OSAMOTNIENIE (NIE)… PRAWYKONANIE utworu skomponowanego in memoriam ofiar COVID-19 już 25 X 2021

piątek, 22.10.2021 14:48 560 0

uż w poniedziałek 25 października 2021 w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich po raz pierwszy usłyszymy kompozycję Pawła Hendricha, inspirowaną poczuciem alienacji podczas lockdownu. Utwór „Osamotnienie(nie)…” będzie zwieńczeniem projektu współorganizowanego przez Uniwersytet Wrocławski. Zapraszamy na godz. 19.00.  

OSAMOTNIENIE(NIE) – tak Paweł Hendrich zatytułował swoją kompozycję poświęconą ofiarom i cierpiącym na COVID-19. Jej prawykonanie będzie kulminacją interdyscyplinarnego projektu „Caspar Neumann. Dusze i fundusze. Księga narodzin i pogrzebów dla miasta Wrocławia”. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest Grzegorz Joachimiak z Instytutu Muzykologii UWr we współpracy z Łukaszem Huculakiem z Katedry Malarstwa ASP we Wrocławiu.   

Caspar Neumann był siedemnastowiecznym uczonym i artystą, zafascynowanym tematem śmierci i umierania. Do historii nauki przeszedł jako twórca statystyki demograficznej. Był także jednym z najwybitniejszych wrocławian swoich czasów. 

Szczegóły projektu: https://uni.wroc.pl/caspar-neumann-dusze-i-fundusze-ksiega-narodzin-i-pogrzebow-dla-miasta-wroclawia/ 

Utwór wykona Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca w składzie: Alicja Molitorys - flety (in C, basowy), Mirosław Kuchlewski – waltornia, Konrad Merta – akordeon, Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela, Adam Bonk – perkusja, Staszek Sroka – gitara elektryczna, Paweł Hendrich – elektronika. 

Jak mówi sam kompozytor:  

- Kompozycja nosi tytuł „Osamotnienie(nie)…”. To dodatkowe (NIE) i przy kropki w tytule to krzyk i protest temu osamotnieniu – sytuacji, w której byliśmy ponad rok temu, podczas pierwszej fali pandemicznej. Wtedy właśnie czuliśmy te strach, alienację. Utwór został zamówiony prze Miasto Wrocław, w ramach stypendium Prezydenta Wrocławia. Wieczór będzie się składał z głównej kompozycji, ale będą także miniatury, które będą wykonywać muzycy solo, czasami z towarzyszeniem elektroniki. 

Zapraszamy w poniedziałek do auli Ossolineum. Koncert poprzedzony będzie konferencją naukową i finisażem wystawy PSYCHOPOMP. Wydarzeniem towarzyszący będzie sobotni spacer śladami Caspera Neumanna, który wyruszy spod siedziby Muzeum Miejskiego o 16.00. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)