Nowy sezon wydarzeń na scenie w podwóku Impartu

środa, 11.5.2022 10:41 291 0

10 maja w podwórku Impartu odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu wydarzeń nowego sezonu sceny w podwórku Impartu. W spotkaniu wzięli udział:  Olga Nowakowska – dyrektor Strefy Kultury Wrocław, Agnieszka Bresler – liderka cyklu Kobietostan, Marek Kocot – gospodarz cyklu Antykabaret, Wioletta Kanczewska – koordynatorka cyklu IMPART DZIECIOM.

O planach związanych z funkcjonowaniem sceny w podwórku Impartu opowiedziała dyrektor Strefy Kultury Wrocław Olga Nowakowska: – Ta scena przede wszystkim wypełnia lokalowe potrzeby, które są ważne dla Strefy Kultury Wrocław, gdyż jak wszyscy wiemy dwie główne sceny Impartu – Scena Teatralna oraz Scena Kameralna są nieczynne, ponieważ będą w najbliższym okresie remontowane. Wobec powyższego scena w podwórku z jej wielkością, możliwościami i sprzętem bardzo nam odpowiada, tym bardziej że gramy w okresie letnim od połowy maja do połowy września i jest to okres, w którym można świetnie spędzać czas także na zewnątrz, a nie tylko w czterech ścianach. Dlatego tutaj będziemy zapraszać Państwa na nasze koncerty, na nasze cykle, wszelkiego rodzaju działania i współorganizowane wydarzenia od połowy maja do połowy czerwca. Dzięki partnerowi technologicznemu – firmie ARAD –  dysponujemy tak dużą sceną z zadaszeniem i całą konstrukcją – miejmy nadzieję że nasza współpraca będzie dalej układać się tak dobrze jak w zeszłym roku – podsumowuje dyrektor Nowakowska.

Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu” otworzy kolejny sezon sceny w podwórku

Rok temu Antykabaret rozpoczął pierwszy sezon sceny w podwórku – z chwilą zmniejszenia obostrzeń Covidowych zaraz po północy 14 maja 2021 r. Było to pierwsze wydarzenie nowego sezonu w Imparcie, a także prawdopodobnie pierwsza kulturalna impreza w Polsce po zmniejszeniu obostrzeń. 13 maja 2022 r. Antykabaret ponownie otwiera scenę w podwórku – będzie to 108. odsłona Antykabaretu „Dobry Wieczór we Wrocławiu” pod tytułem ZOŚKA I OGRODNICY.  – Nie chcemy być kabaretem, jaki znacie z ekranów telewizorów – mówi gospodarz cyklu Marek Kocot. – Mamy tu poczuć się trochę jak na imieninach u kochanej cioci i spędzić razem dobry wieczór we Wrocławiu. Chciałbym również zdjąć oczekiwania, jakie ma widz, kiedy przychodzi do teatru; widz, którego dzieli od sceny rampa – tutaj w Antykabarecie chciałbym, żeby energia między występującymi na scenie a widzami płynęła. W Antykabarecie widownia ma wpływ na to, co się dzieje, pisze wierszyki, pomaga artystom, tworzy się wspólna wieczorna biesiada i więź. Ci widzowie do nas wracają. To, że są z nami od 11 lat świadczy o tym, że potrafimy zaspokoić ich oczekiwania – stwierdza Marek Kocot.

Kobietostan – najnowszy cykl w repertuarze Impartu

Cykl Kobietostan to cykl feministyczny, ale nie tylko dla kobiet – jak mówi liderka Kobietostanu Agnieszka Bresler. – Na scenę w podwórku zapraszamy w symboliczny dzień – Dzień Matki 26 maja –  na trzeci już spektakl w ramach tego cyklu, czyli „Ofelie”. Szczególnie się cieszę, że ten spektakl odbędzie się właśnie tu, na scenie w podwórku – będzie to jego wrocławska premiera. Natomiast przedpremiera „Ofelii” miała miejsce na Festiwalu Szekspirowskim w ubiegłym roku w Gdańsku, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną m.in. za pracę zespołową. Spektaklami, które prezentujemy w cyklu Kobietostan, chcemy zaprosić do publicznej debaty na tematy takie jak równość czy stereotypy płciowe – dodaje.

IMPART DZIECIOM

Jako instytucja, która ma doświadczenie w organizowaniu festiwalu dla dzieci, Strefa Kultury Wrocław postanowiła sformułować własny cykl spektakli dla dzieci. IMPART DZIECIOM działa już od roku: –  Chcieliśmy zaprosić na stałe publiczność dziecięcą z ofertą dostosowaną do naszego miejsca – mówi Wioletta Kanczewska, koordynatorka cyklu. – W czerwcu zeszłego roku zaprosiliśmy pierwszy teatr dziecięcy na tę scenę. Kiedy tworzyliśmy cykl przyświecało nam to, żeby zapraszać niekomercyjne teatry, ale tworzone przez profesjonalnych artystów po szkołach teatralnych. Możemy pochwalić się tym, że każdy spektakl to sould out. Cykl IMPART DZIECIOM rozwinął się. Do jego programu dołączyliśmy warsztaty integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich i będziemy je kontynuować. Cykl zaplanowany jest do końca roku i po zakończeniu sezonu letniego będzie miał ciąg dalszy na scenie w galerii Impartu – dodaje.

Cykle w Imparcie promujące młodych artystów – Idzie nowe! Leszek Możdżer przedstawia oraz Przed premierą

Na scenie w podwórku zobaczymy wydarzenia z cykli, których wspólnym mianownikiem jest promocja młodych artystów. Dużą popularnością cieszy się prowadzony przez światowej sławy pianistę jazzowego i kompozytora Leszka Możdżera cykl „Idzie nowe”, do którego artysta zaprasza wyjątkowo uzdolnionych muzyków młodego pokolenia. Wydarzenia te wychodzą poza formułę zwykłego koncertu – Leszek Możdżer rozmawia na scenie z występującymi muzykami, a także dołącza po zagranym przez nich secie do wspólnego jam session.

Kolejnym cyklem w Imparcie, który stawia sobie za cel promocję młodych artystów jest Przed premierą prowadzony przez Bogusława Sobczuka. Zapraszani przez niego młodzi wykonawcy są na początku swojej kariery, często będący w trakcie studiów, mający jeszcze przed sobą swoją wielką premierę. Na scenie w podwórku usłyszymy ich w repertuarze piosenki literackiej i aktorskiej. Nad całością czuwa wybitny znawca tego gatunku – Bogusław Sobczuk.

W programie sceny w podwórku od maja do września oprócz wydarzeń ze stałych cykli Impartu pojawią się również koncerty, spektakle oraz stand-up.

 

Weekend otwarcia sceny w podwórku Impartu 13 – 15 maja

Bilety: strefakultury.pl

 

13 maja | godz. 19:00

Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu”: ZOŚKA I OGRODNICY

***

14 maja | godz. 19:30

Katarzyna Groniec – koncert

***

15 maja | godz. 12:00

IMPART DZIECIOM: spektakl „Calineczka”

***

15 maja | godz. 18:00

Przed premierą: Marcelina Bociek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)