Odważ się robić wielkie rzeczy. Spotkanie z Arturem B. Chmielewskim

czwartek, 25.5.2023 14:05 115 0

Artur B. Chmielewski, menedżer misji kosmicznych w kalifornijskim ośrodku Jet Propulsion Laboratory (NASA) po raz kolejny odwiedzi Politechnikę Wrocławską. W  poniedziałek, 29 maja, opowie o swojej pracy w sektorze kosmicznym, zachęci maturzystów i studentów, by poszli w jego ślady i odpowie na pytania widowni. 

Na wykład „Odważ się robić wielkie rzeczy. I ty możesz pracować w NASA” zapraszają Wydział Mechaniczno-Energetyczny PWr i wrocławska firma SatRev. Początek o godz. 13 w naszym Centrum Kongresowym (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8). 

Wstęp jest wolny!

Obowiązują jednak zapisy poprzez portal Evenea:  https://wroclaw.tech/abc

Po prelekcji Artur B. Chmielewski odpowie na pytania z sali, a potem będzie podpisywał wydaną w tym roku książkę, napisaną wspólnie z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką.

Śmiałe misje kosmiczne 

Nasz gość jest znany ze swojej pracy w centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii oraz z tego, że jest synem Papcia Chmiela, twórcy Tytusa, Romka i A’Tomka. W NASA budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował statki kosmiczne i zarządzał misjami z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów. Jego statki leciały, żeby zbadać Słońce, Mars, Jowisz, Saturn i asteroidy. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów do obserwacji czarnych dziur w kosmosie i robienia zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy.

Był też konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi rdzennymi mieszkańcami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Uwielbia tez pracować z młodzieżą, pomaga polskim firmom wejść na amerykański rynek, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów. 

I ty możesz wejść w branżę kosmiczną!

Spotkanie będzie też okazją, by posłuchać o ofercie kierunku lotnictwo i kosmonautyka, który od 2020 r. prowadzi Wydział Mechaniczno-Energetyczny. W ich trakcie studenci mogą liczyć na kursy m.in. z projektowania i badania napędów lotniczych, aerodynamiki, diagnostyki w lotnictwie czy instalacji pokładowych, podstaw programowania oraz podstaw aplikacji mikrokontrolerów.

W czasie spotkania swoje stanowiska wystawią też studenci z PWR in Space – politechnicznego koła naukowego projektującego rakiety kosmiczne i z Akademickiego Klubu Lotniczego, konstruującego samoloty bezzałogowe oraz współorganizator spotkania, SatRev.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)