Oświadczenie Policji ws. materiału wyemitowanego w polsatowskich Wiadomościach

piątek, 21.1.2022 11:09 416 0

Materiał wyemitowany w dniu 19 stycznia 2022 roku o godzinie 18:50 w programie informacyjnym Wydarzenia na antenie stacji Polsat przedstawia niepełny obraz dotyczący podjętych przez policjantów działań. Mimo, iż dziennikarze stacji zwracali się wcześniej z pytaniami dotyczącymi poruszanej w nim sprawy i otrzymali pełną odpowiedź, włącznie z zarejestrowaniem jej w żądanej formie nagrania dźwiękowego, całkowicie pominęli stanowisko wrocławskiej Policji i przedstawiony w nim kluczowy dla oceny działań funkcjonariuszy fakt.

W programie zaprezentowany został materiał filmowy pochodzący z 2018 roku, na którym zarejestrowany jest moment uszkodzenia drzwi przez mężczyznę używającego do tego celu siekiery. Właśnie wtedy, w 2018 roku policjanci zatrzymali podejrzanego, który oprócz odpowiedzialności za uszkodzenie mienia, usłyszał także zarzut za znieważenie interweniujących funkcjonariuszy. Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy prowadzący postępowanie policjanci z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek przesłali wówczas do prokuratury wraz z aktem oskarżenia. W tej sprawie zapadł następnie sądowy wyrok skazujący. W przekazanej dziennikarzom Polsatu informacji podkreślono też między innymi, że podczas interwencji zgłaszanych w związku z zakłócaniem spokoju przez mężczyznę przez kolejne lata, osoby przekazujące te informacje zaznaczały, że chcą zachować anonimowość. Niezależnie od tego, każdorazowo podejmowana była przez policjantów interwencja. W sytuacji, w której indywidualne okoliczności, jakie towarzyszyły danej interwencji podjęcie takiej decyzji, mężczyzna umieszczany był we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym, gdzie konsultowany był medycznie. Niestety, od roku 2018 do chwili obecnej policjanci nie otrzymali żadnego zgłoszenia, które wskazywało by na osobę faktycznie pokrzywdzoną w wyniku czynu zabronionego popełnionego przez mężczyznę, takiego choćby jak uszkodzenie mienia, zakłócenie spokoju bądź spoczynku nocnego przez mężczyznę. Niemniej, każda zgłoszona interwencja – niezależnie od okoliczności, iż zgłaszająca ją osoba chce zachować anonimowość i nie inicjuje dalszego postępowania jako osoba pokrzywdzona - traktowana jest przez policjantów bardzo poważnie. 

Nasze stanowisko, które zostało przekazane w związku z pytaniami dziennikarzy Polsatu i ważne informacje w sprawie, zostały pominięte w wyemitowanym materiale, co naszym zdaniem wprowadziło w błąd odbiorców i pokazało stan różniący się od rzeczywistego co do zakresu podjętych przez policjantów działań.

 

nadkom. Kamil Rynkiewicz

ZKS KMP Wrocław

źródło:KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)