„Od dziś to nie jest zwykła Olimpiada. To unikatowy w skali kraju Memoriał” – 2. Integracyjna Olimpiada Młodzieży stała się Memoriałem Bartłomieja Skrzyńskiego

czwartek, 28.9.2023 11:04 175 0

Łącznie osiem konkurencji sportowych i rekreacyjnych, 200 dzieci ze szkół podstawowych i specjalnych, liczne atrakcje i zabawy, a przede wszystkim – nowy, symboliczny charakter. Za nami 2. Integracyjna Olimpiada Młodzieży, która od dziś nosi imię Bartłomieja „Skrzyni” Skrzyńskiego.
To jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. Zachęca on młodzież z niepełnosprawnościami z wrocławskich szkół podstawowych
i ponadpodstawowych do aktywności fizycznej i integracji z innymi. Wydarzenie rozpoczęło się od tradycyjnej już parady olimpijskiej uczestniczących szkół. Następnie odsłonięto tablicę oraz zdjęcie Bartłomieja „Skrzyni” Skrzyńskiego, którego imię od dzisiaj nosi to wydarzenie.

- Rok temu spotkaliśmy się niedaleko stąd, bo na krytych boiskach Ślęzy Wrocław, by zainaugurować projekt ze wszech miar wyjątkowy – 1. Wrocławską Integracyjną Olimpiadę Młodzieży. Jest to jedna z pierwszych tego typu imprez w Polsce. Od początku swoją pieczę nad inicjatywą sprawuje Michał Piechel, mój społeczny doradca ds. osób z niepełnosprawnościami, któremu już teraz dziękuję za poprowadzenie i rozwinięcie imprezy. Dziś spotykamy się na 2. Integracyjnej Olimpiadzie, która będzie początkiem czegoś wyjątkowego. Dziś każdy jest zwycięzcą. Bo ta olimpiada jest zwycięska. Dziękuję wszystkim uczestnikom. Życzę Wam udanej zabawy i powodzenia! – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dzieci i młodzież wystartowały m.in. w biegu na kilku dystansach (60, 200 i 600 metrów) w przeciąganiu liny, rzucie piłką o wadze 1 kg, grze w boule i bocce. Każdy miał okazję spróbować swych sił w strzelaniu z łuku, korfballu oraz mini piłce nożnej i unihokeju.

- Kochani! Dobrze, że jesteście! Każdy z Was może się czuć zwycięzcą. Jesteśmy jedną, wielką, wrocławską rodziną bez barier! – dodawał Michał Piechel, doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami i pomysłodawca Olimpiady.

Urszula Krasoń, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 44 we Wrocławiu, do której uczęszczał Bartłomiej Skrzyński, nie kryła wzruszenia i radości z powodu nadania Olimpiadzie imienia jej byłego ucznia - Integracyjnie, wspólnie, niezależnie od tego, w jakiej kondycji fizycznej - tak wspaniałe jest to wydarzenie. Nowa nazwa imprezy, ten Memoriał, to symboliczne upamiętnienie postaci nietuzinkowej, naszego absolwenta Bartka Skrzyńskiego. Bartek podczas całego swojego życia kibicował nam, a my kibicowaliśmy jemu. Był twórczy, pomysłowy, a przy tym wszystkim kulturalny, pełen werwy i pomysłów – mówiła Urszula Krasoń.

Organizatorami Integracyjnej Olimpiady Młodzieży są Szkolny Związek Sportowy we Wrocławiu i Biuro Wrocław Bez Barier.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)