Otwieramy kulturę jako pierwsi w Polsce

czwartek, 6.5.2021 14:35 201 0

Po wielu tygodniach oczekiwania artyści wreszcie wracają na sceny, a publiczność na widownię. Od 15 maja w kraju ponownie można organizować imprezy na świeżym powietrzu. Dzięki inicjatywie Strefy Kultury Wrocław, stolica Dolnego Śląska otwiera otwiera się na kulturę jako pierwsza w Polsce już o północy.

- Tęskniliśmy za Wami tak bardzo, że nie chcemy tracić ani minuty, dlatego na pierwsze wydarzenie zapraszamy już o północy 14 na 15 maja, choć odliczanie zaczniemy minutę wcześniej – mówi dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław Krzysztof Maj, zapraszając do nowej, zadaszonej przestrzeni przy Mazowieckiej 17.

Impart – scena w podwórku – w plenerze, ale pod dachem

Program sceny w podwórku zainauguruje 97. Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu. - Znacie to uczucie oczekiwania na Nowy Rok? To wspólne odliczanie w oczekiwaniu na to, że to co przyjdzie będzie lepsze, nowe, wspaniałe. Chcemy przeżyć to z Wami, ale nie chcemy czekać na Sylwestra. Wspólnie z piątku (kiedy nie wolno) wejdźmy w sobotę (kiedy już wolno) i uczcijmy powrót przedstawień – zachęca twórca Antykabaretu Marek Kocot.

Przy Mazowieckiej 17 zawsze dbano, by kierować program także do najmłodszych widzów. Latem na nowej scenie odbędzie się szereg spektakli przybliżających maluchom klasyczne bajki, wcześniej – z okazji Dnia Dziecka wystąpi dla nich Alicja Janosz. Wokalistka zaprezentuje materiał z płyty "Alicja Janosz Dzieciom", na którą trafiły piosenki różnorodne brzmieniowo i osadzone w wielu gatunkach muzycznych, od folku poprzez swing i reggae, skończywszy na tanecznym funky.

- To będzie nasz pierwszy koncert po przymusowej przerwie. Jesteśmy tak pełni energii i spragnieni kontaktu z publicznością, że na naszym koncercie może się wydarzyć wszystko. Chodźcie do nas, śpiewajcie i tańczcie razem z nami, wszyscy musimy się rozruszać – zaprasza Alicja Janosz.

Wcześniej, bo jeszcze w maju Impart – scena w podwórku – będzie gościć Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Jazzu nad Odrą, a także Tomasza Krajewskiego i jego zespół Gentleman’s Jazz. Muzycy zaprezentują przedpremierowo materiał z nadchodzącej płyty. Strefa Kultury Wrocław nie zapomina również o cieszącym się niesłabnącą popularnością „Leningradzie”. Mariusz Kiljan, Tomasz Mars i ich koledzy wystąpią na dla Was już w maju.

Największe polskie gwiazdy na scenie na placu przed Impartem

- Cieszy nas decyzja rządu o otwarciu działalności kulturalnej i zgodnie z naszymi przewidywaniami na pierwszy rzut pozwolono na realizację wydarzeń w plenerach. Nie ukrywam, że kilka tygodni temu podjęliśmy decyzję, że bezpieczniej dla naszych widzów będzie spotykać się w plenerach, stąd decyzja o budowie sceny w podwórku oraz przeniesienie aktywności na plac przed Impartem. Stawiamy także na komfort naszej publiczności. Plenery mają to do siebie, ze bywają zależne od pogody. Trochę się nagimnastykowaliśmy, ale przy wsparciu naszego partnera technologicznego - firmy ARAD - udało się zadaszyć niemal całe podwórko, więc widzowie nie muszą się obawiać deszczu -  komentuje dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Program sceny w podwórku będzie obfitował w atrakcje, podobnie jak harmonogram koncertów cyklu Letnie Brzmienia, który zagości na scenie na placu przed Impartem. W najbliższych miesiącach wystąpią tam artyści z czołówek list sprzedaży i rankingów popularności – m.in. Katarzyna Nosowska, Ania Dąbrowska, sanah, Artur Rojek, Paweł Domagała czy LemON. Na Letnich Brzmieniach nie zabraknie również wrocławskich akcentów - koncertów Mikromusic i Mroza.

Od ambientu przez hip-hop po surowe punkowe brzmienie – kolorowa Ruska 46

Obok dwóch impartowych scen Strefa Kultury Wrocław zaprasza na trzecią - równie ważną – ulokowaną w podwórku Ruska 46. - Już od maja będziemy mogli uczestniczyć w serii koncertów „Recepcja dźwięku“. Niedzielne wieczory letniego sezonu wypełnimy muzyką, która wybrzmi z oświetlonej zabytkowym neonami sceny przed klubokawiarnią Recepcja. W tym roku zaprosiliśmy artystów reprezentujących różne style muzyczne od elektroniki przez hip-hop po surowe punkowe brzmienie. Pierwsi, w ambientowej  stylistyce, zagrają Daniel Szlajnda (aka Daniel Drumz) oraz Bartosz Kruczyński (aka Earth Trax, Pejzaż).  Wkrótce na Ruską 46 przybędą także duet Nagrobki, który przypomni nam o sensie istnienia, doskonale wszystkim znani wrocławianie - Igor Pudło i Marcin Cichy, czyli Skalpel, którzy zagrają specjalnie przygotowany set. W sierpni literacko poniesie nas charyzmatyczna Siksa, a zwieńczeniem plenerowych doznań będzie występ Włodiego, któremu bity podłoży 1988 – wylicza Maciek Tymorek ze Strefy Kultury Wrocław. - Jedną z definicji słownikowych „recepcji” jest odbiór bodźców przez narządy zmysłów. Nie możemy się już doczekać na wspólnego doświadczania muzyki na żywo., dlatego latem meldujemy się w Recepcji – dodaje.

Długo musieliśmy czekać na powrót spektakli i koncertów, ale Strefa Kultury Wrocław zadbała o to, by wynagrodzić swojej publiczności oczekiwanie zróżnicowanym i atrakcyjnym programem. Organizatorzy wydarzeń zaplanowanych na obu impartowych scenach oraz w podwórku Ruska 46 nie mogą się już doczekać ponownego spotkania z widzami, podkreślając przy tym, że dbają nie tylko o ich komfort, ale także o bezpieczeństwo, stosując wszelkie niezbędne środki ostrożności.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz