komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Otwarcie żłobka przy Krystyny i Mariana Barskich [FOTO]

środa, 2.10.2019 07:50 , komentarze: 0 , odsłony: 828
kategorie artykułu:

We wtorek rano (o godzinie 7.30) pierwsze dzieci przyjął nowo powstały żłobek na osiedlu Nowe Żerniki (WuWa2). Żłobek przy ul. Krystyny i Mariana Barskich 45 to niewielka filia placówki nr 5, wchodzącej w skład Wrocławskiego Zespołu Żłobków. Filia, znajdująca się na parterze budynku mieszkalnego, zajmuje powierzchnię 250 m2. Żłobek przyjmuje dzieci w wieku od dwunastu miesięcy do dwóch lat oraz starsze – powyżej dwóch lat. Dziećmi zajmuje się sześć opiekunek, zatrudniona jest też jedna salowa oraz kucharka na pół etatu. Posiłki dla maluchów przywożone są ze żłobka nr 5 przy ul. Dokerskiej.

Rekrutacja do tego żłobka – tak jak do pozostałych finansowanych lub dofinansowanych przez miasto – odbywa się poprzez elektroniczny system rekrutacji. Wartość inwestycji - budowa, dostosowanie pomieszczeń oraz wyposażenie - to blisko 1,5 mln zł, przy czym część inwestycji sfinansowano z programu „MALUCH+”(dofinansowanie wyniosło 704 tys. zł).

Kolejne inwestycje

Nowy, większy żłobek miasto buduje na Jagodnie. Jego budowa jest już bardzo zaawansowana. Miejsce znajdzie tam 220 dzieci w siedmiu oddziałach. Żłobek będzie miał też własną kuchnię i jadalnie przy salach oraz salę wielofunkcyjną. Powstanie tam również Miejska Biblioteka Publiczna, plac zabaw i częściowo zadaszone stojaki rowerowe. W projekcie jest też boisko sportowe. Otwarcie planowane jest na wrzesień przyszłego roku. Jednocześnie, w ciągu paru najbliższych tygodni, ogłoszony zostanie przetarg na budowę jeszcze jednego żłobka – na Sołtysowicach. Trwa też poszukiwanie terenów pod kolejne inwestycje, m.in.  na Muchoborze Wielkim i Stabłowicach.

Uwolnione miejsca

We Wrocławiu rekrutacja do żłobków odbywa się w sposób ciągły, natomiast w okresie wiosennym uzupełniana jest ona o rekrutacje terminową – na zwalniane co wrzesień miejsca. W czerwcu br. w wyniku rekrutacji terminowej udało się zakwalifikować ponad 3,1 tys. dzieci oczekujących na miejsca dostępne od początku września. Jednocześnie 1,2 tys. wniosków wróciło do rekrutacji ciągłej. Dzieci te kwalifikowane są systematycznie na miejsca zwalniające się w ciągu roku szkolnego/opiekuńczego. Tylko do końca września w żłobkach zwolniło się 0,5 tys. miejsc, a co za tym idzie, zmniejszyła się liczba dzieci oczekujących na przyjęcie (z terminem na początek września). 

Zmiany w żłobkach 

Wart też pamiętać o zmianach w zasadach rekrutacji. W lipcu Rada Miejska przegłosowała obowiązkowe szczepienia jako jedno z kryteriów przyjęcia do wrocławskich żłobków. Uchwała wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Zmieniła się także stawka – opłata za godzinę opieki w żłobki miejskim wynosi teraz 2,03 zł. 

We Wrocławiu jest ponad 6,8 tys. miejsc z żłobkach, z czego niemal 5,300 to miejsca finansowane lub dofinansowane przez miasto. Daje to współczynnik opieki na dziećmi w wysokości 37 proc., przy czym średnia dla Polski to 13,1 proc. i 34 proc. dla krajów UE. Celem Wrocławia jest 45-procentowy wskaźnik objęcia dzieci opieką. 

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki