Nowi wiceprezydenci Wrocławia

wtorek, 28.5.2024 13:27 598 1

28 maja 2024 roku we wrocławskim Ratuszu odbyły się dwie konferencje prasowe, na których zostali zaprezentowani nowi wiceprezydenci Wrocławia. Funkcję tę objęła Renata Granowska z Koalicji Obywatelskiej oraz Ryszard Kessler z Nowej Lewicy. Głównym zadaniem nowej wiceprezydent Renaty Granowskiej będzie odpowiedzialność za Departament Spraw Społecznych, natomiast Ryszard Kessler obejmie pieczę nad Departamentem Edukacji.

- To ważnych 5 lat dla Wrocławia. Szansa na dobrą współpracę z rządem, który rozumie samorząd i konstytucyjną zasadę subsydiarności. Drugi filar to szansa na dobrą współpracę z samorządem województwa. Będziemy działać aktywnie jako stolica regionu. Prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju w dobrej współpracy z marszałkiem i zarządem województwa. Chcemy te zadania realizować m.in. we współpracy z Renatą Granowską, którą serdecznie witam na pokładzie w roli pierwszego zastępcy prezydenta – mówił podczas spotkania z mediami prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Renata Granowska z wykształcenia prawnik, doświadczony samorządowiec z bogatym doświadczeniem lokalnym i regionalnym, w latach 2006-2018 radna Rady Miejskiej Wrocławia, w latach 2018- 2024 r. wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialna za obszar edukacji. W maju 2024 r. objęła mandat radnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

W latach 2009-2014 pełniła funkcję Wicedyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pracę związaną z wdrażaniem funduszy europejskich kontynuowała w latach 2014-2018 jako Dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, odpowiadając za środki unijne związane z funduszem rozwoju regionalnego w głównej mierze przeznaczone dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Bogate doświadczenie zdobyte w samorządowych jednostkach budżetowych województwa dolnośląskiego wykorzystała, pełniąc funkcję Wiceprezydent Wrocławia w latach 2018- 2024. Nadzorując prace Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, zajmowała się współpracą stolicy Dolnego Śląska i 18 gmin ościennych w celu pozyskania i jak najlepszego wykorzystania Funduszy Europejskich.

- Wybory nie były łatwe, ale Wrocław jest wart takiego wysiłku. Ten nowy etap mojej pracy, drugi etap, będzie mocno nakierunkowany na kapitał społeczny. Chcę pozytywnie odpowiedzieć na oczekiwania, wyrażone przez nasze mieszkanki i mieszkańców w kampanii wyborczej, ale też na oczekiwania, które poznałam w kilkunastoletniej pracy. Podchodzę z szacunkiem do dużych wyzwań, dużych inwestycji, potrzebę odbudowania kultury Wrocławia na mapie Polski. Musimy dać szansę młodym wrocławianom na awans naukowy, biznesowy, sportowy. To ma być Wrocław egalitarny, ale jednocześnie nie wykluczający elit. Niewykluczający osób starszych i osób z dużym dorobkiem – mówiła podczas konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.

W rozpoczynającej się kadencji samorządowej w roli wiceprezydent Wrocławia będzie sprawowała nadzór nad Departamentem Spraw Społecznych (wraz z podlegającymi obszarowo jednostkami miejskimi: Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego).

- Dzisiaj podpisaliśmy umowę o rozpoczęciu współpracy. Koalicja Obywatelska będzie reprezentowana przez dwóch wiceprezydentów.  Jedną osobę właśnie państwo poznaliście. Ostatnia, ale też bardzo ważna kwestia: radni. To jest bardzo zróżnicowana grupa. Nie pamiętam, by wrocławska rada miejska miała taki skład. Żeby zasiadali w niej ludzie, mający tak różne doświadczenia, poglądy, zainteresowania, różne kompetencje. Ci ludzie znaleźli się w jednej sali. Jestem przekonany, że z tej różnorodności  wyniknie coś bardzo konstruktywnego. Dialog w sporze, ale spór w dialogu, a na koniec efekt w postaci dbania o interes Miasta – mówił były prezydent Wrocławia, poseł na Sejm Bogdan Zdrojewski.   

Drugą osobą, która pracować będzie na stanowisku wiceprezydenta Wrocławia został Ryszerd Kessler z Nowej Lewicy.

Ryszard Kessler jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku politologia. W 2000 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o Polityce, Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim.  Od 2003 r. do 2011 w Instytucie Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadził wykłady z marketingu politycznego, public relations, polityki społeczno-gospodarczej, procesów globalizacyjnych. 

- Codziennie współpracowaliśmy z Lewicą na rzecz wrocławskich spraw. Razem budowaliśmy, razem szliśmy do wyborów. Konsekwencją tego jest wspólna odpowiedzialność za Wrocław. Dlatego mam przyjemność powołać doktora Ryszarda Kesslera na stanowisko wiceprezydenta. To osoba o szerokich horyzontach, człowiek dialogu, głęboko zanurzony w sprawy naszego miasta. Będzie odpowiadał za departament Edukacji, czyli za przyszłość Wrocławia. To ponad 250 placówek edukacyjnych, które uczą i wychowują dziesiątki tysięcy młodych wrocławian i wrocławianek. Jakość tych placówek decyduje, jakie miasto będziemy mieli i jaką będziemy mieli wspólnotę. Pamiętajmy też, że 1/3 wydatków budżetowych Wrocławia to właśnie oświata – mówił podczas spotkania z mediami prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W latach 2005-2012 Ryszard Kessler był też wykładowcą w Instytucie Politologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. W latach 2013-2016 koordynator projektów kulturalnych i redaktorem  portalu DOKiS w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Od 2016 do 2019 inspektor w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w Wydziale Edukacji i Nauki, gdzie realizował zadania Samorządu Województwa Dolnośląskiego związane ze współpracą z regionami europejskimi w dziedzinie edukacji i nauki.  Od 2019 do dzisiaj pracował jako główny specjalista we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Zawodowego. 

- Komitet, z którego Jacek Sutryk startował, nazywał się „Jacek Sutryk, Lewica i Samorządowcy”. Nie jestem zaborczy, ale ważne jest mieć przyjaciół od początku do końca, bez względu na to, co się dzieje, co się mówi, z kim się chce współpracować. Wierzę w dobrą przyszłość tego miasta i w najbliższych pięć lat. Będziemy pomagali tak, jak będziemy mogli. Mówię to w imieniu lewicy – mówi przewodniczący Nowej Lewicy i marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzsasty. 

- Obiecuję, że nie zawiodę. Byłem dobrym nauczycielem akademickim i wierzę, że będę też dobrym wiceprezydentem – podsumował nowy wiceprezydent Wrocławia Ryszard Kessler, dziękując za powierzenie funkcji w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

Głos zabrał także Arkadiusz Sikora, współprzewodniczący dolnośląskiej Nowej Lewicy: - Jako parlamentarzysta z Dolnego Śląska obiecuję również wsparcie na poziomie rządowym. Będę często interweniował u pana marszałka Czarzastego, który do tej pory otwierał i myślę, że dalej będzie otwierał wiele drzwi, pozwalających Wrocławiowi skorzystać na zmianach. Przed doktorem Kesslerem praca w obszarze edukacji. To temat, w którym lewica zawsze chciała mieć swoje zdanie i kształtować rzeczywistość.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

dsd sobota, 01.06.2024 06:35
banda komuchów czerwone ryje