O najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata. Ważna i prestiżowa konferencja na Politechnice Wrocławskiej
Wybitni naukowcy z całego świata uczestniczą we Wrocławiu w konferencji BuildingBridges. Po raz pierwszy to niezwykle ważne i prestiżowe wydarzenie gości na Politechnice Wrocławskiej. Organizuje je Academia Europaea WrocławKnowledge Hub, którym kieruje rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs.
Building Bridges to coroczna konferencja naukowa organizowana przez AcademiaEuropaea (AE), pozarządową organizację, której celem jest promowanie badań, a także doradzanie rządom i organizacjom międzynarodowym w sprawach naukowych. Trwające do 28 listopada wydarzenie to łącznie 21 sesji plenarnych i dwa panele dyskusyjne dla prawie 200 naukowców zrzeszonych w AE. Jego uczestnicy poruszają najistotniejsze w dzisiejszych czasach tematy związane z naukami humanistycznymi, społecznymi, przyrodniczymi i ścisłymi.
– Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że tak ważna konferencja odbywa się tutaj, na Politechnice Wrocławskiej – mówił podczas otwarcia konferencji prof. Arkadiusz Wójs. – Wierzę, że tętniąca życiem atmosfera naszej uczelni, czyli prężnego ośrodka badawczego, jak i samego miasta, pełnego innowacyjnych rozwiązań i firm, sprawi, że będzie to czas inspirujących i ważnych rozmów dla wszystkich.
Academia Europaea powstała w 1988 roku z inicjatywy m.in. brytyjskiej akademii nauk, czyli Towarzystwa Królewskiego (Royal Society). Dziś skupia ponad pięć tysięcy wybitnych specjalistów z zakresu medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych, w tym 83 laureatów i laureatek Nagrody Nobla. Do organizacji należy też sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej. – Naszym zadaniem jest wspólnie zastanowić się, co możemy zrobić w czasach kryzysu. Jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę i doradzać decydentom, zarówno na poziomie europejskim, jak i globalnym – mówiła prof. Marja Makarow, przewodnicząca Academia Europaea.
Wykład noblistki i prelekcje gwiazd światowej nauki
Jednym z najważniejszych momentów wydarzenia był wykład prof. Emmanuelle Charpentier, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r. Otrzymała ją wspólnie z Jennifer A. Doudną za odkrycie jednego z najprecyzyjniejszych narzędzi do edycji genów. CRISPR-Cas9 zrewolucjonizowało naukę, torując drogę innowacyjnym terapiom nowotworowym i przybliżając nas do możliwości leczenia chorób dziedzicznych. Francuska mikrobiolożka, biochemiczka i genetyczka właśnie o tym opowiadała na Politechnice Wrocławskiej, pokazując, że mikrobiologia jest motorem innowacji w medycynie i rolnictwie.
Wśród prelegentów na wrocławskiej konferencji znaleźli się też laureaci nagrody Balzana – wybitny astrofizyk teoretyczny i radioastronom prof. Heino Falcke oraz genetyk ewolucyjny prof. Eske Willerslev. W czasie sesji plenarnej wystąpiła także prof. Monika Bello, kuratorka i szefowa działu sztuki w CERN.
Ważne panele tematyczne
Wydarzenie na Politechnice Wrocławskiej trwa do czwartku. Przed uczestnikami jeszcze m.in. dwa panele dyskusyjne.
Pierwszy poświęcony jest innowacjom w miastach. Jego moderatorką będzie prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, a goście debaty omówią podstawy naukowe wspierające transformację miast w inteligentne, piękne, sprzyjające inkluzywności, neutralne dla klimatu i środowiska. Zaprezentują też postępy w zakresie infrastruktury miejskiej, zielonych technologii i inteligentnego zarządzania miastami. Z kolei uczestnicy drugiego panelu skupią się na tematyce przyszłości nauk ścisłych i przyrodniczych, omawiając dotychczasowe postępy w ich rozwoju oraz spodziewane trudności w dalszej perspektywie.
W programie na czwartek są też sesje plenarne dotyczące nauk humanistycznych oraz nauk społecznych.
Komentarze (0)