Odpowiedź na List otwarty dotyczący Nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego

piątek, 31.12.2021 09:31 236 0

Odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przesyłam odpowiedź na List otwarty Pana prof. dr hab. n. med. Tomasza Wróbla dotyczący Nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego:

 

Odpowiadając na List otwarty Pana prof. dr hab. n. med. Tomasza Wróbla - Kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślamy, że powstanie nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego to konieczna, oczekiwana od lat przez mieszkańców regionu, a zarazem największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków, realizowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Utworzenie nowoczesnego, wielospecjalistycznego szpitala o profilu onkologicznym, pulmonologicznym i hematologicznym jest kluczowe dla skutecznej walki z chorobami nowotworowymi. Współcześnie zachorowalność na nowotwory jest ogromna i cały czas postępuje. W trosce o życie i zdrowie Dolnoślązaków, aby skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi, potrzebny jest nowoczesny ośrodek onkologiczny zapewniający pacjentom kompleksową opiekę - diagnostykę, terapię i rehabilitację.

Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny we Wrocławiu powstaje poprzez połączenie istniejących placówek medycznych prowadzonych przez Samorząd Województwa: Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO), Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych (DCTK) oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc (DCChP).

Nowy Szpital, w nowej lokalizacji i nowoczesnym obiekcie, będzie scalał funkcjonalności i zakresy lecznictwa łączonych trzech placówek medycznych. Opiekę nad pacjentami prowadzić będzie personel medyczny dotychczas pracujący w tych trzech podmiotach medycznych. Nazwa nowego Szpitala wyraża także szacunek do działalności medycznej personelu łączonych placówek, ich osiągnięć, doświadczenia i tradycji.

Nazwa jest również wynikiem ustaleń z pracownikami łączonych podmiotów, których przedstawiciele wielokrotnie artykułowali potrzebę uwzględnienia w nazwie odniesienia do ich dotychczasowej pracy i dorobku. Po prostu dotrzymujemy danego słowa!

Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny w żaden sposób nie będzie zastępował innych podmiotów medycznych, nie będzie dla nich konkurencją.  Nowy Szpital nie zastąpi potrzeby leczenia coraz większej liczby pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi. Wzrost zachorowalności na nowotwory wymaga istnienia wszystkich ośrodków, które dotychczas realizowały opiekę onkologiczną nad pacjentami. Działalność nowego Szpitala służy rozszerzeniu lecznictwa onkologicznego w nowoczesnych warunkach.

Obawy Uniwersytetu Medycznego są bezpodstawne. W skutecznej walce z nowotworami nie ma konkurencji pomiędzy ośrodkami medycznymi. Działalność medyczna skupiona jest na skutecznej diagnostyce i terapii - na zdecydowanej walce o zdrowie i życie pacjentów. Dolnoślązacy czekają od wielu lat na nowoczesny szpital onkologiczny.

Obecna lokalizacja DCO przy ul. Hirszfelda we Wrocławiu, czy DCChP i DCTK przy ul. Grabiszyńskiej w starych budynkach mocno ogranicza ich funkcjonowanie. Działalność trzech połączonych placówek w nowej lokalizacji nie będzie naruszać działalności medycznej, w tym również w dziedzinie hematologii, wykonywanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Co więcej, nowy Szpital wspierać będzie rozwój działalności dydaktycznej oraz naukowo-badawczej, także tej prowadzonej przez Uniwersytet Medyczny oraz Pana Prof. Wróbla.

Krytyka odnosząca się do negowania „hematologii” w nazewnictwie nowego Szpitala budzi nasze zdumienie, które potęguje fakt, że sam Pan Prof. Tomasz Wróbel, jako członek Rady Społecznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii, zaopiniował pozytywnie Statut nowego Szpitala, który mówi o utworzeniu Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

W treści Listu otwartego Pan Prof. Tomasz Wróbel wskazuje również na brak potrzeby budowania hematologii w ramach Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Wyjaśnić należy, że hematologia w DCTK istnieje od lat i posiada znakomite osiągnięcia. Obecność hematologii w strukturach Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCO jest kontynuatorem działalności DCTK i skupia ten sam, doświadczony personel, który jako jeden z pierwszych w Polsce zespołów wykonywał przeszczepienia komórek macierzystych.

Centrum Hematologiczno-Transplantacyjne DCO realizuje każdy rodzaj terapii w zakresie najwyższego poziomu referencyjnego, w tym z dostępem do wszystkich programów lekowych Ministerstwa Zdrowia w zakresie hematoonkologii oraz ratunkowym dostępem do technologii lekowych, które stwarzają szanse nowoczesnego i kompleksowego leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. DCO jest obecnie jedynym ośrodkiem na Dolnym Śląsku będącym jednocześnie ośrodkiem transplantacyjnym i ośrodkiem dawców szpiku.

Już teraz widocznym efektem połączenia DCO z DCTK jest przyspieszenie procesu diagnostyki i leczenia pacjentów hematologicznych.

Powstanie Nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego jest priorytetem dla Samorządu Województwa. Inwestycja jest prowadzona z poszanowaniem zasad dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Finalizowany jest program funkcjonalno-użytkowy nowego Szpitala, a na początku 2022 roku planowany jest wybór wykonawcy prac budowlanych.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)