Pantery śnieżne z wrocławskiego ZOO mają już swoje imiona!

poniedziałek, 23.10.2023 16:16 605 0

Dwie samice irbisa, które przyszły na świat w naszym zoo w maju, zostały oficjalnie nazwane w Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej, 23 października. Poznajcie Ashę i Karę, których imiona nawiązują do masywu górskiego Gaszerbrum (Gasherbrum) oraz Karakorum – łańcucha górskiego, gdzie masyw ten się znajduje. Święto irbisów to doskonały dzień, by powiedzieć więcej o możliwości pomocy tym pięknym kotom w naturze. Wystarczy… oddać ubrania.
 
Asha i Kara to aktywne i ruchliwe pantery, które przez większość dnia trzymają się razem. Rozwijają się prawidłowo i rosną zdecydowanie zbyt szybko – to już nie małe kocięta, które pokazywaliśmy na zdjęciach sprzed kilku miesięcy. Z każdym dniem nabierają odwagi i charakteru. Chętnie się bawią, dlatego były zachwycone prezentem, jaki dostały od partnera adopcyjnego – TIM Catering i drużyny Panthers Wrocław. Na ich wybieg trafiły piłki do futbolu amerykańskiego.
 
Asha od Gasherbrum i Kara od Karakorum
 
Imiona naszych irbisów ogłosiliśmy w Dzień Pantery Śnieżnej. Dwie siostry, córki Nastasji i Nurka otrzymały imiona Kara i Asha. Z tej okazji dostały specjalny poczęstunek oraz prezenty od partnera adopcyjnego – TIM Catering i drużyny Panthers Wrocław. Na ich wybiegu opiekunowie rozłożyli piłki do futbolu amerykańskiego. Były też duże kartony z imionami tegorocznych młodych.
 
– Początkowo do piłek i kartonów z ukrytych w nich mięsem dorwały się mama naszych panter, Nastasja i ich starsza siostra Mila. Młode Kara i Asha pierwszy raz widziały tak wielkie kartony i podchodziły do nich ostrożnie. Z czasem kocięta zainteresowały się piłkami i zaczęły nimi bawić – opowiada Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych we wrocławskim zoo.
 
Pantery śnieżne w ogrodach zoologicznych bardzo często są nazywane na cześć górskich szczytów i pasm. Przykładowo, starszy brat naszych bliźniaczek, który w tym roku wyjechał do zoo we Francji, nosi imię Makalu – tak jak piąty szczyt świata. Chcieliśmy podtrzymać tę tradycję, a ponadto uczcić Andrzeja Bargiela, skialpinistę i himalaistę, który zjechał na nartach z najwyższych szczytów Karakorum. W tym roku dokonał tego wyczynu na Gasherbrum I i II. Ponadto kilka lat temu zdobył tytuł Śnieżnej Pantery – alpinistyczne wyróżnienie za zdobycie najwyższych szczytów byłych republik radzieckich, co jest dla niego motywacją do aktywnego mówienia o zagrożeniach dla panter śnieżnych w naturze.
 
Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej to także dla nas okazja do mówienia o ochronie tych pięknych kotów. Irbisy żyją w kilkunastu państwach środkowej Azji, w wysokich partiach pasm górskich. Przemieszczają się coraz wyżej w poszukiwaniu siedlisk. Lokalna ludność często tępi pantery śnieżne jako drapieżniki zagrażające ich zwierzętom hodowlanym.
 
Wrocławskie zoo i Fundacja ZOO Wrocław – DODO od lat wspierają Snow Leopard Trust w ochronie panter śnieżnych w ich naturalnym środowisku. Organizacja ta bada irbisy w 12 krajach występowania, chroni i edukuje o nich. Finansuje między innymi zakładanie fotopułapek pomagających monitorować obecności panter śnieżnych, ale też program edukacji ludzi zamieszkujących w ich sąsiedztwie. Zapobiega wypasowi zwierząt gospodarskich w coraz wyższych partiach gór, a jednocześnie daje alternatywne dla kłusownictwa źródło dochodu oferując lokalnej społeczności pracę przy wytwarzaniu rękodzieła artystycznego z filcu, wełny owczej i wielbłądziej.
 
Można ratować pantery w prosty sposób w ramach akcji Fundacji DODO “Ubrania do oddania”. – Jednym z ogromnych obciążeń dla środowiska i jego bioróżnorodności jest przemysł odzieżowy, a szczególnie zagrożonym przez ten przemysł kontynentem jest Azja. Oddając zalegające w szafie ubrania i tekstylia sprawiamy, że na konto Fundacji DODO trafiają środki finansowe na ratowanie zagrożonych gatunków – panter śnieżnych, świń wisajskich, jeleni alfreda, pangolinów, nosorożców indyjskich i świneczek karłowatych – mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO. Więcej o akcji można przeczytać tutaj: Ubrania do oddania. Przedłużamy akcję oddawania ubrań o miesiąc, do 23 listopada. Każdy chętny może przygotować paczkę z tekstyliami, która pomoże panterom. Wystarczy się zgłosić – kurier ją odbierze, nie trzeba jej nigdzie wysyłać.
 
Innym sposobem wsparcia panter jest także darowizna. Więcej można dowiedzieć się tutaj: projekt ochrony panter śnieżnych.
 
Duchy Gór
 
Panter śnieżnych zostało w naturze około 6 tysięcy. To niezwykle trudne do obserwacji zwierzęta, zwane Duchami Gór przez swoją nieuchwytność, ale także ciche polowanie na ofiary. W naturze utrzymują dystans około 2 km od najbliższego osobnika. Nawet ich oczy – szare, niebieskie lub zielone, a nie żółte jak u większości dużych kotów, pomagają im się wtopić w otoczenie. To jedne z najbardziej tajemniczych kotów świata, które udaje się sfotografować w naturze głównie dzięki fotopułapkom, takim jak te fundowane dzięki darczyńcom Fundacji ZOO Wrocław – DODO przez Snow Leopard Trust.
 
Pantery śnieżne żyją w niezwykle zimnym klimacie. Chętnie wychodzą na wybieg zimą i potrafią na nim spędzić cały dzień, z kolei latem podczas upałów znacznie trudniej je zobaczyć. Spędzają wtedy czas na zapleczu, gdzie jest dużo chłodniej.
 
W naturze irbisy sprawnie poruszają się pośród górskich grani, a w utrzymaniu równowagi pomaga im ogon – jeden z najdłuższych u dzikich kotów. Doskonale się skradają, poruszają się niemal bezszelestnie dzięki porośniętym futrem łapom, a ofiarę atakują w kilku szybkich susach. Polują głównie na różne gatunki dzikich owiec i koziorożce. W naszym zoo podajemy im przede wszystkim wołowinę, którą bardzo chętnie jedzą. Na wybiegu mają do dyspozycji liczne konary i skały, dzięki czemu odwzorowaliśmy rzeźbę terenu bliską tej, w jakiej występują.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)