Nowy rezonans magnetyczny w Szpitalu im. T. Marciniaka

sobota, 25.4.2020 11:51 1875 0

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka uruchamia drugą Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Aparat od 1 czerwca tego roku będzie służył przede wszystkim do badań na  Oddziale Neurologii Dziecięcej i Oddziale Chirurgii Dziecięcej. Nowoczesny aparat rezonans magnetyczny SIGNA ARTIST OPTIMA 1,5 Teslowy został przekazany dla Szpitala przez Wielką  Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wartość aparatu to 7 milionów złotych, jest to najnowszy model tego typu aparatu. Natomiast przygotowanie i wykończenie pomieszczeń pracowni Szpital zrealizował z własnych środków, przeznaczono na ten cel ok. 800 000 złotych.

       Fot.Pexels 

W diagnostyce chorób neurologicznych dzieci jednym z najważniejszych badań jest rezonans magnetyczny głowy, rdzenia i innych elementów układu nerwowego. Pozwala on na wykrycie zmian, dokładną ocenę miejsca ich położenia, rozległość, dostępność operacyjną itd. Ze względu na ochronę radiologiczną dzieci, w leczeniu nie wykorzystuje się promieniowania RTG szkodliwego zwłaszcza dla młodych organizmów. Przy niektórych zespołach neurologicznych z towarzyszącymi zaburzeniami odporności, stosowanie promieniowania RTG jest nawet zakazane.

- Rezonans Magnetyczny dedykowany dzieciom to bardzo dobra wiadomość. W Szpitalu mali pacjenci mają dostęp do najlepszego sprzętu, który daje możliwość najtrafniejszej diagnozy – podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Nowy 1,5 Teslowy rezonans magnetyczny pozwali na precyzyjniejszą i dokładniejszą diagnostykę chorób zwyrodnieniowych mózgu u dzieci, co w niektórych przypadkach wiąże się z możliwością włączenia do terapii eksperymentalnych terapii lekowych. Pozwala na wczesne rozpoznanie choroby stwardnienia rozsianego z możliwością skutecznego leczenia przez całe życie, chorób naczyniowych mózgu oraz guzów. W tych przypadkach wczesne wykrycie może uratować życie. Badanie można wykonywać także u noworodków, co jest wartością nadrzędną, można je powtarzać dla oceny stanu zdrowia. 

- Niezwykle ważnym obszarem pracy zespołu oddziałów Szpitala ukierunkowanych na terapię układu nerwowego jest leczenie udarów mózgu, w tym udarów niedokrwiennych. Niestety dzieci także są pacjentami w tej grupie chorych. Najlepszą metodą szybkiej diagnostyki jest badanie MR, szczególnie z oceną perfuzji. Nowy aparat będzie wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie do analizy właśnie obrazów u dzieci – komentuje dyrektor Szpitala Katarzyna Kapuścińska.

Na Oddział Neurologii Dziecięcej i Oddział Chirurgii Dziecięcej Szpitala im. T. Marciniaka zgłasza się po pomoc duża liczba pacjentów. W 2019 roku Oddział Neurologii Dziecięcej przyjął do leczenia i diagnostyki 2 555 dzieci, natomiast Oddział Chirurgii Dziecięcej hospitalizował 4 483 pacjentów. W tym ponad 200 małych pacjentów hospitalizowanych było z powodu guzów mózgu i rdzenia,  ponad 100 z powody chorób naczyniowych (w tym udarów mózgu),  a ponad 1000 z powodu padaczek a także innych schorzeń. Badanie rezonansem magnetycznym wykonywane jest w ww. Oddziałach u około 1500 pacjentów rocznie w uśpieniu oraz kilkuset bez uśpienia. Zatem przy tak dużej ilości pacjentów potrzeby sprzętowe są równie duże. Należy tu podkreślić, że Szpital im. T. Marciniaka jako jedyny w województwie wykonuje w znieczuleniu badania RM dzieci.

- Z nowym urządzeniem z pewnością okres oczekiwania na przyjęcie na Oddziały Neurologii Dziecięcej i Chirurgii Dziecięcej znacząco się skróci. Aparat usprawni pracę personelu, co zwiększy bezpieczeństwo pacjenta – mówi dyrektor Szpitala Katarzyna Kapuścińska.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)