Nowe zasady rządowego programu Czyste Powietrze

poniedziałek, 18.5.2020 10:36 946 1

Ważna wiadomość dla mieszkańców Dolnego Śląska, którzy chcą pozyskać pieniądze na wymianę pieca i ocieplenie domu. Od dzisiaj obowiązują nowe zasady rządowego programu Czyste Powietrze. Dotacje są przyznawane na prostszych warunkach a czas rozpatrywania wniosków został skrócony.

Program cieszy się w naszym regionie sporym zainteresowaniem - na dolnośląskim portalu beneficjenta zarejestrowało się około 13 tys. osób. Efekty obsługi programu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu to m.in.: suma dofinansowania o wartości ponad 114 mln zł i ponad 4,1 tys. wniosków po decyzji.

- Po wprowadzeniu zmian można więc spodziewać się wzrostu zainteresowania pozyskaniem pieniędzy m.in. na wymianę węglowych kopciuchów na piece gazowe, pompy ciepła oraz ocieplenie domów jednorodzinnych - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Przyjazne dla beneficjentów nowości to między innymi uproszczenia w zasadach przyznawania dotacji oraz skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni.

Uproszczony został też wniosek o dotację. Inną nowością jest integracja z programem „Mój Prąd” –beneficjenci mają możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. Poziomy dotacji zostały powiązane z efektem ekologicznym, bonus będzie przyznawany za niskoemisyjność i odnawialność. Ważną zmianą jest też możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych.

To oznacza, że będzie możliwe rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ale nie wcześniej niż od 15.05.2020 r.

Zgodnie z nowymi zapisami, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Na tym nie zakończą się zmiany w Czystym Powietrzu. Aktualne ułatwienia i usprawnienia dotyczą naboru wniosków dla beneficjentów o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 tys. zł. Nabór dla mieszkańców, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym zostanie ogłoszony w innym terminie. Do jego uruchomienia niezbędne są zmiany prawne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach. 

Więcej: https://czystepowietrze.gov.pl/

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

ABBA poniedziałek, 18.05.2020 14:35
Kiedy wreszcie wypłaci za piece w Szczytnej czekamy już dwa

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz