Nowe standardy w utrzymania terenów zieleni i szkoleniu zarządców z ochrony drzew

wtorek, 26.3.2019 07:30 573 0

Miasto szkoli pracowników swoich jednostek i spółek, jak dbać o rośliny, a Zarząd Zieleni Miejskiej wprowadza wyższe standardy utrzymania terenów zielonych: wzdłuż ciągów ulicznych, w parkach i na zieleńcach. Nowe zasady będą obowiązywały od lipca tego roku.

       Foto: Pixabay

Nowościami będzie m.in. pozostawienie rozdrobnionej ściętej trawy po koszeniu na trawnikach w wybranych parkach oraz stosowanie zrębków drzewnych pod  wybranymi starszymi drzewami, co pomoże spulchnić pod nimi glebę. Zmniejszona zostanie powierzchnia, z której grabi się liście – o ponad 20% w porównaniu do kończącej się umowy. W warunkach przetargu znajdziemy także wymóg zatrudnienia przez wykonawców dedykowanych ogrodników dla parków: Grabiszyńskiego, Południowego, Zachodniego i Szczytnickiego. Dzięki temu będą pod stałym nadzorem pod kątem poprawności wykonywania prac pielęgnacyjnych w czasie trwania umowy. Ponadto wykonawcy zatrudnią na każdy rejon miasta kierowników prac i ogrodników (niezależnych względem ogrodników dla wcześniej wymienionych parków).

– Zarówno wyzwania klimatyczne, potrzeba dbałości o miejską roślinność, jak i oczekiwania społeczne sprawiają, że musimy zacząć wymagać więcej i od siebie, i od wykonawców zleconych prac na terenach zieleni. Chcemy, by pielęgnacja roślinności była dostosowana do ich wymagań, dzięki czemu one odwdzięczą się dobrym stanem zdrowotnym i pięknym wyglądem. Zachęcamy też wykonawców, by inwestowali w rozwiązania proekologiczne: urządzenia akumulatorowe o napędzie elektrycznym, samochody elektryczne – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Nowe zasady dotyczą zarówno sposobu postępowania z roślinami, jak i prowadzenia prac na terenach zieleni.

–  Stawiamy na wzbogacanie parków i zieleńców w materię organiczną, która stanowi naturalny nawóz. Dzięki temu nie tylko poprawimy warunki siedliskowe roślinom, ale także wielu innym organizmom, jak owady czy jeże – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Kontynuowana będzie także akcja „Drugie życie drzewa”, czyli pozostawianie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, martwych drzew w postaci tzw. świadków i kłód na terenie parków.

– Chcemy również, by trawniki na terenach zielonych były zdrowe i piękne przez cały okres wiosenno-letni, dlatego zmieniamy zasady ich pielęgnacji: termin koszenia będzie zależny od warunków pogodowych i wzrostu trawy, a część obszarów przeznaczonych do koszenia będzie mogła być z nich wyłączona i zamieniona na łąkę miejską – wymienia Jacek Mól. – Nie zapominamy też o drzewach: w związku ze zmianami klimatu, w tym głównie niewystarczającą ilością opadów latem, przewidzieliśmy dodatkowe podlewanie drzew młodych, nie objętych już okresem pielęgnacji i gwarancji oraz kontynuację stosowania worków nawadniających. W celu ograniczenia stosowania w parkach i na zieleńcach ciężkiego sprzętu i zwiększenia jakości wykonywanych prac wprowadzamy dodatkowy sposób pielęgnacji drzew starszych za pomocą technik linowych zamiast z podnośnika.

Pielęgnacja terenów zieleni nie może oznaczać ich dewastacji, stąd nowe zasady dotyczące wjeżdżających na nie pojazdów. Będą one lżejsze i wyposażone w opony bezbieżnikowe, ograniczające zagęszczanie ziemi oraz niszczenie darni. W przypadku konieczności wjechania cięższym autem, wymagamy, by wykonawcy stosowali specjalne maty ochronne w celu ochrony gruntu i roślin. Wprowadzony zostanie również zakaz parkowania i przebywania niepracującego sprzętu na terenach pokrytych roślinnością oraz używania dmuchaw do zbierania opadłych liści ze względu na hałas i spaliny.

Dla miasta ważne jest, aby wszystkie tereny zielone, bez względu na zarządcę, były traktowane z największą dbałością. Dlatego też we współpracy z Fundacją EkoRozwoju zorganizowaliśmy otwarte szkolenia dotyczące właściwej pielęgnacji drzew i ich ochrony w procesie inwestycyjnym dla wszystkich jednostek i spółek miejskich ale także wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i deweloperów. Wcześniej  w podobnym szkoleniu wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Otwarcie ofert w przetargach na konserwację parków i zieleni przyulicznej nastąpi na początku kwietnia. Wykonawcy będą mogli uzyskać dodatkowe punkty za staż pracy kierownika robót, pracownika, który posiada dodatkowe kwalifikacje potwierdzone kursami branżowymi, auta elektryczne, a także jeśli sprzęt do pielęgnacji będzie w całości elektryczny. Kryteria przetargu dają też wyższą punktację za aspekty społeczne - zatrudnienie niepełnosprawnego lub bezrobotnego na pełen etat. Nowe umowy zostaną zawarte na okres trzech lat od lipca tego roku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)