komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Oszuści wciąż aktywni we Wrocławiu!

wtorek, 20.10.2020 10:41 , komentarze: 0 , odsłony: 194
kategorie artykułu:

Oszuści wciąż działają na szkodę mieszkańców Wrocławia. Schemat działania złodziei jest podobny, podają się za pracowników wodociągów, pracowników wymieniających parapety czy tak jak kilka dni temu za pracowników dokonujących pomiarów w związku z przeciekającym dachem. Oszuści wchodzą do mieszkań, po czym okradają nieświadomych domowników. Policjanci ostrzegają: nie wpuszczaj obcych osób do mieszkania!

Co jakiś czas na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu przypominamy o tym, jak nie dać się okraść przez osoby, które podają się za kogoś, kim nie są. Przypominają również o tym dzielnicowi, czy mundurowi profilaktycy, którzy codziennie mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami miasta oraz powiatu wrocławskiego. Jednak są osoby, które często w stresie lub pośpiechu zapominają o słowach mundurowych oraz zasadach bezpiecznego kontaktu z nieznajomymi. Kontakt ten może mieć różne formy. Czasem oszuści wykorzystują telefon, e-mail, a zdarza się, że po prostu pukają do drzwi mieszkania. 

Tak było zaledwie parę dni temu na wrocławskim Psim Polu. Do mieszkania 62-letniej kobiety wszedł mężczyzna pod pretekstem konieczności dokonania pomiarów mieszkania, w związku z przeciekami dachu. Oszust wykorzystał jej nieuwagę, skradł biżuterię i telefon komórkowy, powodując łączne straty blisko 2 tysięcy złotych.

Policjanci prowadzą czynności mające na celu zatrzymanie osoby, która dokonała tego przestępstwa. Wrocławscy funkcjonariusze mają na tym polu sukcesy, ponieważ już nie raz namierzali sprawców tego typu kradzieży, którzy aktualnie przebywają w zakładach karnych. Jednak w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie przestępstwom. Dlatego też przypominamy: nie wpuszczaj do mieszkania nieznajomych!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim zawsze przed otwarciem drzwi należy:
- spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
- jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
- w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

Policjanci radzą, aby zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych stosować nie tylko w przypadku pojawienia się przed drzwiami nieznanych „monterów” lub „wodociągowców”. Również, jeśli telefonuje do nas osoba podająca się za dawno niewidzianego członka rodziny, albo policjant, który przeprowadza rzekomą tajną operację i potrzebuje pomocy finansowej. Niestety, ale przestępcy nie mają żadnych zahamowań moralnych, aby wzbogacić się czyimś kosztem. Są w stanie okraść każdego, nawet potrzebującą starszą osobę, która oszczędności planowała przeznaczyć na swoje potrzeby zdrowotne. Nie dajmy im tej szansy!

źródło: KMP we Wrocławiu

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 23.11.2020 10:03
piątek, 20.11.2020 10:13
czwartek, 19.11.2020 10:47
czwartek, 19.11.2020 10:35
czwartek, 19.11.2020 10:26
wtorek, 17.11.2020 10:02
poniedziałek, 16.11.2020 10:17
poniedziałek, 9.11.2020 11:03
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele