Obcokrajowcy ocenili Wrocław

piątek, 31.3.2017 16:30 1288 0

Wrocław to miasto, w którym żyje się wygodnie i łatwo można rozwijać swoją karierę, ale problemem może być m.in. jakość powietrza – tak wynika z najnowszego badania opublikowanego przez portal Morizon.pl, w którym obcokrajowcy ocenili Wrocław.Portal Morizon.pl powołuje się na opublikowane w ubiegłym roku dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców, z których wynika, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka około 14,5 tys. cudzoziemców. Ponad połowa z nich (59%) pochodzi spoza Unii Europejskiej – to przede wszystkim nasi sąsiedzi ze wschodu (Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini), ale również obywatele Korei Południowej czy Indii. We Wrocławiu mieszkają również Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Francuzi i Brytyjczycy.

Wrocław do pracy i na studia
Portal podkreśla, że w opinii obcokrajowców Wrocław jest dobrym miejscem, by rozwijać karierę – co czwarty z ankietowanych przyjechał tu właśnie ze względu na możliwości, jakie daje lokalny rynek pracy. Miasto kusi również ofertą uczelni wyższych. Co piąty badany studiuje w stolicy Dolnego Śląska lub przyjechał tu się uczyć w ramach europejskiego programu Erasmus.

Nieco ponad 14% badanych widzi we Wrocławiu przyjazne i piękne miejsce do życia, a kolejne 13% uważa, że to miasto, które stale zmienia się na lepsze i oferuje duże możliwości rozwoju.

Wrocław to trzeci rynek biurowy w Polsce. Swoje placówki ma tu wiele międzynarodowych firm – w szczególności z sektora IT oraz nowoczesnych usług dla biznesu.

Raport „Rynek IT we Wrocławiu. Doświadczenia, potrzeby i plany rozwojowe pracodawców, a oferta uczelni”.

Atuty Wrocławia
Wśród największych zalet Wrocławia obcokrajowcy wymieniają nie tylko szerokie możliwości na rynku pracy (20%), ale także bogatą ofertę kulturalną (19%) i wygodne połączenia samolotowe z resztą Europy i świata (15%). Dla 18% ankietowanych Wrocław to piękne miejsce, które urzeka wyjątkową atmosferą.

Zalety Wrocławia wg obcokrajowców
W stolicy Dolnego Śląska mieszka około 14,5 tys. cudzoziemców. Ponad połowa z nich (59%) pochodzi spoza Unii Europejskiej – to przede wszystkim nasi sąsiedzi Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini.

Co utrudnia pobyt we Wrocławiu?
Z badań Morizon.pl wynika, że ekspaci we Wrocławiu narzekają na jakość powietrza. Smog w mieście doskwiera 26% ankietowanych. Sporym problemem jest również podejście mieszkańców do obcokrajowców. Choć co dziesiąty ankietowany uważa miasto za multikulturowe, niemal dwukrotnie więcej zwraca uwagę na problem z rasizmem i nietolerancją. Według 12% ankietowanych pobyt w mieście utrudnia również bariera językowa.

Portal przedstawił opinie ekspatów o Warszawie, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy.

Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]
Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracowaliśmy swojego rodzaju poradnik – Zagraniczni pracownicy. W kolejnych artykułach (w wersjach niemieckiej i angielskiej) znalazły się takie tematy jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz mini poradnik ekspata czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)