O zagrożeniach terrorystycznych i handlu ludźmi wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim

środa, 25.5.2016 12:28 424 0

Kolejna odsłona programu #BEZPIECZNIE już za nami. Podczas spotkania studentów jednej z najstarszych polskich uczelni z przedstawicielami wrocławskiej Policji oraz Straży Granicznej uczestnicy poznali m.in. zasady zachowania podczas zamachu terrorystycznego oraz mechanizmy działania procederu handlu ludźmi.

Pierwsza część spotkania „Zagrożenia terrorystyczne – Bezpieczny Student” została podzielona na dwa panele – filmowy oraz warsztatowo-szkoleniowy.

Panel filmowy składał się z projekcji kilkuminutowych filmów przestawiających najważniejsze aspekty zagrożenia terrorystycznego w instytucjach edukacyjnych. Każdy materiał był na bieżąco komentowany przez mł. insp. Zbigniewa Beczyńskiego – doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego, a jednocześnie Naczelnika Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz byłego dowódcę Nieetatowej Grupy Realizacyjnej Wydziału Kryminalnego KWP Wrocław.

Po części filmowej odbył się panel warsztatowo-szkoleniowy, w trakcie którego omówiono:

  • podstawowe zasady postępowania w sytuacji kryzysowej (na przykładzie ataku terrorystycznego)
  • czynniki wpływające na umiejętność zachowania się sytuacji kryzysowej, w tym przewidywanie, unikanie oraz umiejętne reagowanie,
  • zasady zachowania w sytuacji zakładniczej, w tym kwestie kondycji psychicznej (syndrom sztokholmski), fizycznej oraz możliwości pomocy siłom antyterrorystycznym
  • wybrane techniki samoobrony, dopasowane do omawianej sytuacji kryzysowej,
  • zasady ucieczki z miejsca zagrożenia, w tym oswobodzenie skrępowanych kończyn, barykadowanie przejść, dopasowanie ubioru do panujących warunków

oraz zasady zachowania podczas przeprowadzanego przez siły antyterrorystyczne szturmu, w tym postępowanie na wypadek użycia gazowych środków obezwładniajacych, materiałów wybuchowych oraz jak się zachować podczas eliminacji napastników.

Cennym głosem w sprawie było wystąpienie wybitnego specjalisty zajmującego się „zorganizowanymi strukturami przygotowanymi do szybkiego reagowania” - prof. dra hab. Jana Maciejewskiego – Kierownika Zakładu Socjologii Grup Dyspozycyjnych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor przedstawił charakterystykę grup dyspozycyjnych, określił cel ich tworzenia oraz zakres dyspozycyjności, jak również sposoby przeciwdziałania zagrożeniom, których występowanie łączy się z rozwojem cywilizacyjnym.

Druga część spotkania odbyła się pod hasłem „Handel ludźmi – aspekt prawny i prewencyjny”. Pomimo znaczącego wzrostu świadomości społecznej dotyczącej poruszanej tematyki, w dalszym ciągu pojawiają się różne – niestety w znacznym stopniu błędne – przekonania. Dlatego specjalistka Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu z zakresu handlu ludźmi - podkom. Joanna Cieciorko z Zespołu Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki Społecznej omówiła szczegółowo ustawową definicję zjawiska, formy występowania oraz cele i środki działania sprawców. Tym samym obaliła wiele mitów, jakie narosły wokół zagadnienia. Aby zminimalizować takie ryzyko prelegentka przekazała słuchaczom zestaw porad i wskazówek pod hasłami – Zanim wyjedziesz oraz Zabierz ze sobą. Natomiast praktyczne aspekty zwalczania procederu omówiła specjalistka z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach – st.chor. Urszula Gomułkiewicz. Spotkanie zakończyło się wskazaniem placówek i instytucji zajmujących się pomocą osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa handlu ludźmi.

Najważniejsze to zdać sobie sprawę z faktu, że każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, niezależnie od tego czy jest się młodą, atrakcyjną kobietą czy też dojrzałym, pełnym siły i wigoru mężczyzną. Dlatego działania służb polegają nie tylko na zwalczaniu konsekwencji, ale również na działaniach prewencyjnych i informacyjnych. Głęboko wierzę, że dzięki takim spotkaniom uda się Nam stale zmniejszać skalę procederu! - podsumowała temat podkom. Cieciorko.

#BEZPIECZNIE to inicjatywa Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, skierowana do studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Wspólnie z reprezentantami innych służb policjantki i policjanci Zespołu Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki Społecznej wrocławskiej KMP zamierzają nie tylko uczulić studentów na zagrożenia czyhające na nich w trakcie nauki i pobytu we Wrocławiu, ale również przybliżyć specyfikę pracy w mundurze. 

źródło: KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)