inżynierskie, trwające 3,5 roku, z czego tylko 4 semestry to będzie nauka w salach, laboratoriach i pracowniach na uniwersytecie, a reszta to nauka w pracy w najlepszych firmach z sektora HoReCa (hotelarstwo-gastronomia-catering) – wyjaśnia prof. Anna Czubaszek, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na UPWr.  

Studenci „Technologii i organizacji gastronomii” będą w trakcie studiów pracować (i zarabiać) w czterech różnych firmach, ponieważ każdy z tych „staży”: techniczny, technologiczny, managerski i dyplomowy- ma dać im różnorodne umiejętności praktyczne. Prace dyplomowe wyłącznie poświęcone konkretnym praktycznym zagadnieniom i problemom "z życia wziętym" będą powstawać pod opieką i specjalisty-praktyka z branży żywieniowej, i nauczyciela akademickiego.

- Niewątpliwie atrakcyjne dla naszych studentów będą też dodatkowe szkolenia zawodowe, które są w programie studiów obowiązkowe, podobnie jak udział w konferencjach naukowych – zauważa dr Danuta Figurska – Ciura, jedna z inicjatorek utworzenia tego kierunku, wykładowczyni technologii gastronomii i prawa żywieniowego na UPWr.  Te 3 weekendowe szkolenia zawodowe: baristerskie, barmańskie, somelierskie - uzupełnią wiedzę ale i umożliwią studentom zdobycie certyfikatów potwierdzających przydatne umiejętności zawodowe.

Pierwsze w Polsce uniwersyteckie studia dualne są wyjątkowo atrakcyjne dla wszystkich.  Pracodawcy zyskują możliwość kształcenia pracowników zgodnie ze swoimi potrzebami. Równocześnie poprzez ścisłą współpracę  z naukowcami z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr, posiadającego status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, mają ułatwiony dostęp do najbardziej innowacyjnej wiedzy, badań i patentów.  Pensje pracowników – studentów nie obciążają ich rachunków, bo są finansowane z dotacji pozyskanej przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu na realizację studiów dualnych.

Uczelnia, która szczyci się najwyższym poziomem kształcenia specjalistów zajmujących się żywieniem i żywnością, jest w trakcie przeobrażania w tzw. Uniwersytet 3 Generacji, silnie powiązany z gospodarką, oddziałujący na procesy rynkowe. Rozszerzenie oferty edukacyjnej o nowatorskie studia dualne, wzmacnia jej pozycję. 

Wreszcie sami studenci – przyszli menedżerowie firm gastronomicznych, cateringowych itp., szefowie kuchni, właściciele firm branży żywieniowej – zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną, budują sieci kontaktów zawodowych, a równocześnie zarabiają. 

Pensje studentów w trakcie staży w firmach, koszty udziału w konferencjach naukowych, specjalistyczne szkolenia certyfikacyjne, nawet ubrania robocze – wszystko jest finansowane ze środków publicznych, ponieważ nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, powstał dzięki udziałowi w konkursie przeprowadzonym przez NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).

Foto: Tomasz Lewandowski/UPWr

 

Wasze komentarze


wtorek, 22.1.2019 10:00
sobota, 19.1.2019 09:09
sobota, 19.1.2019 08:49
czwartek, 17.1.2019 12:00
czwartek, 17.1.2019 11:54
czwartek, 17.1.2019 10:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Kserokopiarki
Teagle
Sklep AZE
New-House
monitoring GPS
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki