Nowe mieszkania dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą

piątek, 23.2.2024 16:34 471 1

Pod koniec stycznia nastoletni wychowankowie pieczy zastępczej podpisali umowy i odebrali klucze do czterech nowych mieszkań ufundowanych przez Fundację Hossanowa. Dziś (23 lutego), wspólnie z przedstawicielami mediów odwiedziliśmy ich w nowym miejscu.

Jak im się mieszka? Skąd pomysł prezes fundacji na taką właśnie pomoc – o tym rozmawialiśmy dziś w czasie spotkania! 

Młodzi wrocławianie, między innymi wychowankowie Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, zyskali 11 nowych, komfortowych miejsc, w których będą mogli rozwijać się i uczyć niezależności. Są to cztery nowe dwu- i trzypokojowe mieszkania o wielkości od ok 56 m2 do 73 m2, które ufundowała Fundacja Hossanova. 

Odpowiedź jest bardzo prosta – odpowiada Barbara Piotrowska, prezeska Fundacji Hossanova na pytanie, jak projekt powstał – my na pewnym etapie biznesu poczuliśmy potrzebę wolontariatu. Chcemy pomagać, chcemy pracować jako wolontariusze. Ubraliśmy to w formy organizacyjne i tak powstała Fundacja Hossanova. Jesteśmy na terenie, gdzie Fundacja dysponuje czterema mieszkaniami, w tych mieszkaniach jest 11 samodzielnych pokoi, w których mogą zamieszkać nasi podopieczni. To oni mogą powiedzieć, czy ta fundacja jest potrzebna. Chcemy z nimi współpracować, chcemy, żeby po tym, kiedy opuszczą nasze mieszkania, byli samodzielni, pewni siebie, odważni, żeby mogli walczyć z przeciwnościami losu.

Wszystkie mieszkania zostały wykończone i wyposażone. Młodzi ludzie mają w nich do dyspozycji własne pokoje oraz przestrzeń wspólną z wyposażoną kuchnią, jadalnią, wykończoną łazienką, w której znalazła się także pralka. Wychowankowie otrzymali na start także pościel, ręczniki oraz w bony do sklepu, w którym mogą kupić wyposażenie do swoich pokoi. Dodatkowo opiekunowie każdego z mieszkań otrzymali bon o wartości 1500 zł na wyposażenie części wspólnej. 

Dwa tygodnie temu otwieraliśmy mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami, dzisiaj pokazujemy mieszkania, które tworzymy dzięki Fundacji Hossanova. Nie byłoby Wrocławia bez organizacji pozarządowych. My przyjazne miasto tworzymy właśnie dzięki nim. Wspólnie siadamy do stołu, wspólnie planujemy działania, współpraca z organizacjami, które nam też wskazują kierunki działania sprawia, że Wrocław jest przyjazny i nowoczesny. Bo nowoczesne miasto to właśnie takie miasto, które dba o swoich najbardziej potrzebujących mieszkańców.

Fundacja Hossanova zapewniła i sfinansowała młodym wychowankom nie tylko miejsca w dobrze przygotowanych mieszkaniach, ale także wsparcie opiekunów, szkolenia i możliwość rozwoju zainteresowań. Usamodzielniający się młodzi ludzie, zgodnie z umowami, które podpisali, będą mogli mieszkać w tych mieszkaniach 2 lata (w szczególnych warunkach dłużej). W tym czasie mogą uczyć się, rozwijać kompetencje, szukać pracy czy starać o mieszkanie z zasobu gminy.

 

Wychowankowie, którzy odebrali klucze nie kryli wzruszenia:

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co się tutaj dzieje – mówiła Michalina, jedna z bohaterek wydarzenia, która dostała klucze do mieszkania – Takie emocje mną targają, że nie można sobie tego wyobrazić, dopóki się tego nie przeżyje. Po tylu latach mamy taką szansę wejść w dorosłość…

Mieszka się nam super, mamy wolność, dużo możliwości, wspieramy się – mówiła jedna z mieszkanek.

Najbardziej podoba nam się bycie niezależnym, jesteśmy zależni od siebie, od nikogo innego, nasze życie wygląda jak życie dorosłego człowieka – mówił Marcin.

 

We Wrocławiu mamy 38 miejsc w pięciu mieszkaniach. Dzięki wsparciu fundacji, liczba ta zwiększyła się do niemal 50 miejsc w 9 mieszkaniach. 

Każdy zasługuje na równy start, na równe szanse, by wchodzić w dorosłość na równych zasadach. Nie ma mowy o równych szansach bez zapewnienia młodym dorosłym dachu nad głową – mówił Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia. – Dlatego chcę bardzo nisko się ukłonić i bardzo podziękować za to niezwykłe działanie Fundacji Hossanova. Chcę podziękować deweloperowi – brakuje nam w Polsce przedsiębiorców, biznesmenów społecznie zaangażowanych. To działanie piękne, wspaniałe za co bardzo dziękujemy. Przy okazji apeluję: we wrocławskich placówkach jest obecnie około 400 dzieci, one czekają na rodziny, bo nic nie zastąpi dzieciom ciepła rodzinnego – dodał Ciążyński. – Apelujemy – otwórzmy nasze serca, zaopiekujmy się tymi dziećmi, weźmy je pod opiekę. 400 dzieci czeka na Wasze serca.

Rodziny zastępcze poszukiwane

Usamodzielnianie to ostatni etap wsparcia dla dzieci, które wychowują się pod zastępczą opieką. Najlepszym rozwiązaniem dla nich są rodziny zastępcze, których bardzo brakuje. Cały czas szukamy rodzin zastępczych dla małych wrocławian pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Około 400 dzieci przybywa w domach dziecka, a jedna czwarta z nich to maluchy poniżej 10 roku życia. Aby zostać rodzicem zastępczym należy skontaktować się z zespołem MOPS, który zajmuje się rekrutacją chętnych:

Zespół ma swoją siedzibę przy ulicy Wysokiej 6. Adres e-mail rodzicielstwo.zastepcze@mops.wroclaw.pl, tel: 71 78 22 411 

Usamodzielnianie

Usamodzielnianie rozpoczyna się najwcześniej w dniu ukończenia 18. roku życia, a w przypadku osób, które chcą pozostać w pieczy np. do zakończenia nauki nawet później (maksymalnie do 25 roku życia). Aktualnie we Wrocławiu usamodzielnia się 378 osób, w tym 225 wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej oraz 153 wychowanków pieczy instytucjonalnej. Proces może przebiegać w różnych formach, część dzieci zyskuje odpowiednie kompetencje w rodzinach, część korzysta ze wsparcia placówek, w których się wychowali, część rezygnuje z jakiegokolwiek wsparcia a część korzysta z mieszkań przygotowanych specjalnie dla wychowanków, którzy wchodzą w dorosłe życie i tam pod okiem opiekunów zyskuje odpowiednie kompetencje.

Co najmniej rok przed osiągnięciem pełnoletności wychowanek wskazuje osobę, która będzie opiekunem usamodzielniania, a co najmniej miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności opracowuje wspólnie z opiekunem indywidualny program, który może być weryfikowany i modyfikowany w czasie procesu.

Usamodzielniający się wychowanek pieczy może korzystać z różnych form pomocy, m.in.  z pomocy finansowej np. na kontynuowanie nauki (682 zł wypłacane co miesiąc), usamodzielnienie czy zagospodarowanie (wypłacane jednorazowo, a przeznaczane np. na polepszenie warunków mieszkaniowych, kursy, meble, książki…).

Kwota pomocy wypłacona dorosłym wychowankom pieczy zastępczej w 2023 roku wyniosła łącznie 1 669 890 zł.

Oprócz pomocy dotyczącej sfery materialno-bytowej wychowankowie pieczy korzystają również z pomocy prawnej, psychologicznej, zawodowej i z działań rozwijających kompetencje społeczne czy zainteresowania. Ważne jest też wsparcie w uzyskaniu wiedzy o rynku pracy, zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych (kontakty  z pracodawcami, udział w szkoleniach zawodowych, stażach).

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

SK sobota, 24.02.2024 08:39
Brawo !!