komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 30 marca 2020

Anieli, Kwiryna


Pierwsza przysięga dolnośląskich Terytorialsów [FOTO]

poniedziałek, 24.2.2020 09:49 , komentarze: 2 , odsłony: 969
kategorie artykułu:

Wrocławski Rynek po raz pierwszy gościł dolnośląskich Terytorialsów, którzy z dumą i wzruszeniem wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. 23 lutego br. żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej  wypełnili Rynek podczas uroczystej zbiórki z okazji pierwszej przysięgi, która miała wymiar historyczny dla Brygady jak i miasta.

Ten ważny dla dolnośląskich Terytorialsów dzień rozpoczął się o godz. 12.30 na wrocławskim Rynku. Przysięgę na sztandar złożyło ponad 100 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe i rozpoczęli tym samym 3-letni okres szkolenia. Uroczystość poprzedziła msza święta o godzinie 10.00, która  odprawiona została w intencji żołnierzy i ich rodzin w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety.  

W uroczystości uczestniczyli kombatanci, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych  oraz liczni goście.

- Drodzy Żołnierze, dziś jest Wasz dzień. Wojskowa przysięga, którą za chwilę złożycie, stanie się zobowiązaniem i pozostanie z Wami na długie lata. Złożycie ją na wierność naszemu państwu, naszej Ojczyźnie. Wiem, że czynicie to z pełną świadomością, motywowani patriotyzmem i odpowiedzialnością za nasz kraj. Gratuluję Wam tej postawy - tymi słowami w imieniu Prezesa Rady Ministrów zwrócił się do żołnierzy 16 DBOT  Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej – Senator Jarosław Rusiecki.

List do żołnierzy  skierował również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak - Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, których podstawowym zadaniem jest służba lokalnej społeczności. W każdej sytuacji kryzysowej, zarówno podczas wojny, jak i w czasie pokoju, macie zawsze być blisko potrzebujących pomocy - chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności. Dziękuję Wam za odpowiedzialną postawę, którą okazaliście stając w szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Niech duma i radość dzisiejszego dnia pozostaną z Wami w żołnierskiej drodze.

Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Artur Barański skierował do zaproszonych gości, żołnierzy jak i ich rodzina słowa podziękowania: - Nasze sukcesy nie byłyby możliwe bez wsparcia ludzi oddanych Ojczyźnie i regionowi. Dziś serdecznie i po żołniersku dziękuję za wszelkie okazane brygadzie i jej żołnierzom wyrazy sympatii. Jeszcze raz podkreślę, Waszą obecność na naszym święcie, odczytujemy jako wielki zaszczyt i wyróżnienie, za co serdecznie – Dziękuję.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 16 DBOT. 16 Dolnośląska  Brygada OT rozpoczęła proces formowania od września 2019 r. Obecnie liczy ok. 250 Terytorialsów, w tym 20 kobiet. 

Brygada opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

 

Wasze komentarze

Ludzie którzy chcą służyć i pomagać takim jak Ty. To
poniedziałek, 24.02.2020 13:32 autor: Magda
Ale szopka , oddziały Macierewicza
poniedziałek, 24.02.2020 10:29 autor: mon
piątek, 27.3.2020 11:13
czwartek, 26.3.2020 15:46
czwartek, 26.3.2020 14:38
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki