Obywatele przeciwko pogardzie

czwartek, 1.9.2022 14:55 414 0

Nie chcemy dłużej być narażeni na wrogość, nienawiść, drwinę i pogardę ze strony prezydenta naszego miasta. Żądamy poszanowania godności drugiego człowieka, zatrzymania tej komunikacji pogardy. Mamy dość udawania otwartości, dialogu, jakiegoś „przytulenia społecznego”. Chcemy po prostu szacunku – mówili dziś obywatele i obywatelki, którzy wyszli dziś z akcją społeczną przeciwko pogardzie. Powstała strona internetowa, na której działacze gromadzić będę przykłady komunikacji pogardy: www.przeciwpogardzie.pl. Złożyli też zawiadomienie do Rzecznika Praw Obywatelskich o możliwości naruszenia zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.

Musimy przeciwdziałać komunikacji pogardy

Ostatnie dni pokazały, jak pilne jest to, żeby przeciwdziałać komunikacji pogardy w przestrzeni publicznej, jak ważne jest to, żeby chronić osoby słabsze przed osobami, które komunikują się w sposób wykraczający poza społeczne reguły dobrego smaku, grzeczności i przyzwoitości – mówił Piotr Uhle, radny Nowej Nadziei, który jako jeden z pierwszych zareagował na skandaliczne zachowanie Prezydenta Jacka Sutryka względem mieszkańca Wrocławia z niepełnosprawnością. - Razem z obywatelkami, obywatelami postanowiliśmy zorganizować akcję, która pozwoli przeciwdziałać i piętnować wszelkie przejawy komunikacji pogardy. Szczególnie ważne jest dla nas to, żeby zabezpieczyć obywateli przed nienawistnym, pogardliwym językiem ze strony władzy – podkreślił.

Mieszkańcy, aktywiści i działacze z Wrocławia rozpoczęli dziś społeczną akcję Obywatele przeciw pogardzie. Powstała strona internetowa: www.przeciwpogardzie.pl, gdzie można zgłaszać wszelkie objawy pogardy w życiu publicznym ze strony władz samorządowych czy rządowych.

Chcemy przeciwdziałać i piętnować tego typu zjawiska – powiedział Uhle.

Obywatele Wrocławia złożyli także zawiadomienie do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą, by zbadał on, czy nie zostało tu naruszone prawo, czy nie została popełniona dyskryminacja. Jak zapowiedzieli, w najbliższych tygodniach na ulicach naszego miasta pojawią się, w formie komunikacji billboardowej, zgłoszone akty pogardy.

To, co się dzieje we Wrocławia to żenada i wstyd

Jako Zieloni w pełni popieramy akcję Obywatele przeciw pogardzie. Chcemy powiedzieć, że to jest niedopuszczalne, żeby osoba, która zajmuje tak ważne stanowisko, wypowiadała się w taki sposób i brutalizowała politykę. Nie chcemy mowy pogardy w polityce. Jako Zieloni już dwa lata temu wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do Pana Prezydenta – mówiła Aneta Dukszto z Partii Zieloni Wrocław - Minęły dwa lata, a pan prezydent nadal wypowiada się w taki sposób o mieszkankach i mieszkańcach miasta – dodała.

Jakub Nowotarski ze Stowarzyszenia Akcja Miasto zauważył, że zachowanie prezydenta sprawia, że zachwiana jest dziś umowa między mieszkańcami a prezydentem:

To, co się wyprawia w mediach społecznościowych pana prezydenta Wrocławia, to jest po prostu żenada i wstyd. My się z tym źle czujemy od dawna, ale mam wrażenie, że przez długi czas byliśmy jako mieszkańcy przyzwyczajeni, że tak to wygląda. To, co się zdarzyło z niedzieli na poniedziałek, te bardzo aroganckie, pogardliwe komentarze, to już jest za dużo. To nie może tak wyglądać. Cała Polska mówi dziś o tym, w jaki sposób komunikują się władze Wrocławia. Prezydent jest po to, żeby mieszkańców reprezentować, taka jest umowa społeczna, dziś ta umowa jest zachwiana.

Nieprzypadkowo stoimy tu razem 1 września. Wszyscy mamy świadomość tego, w jak fatalnej kondycji psychicznej są dziś dzieci i młodzież. Składa się na to wiele czynników, wśród nich mowa nienawiści i wszechobecny hejt. Naszym obowiązkiem jest pokazywać dzieciom, w jaki sposób mamy się komunikować. Mowa szacunku, otwartości i tolerancji. Nie możemy dopuścić do tego, żeby jakikolwiek dziecko czerpało wzór z mowy nienawiści, jakiej przykład daje dziś prezydent naszego miasta – zaznaczyła radna miejska Nowej Nadziei, Magdalena Razik-Trziszka.

Wszystkich nas obowiązują te same zasady, prezydenta też

Nieważne, skąd jesteśmy, z jakiej opcji czy ugrupowania, wszystkich nas obowiązują te same zasady. Chcemy podkreślić to, że takie działanie, niedemokratyczne, nieliczące się z ludźmi i ich godnością, bo ten tekst, który wstydzę się cytować, to nie jest tylko język pogardy, to jest uderzenie w godność. Dziś o Wrocławiu mówi cała Polska, dawno Wrocław nie był tak popularny. Tylko nie wiem, czy o taką popularność nam chodzi. Chciałabym skierować dziś takie słowa do Jacka Sutryka: „mniej internetu, więcej pokory”. Jako Obywatele RP dołączamy się do apelu, aby ludzie zgłaszali przypadki skandalicznej komunikacji – powiedziała Ewa Trojanowska z Obywateli RP.

Co zauważyła działaczka społeczna Adrianna Klimaszewska: dla prezydenta naszego miasta godność drugiego człowieka nie stanowi już oczywistej granicy swobodnej wypowiedzi. Że pogarda, drwina i zakpienie z obywatela i obywatelki ze strony prezydenta Jacka Sutryka to coś nad czym przechodziliśmy do tej pory niemal obojętnie. Szala goryczy się przelała. Wszystkie i wszyscy to czujemy.Nie chcemy dłużej być narażeni na wrogość, nienawiść, drwinę i pogardę ze strony prezydenta naszego miasta. Żądamy poszanowania godności drugiego człowieka. Zatrzymania tej komunikacji pogardy. Mamy dość udawania otwartości, dialogu, jakiegoś przytulenia społecznego. Chcemy po prostu szacunku.

Od wielu miesięcy obserwujemy, że te wypowiedzi internetowe w sferze publicznej nabierają ostrego charakteru, dotykają personalnie konkretne osoby, ich rodziny. Jest takie powiedzenie, że ryba psuje się od głowy – jeśli osoby u władzy stosują taki dialog, dają przyzwolenie na taki rodzaj komunikacji. Agresja słowna staje się czymś powszechnym, tak nie może być – zaznaczył Sławomir Czerwiński, działacz Wrocławskiego Forum Osiedlowego z Maślic.

Anna Kowalczyk-Derlęga z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Komitetu Obrony Demokracji podkreśliła: nie atakujemy Pana Jacka Sutryka, atakujemy to, co zrobił i to, co powiedział jako prezydent naszego miasta.

Stop komunikacji pogardy

Magdalena Piasecka, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego:

Dzisiaj trzeba powiedzieć: stop komunikacji pogardy, stop mowie nienawiści, stop negatywnemu zachowaniu Pana Prezydenta Jacka Sutryka. Musimy zareagować. Pan Jacek Sutryk piastuje zaszczytną funkcję, jest prezydentem Wrocławia i od niego oczekujemy więcej. Jest to osoba publiczna, która kreuje rzeczywistość. Nie możemy przekazywać młodemu pokoleniu tak negatywnych wzorców, które wychodzą od wielu, wielu lat od Prezydenta. Nie jest to odosobniony przypadek, szala goryczy się absolutnie się przelała. Zachęcamy do przyłączenia się do tej akcji, manifestowania swoich poglądów, niezadowolenia i zaprzestania komunikacji pogardy, która, niestety, mam wrażenie, że na stałe zagościła w pięknym Wrocławiu, który jest miastem otwartym, dialogu i szacunku.

Janina Baran, Plakaciary Polska mocno podkreśliła, że: Szacunek i godność prawem każdego człowieka. Jeżeli władze używają mowy nienawiści i zwracają się do obywateli bez szacunku, z pogardą, jak możemy oczekiwać, że nasi obywatele będą robili inaczej. Z związku z tym, że dziś jest 1 września, przytoczę wyniki badań przeprowadzonych przez Watchdog Polska: ankietowani uczniowie stale podejmowali kwestię, że nauczyciele wymagają od nich szacunku, sami im go nie okazując. Być może teraz wiadomo dlaczego.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)