Nowe inwestycje przedszkolne

piątek, 25.5.2018 11:00 1705 0

Już za chwilę 3-latki pójdą do przedszkoli. Wszyscy rodzice stoją przed wyborem odpowiedniej placówki dla swoich pociech. Miasto przygotowując się na rok szkolny 2018/2019 podjęło specjalne działania, które mają na celu przygotowanie jak najlepszej oferty przedszkolnej dla dzieci i rodziców. Między innymi uruchomiono specjalny projekt: „Strategię tworzenia nowych miejsc przedszkolnych”, którego celem jest dostosowanie sieci przedszkoli do rosnącej demografii oraz ostatniej reformy oświaty, która skutkuje objęciem dodatkowego rocznika wychowaniem przedszkolnym.

Dzieci mogą uczęszczać do przedszkoli publicznych lub niepublicznych. Przedszkola publiczne w większości przypadków są miejskie. Funkcjonują również przedszkola publiczne prowadzone przez organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców. Oba rodzaje placówek otrzymują 100 proc. dotacji z miasta. Stosuje się w nich takie same zasady opieki oraz odpłatności. Rodzic nie powinien widzieć różnicy pomiędzy obiema formami przedszkoli. Dostęp do placówek jest powszechny i otwarty. Przeprowadzana jest do nich rekrutacja wg określonych wcześniej zasad. Placówki nie pobierają czesnego. Jedyne opłaty to koszt wyżywienia i 1 zł za godzinę przekroczenia darmowego 5-godzinnego pakietu. Przedszkola niepubliczne funkcjonują na nieco innych zasadach. Również są finansowane ze środków miejskich w wysokości 75 proc. dotacji. Koszty funkcjonowania najczęściej pokrywane są również z czesnego opłacanego przez rodziców. Placówki niepubliczne są prowadzone przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Rekrutacja do nich nie musi być otwarta i powszechna. 

Od wielu lat Wrocław współpracuje z podmiotami prywatnymi, które prowadzą przedszkola. Dzięki temu w ostatnich latach utworzono kilka placówek publicznych, które prowadzone są przez inne podmioty niż miasto. W ostatnim czasie zintensyfikowano współpracę w tym zakresie. W 2018 roku nowe placówki publiczne uruchomią:

1.        Fundacja Familijny Wrocław

2.        Żłobki i Przedszkola Elfiki sp. z.o.o.

3.        Legnicka 72 sp. z.o.o.

4.        Szkoły Europejskie

5.        KATO sp. z.o.o.

6.        Fundacja Oświatowa Sollers Expert

W ramach wspólnych działań w 2018 r. zostanie uruchomionych około 1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych.  

W latach 2019 – 2021 Departament Edukacji planuje uruchomienie kolejnych 2000 publicznych miejsc przedszkolnych. Będą one powstawać w ramach dalszej współpracy z podmiotami prywatnymi, realizacji gminnych inwestycji, oraz nowego modelu realizacji inwestycji – budowa przedszkoli publicznych na gruntach miejskich przez podmioty prywatne.

- We współpracy z Biurem Rozwoju Wrocławia wykonaliśmy duży pakiet zmian w przestrzeni zagospodarowania przestrzennego, po to by można było rozpocząć w wielu miejscach działalność edukacyjną - mówi Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Miasto, po przeprowadzeniu analiz demograficznych i planistycznych, wytypowało pakiet działek, które zostaną przekazane inwestorom w formie użytkowania wieczystego na 99 lat, pod budowę przedszkoli publicznych. Wybór podmiotu realizującego inwestycję poprzedzony będzie przetargiem pisemnym. Przetarg ma charakter ofertowy. Zostanie w nim wybrana najciekawsza oferta, oceniana całościowo. Zaproponowana cena za grunt nie jest najważniejszym kryterium. Oceniane będą m.in. koncepcja prowadzenia i funkcjonowania przedszkola – profil placówki, forma i zakres żywienia, czas pracy przedszkola, termin uruchomienia, koncepcja urbanistyczno – architektoniczna, przewidująca prowadzenie co najmniej 8 oddziałowego przedszkola (200 dzieci) oraz doświadczenie w realizacji inwestycji i prowadzeniu placówek edukacyjnych. 

Forma użytkowania wieczystego polega m .in. na tym, że inwestor może pozyskać działkę za 20% ceny złożonej oferty – pierwsza opłata wieczysta, a kolejne opłaty roczne będą wynosiły 1% ceny działki. Z drugiej strony miasto ma możliwość weryfikacji prowadzonych przez inwestora działań.  Cały czas będzie monitorować wywiązywanie się z realizacji złożonej oferty. W razie łamania  zapisów umowy lub realizacji innej funkcji niż przedszkole publiczne, umowa może zostać rozwiązana. Termin realizacji inwestycji to maksymalnie 3 lata. 

W tym roku przeprowadzone zostaną 4 przetargi na nieruchomości przy: ul. Rezedowej, ul. Bagateli/Lekcyjnej, ul. Cynamonowej i ul. Radkowskej.

Uzupełnieniem przedstawionych działań o charakterze długoplanowym jest przystąpienie do zmian miejskich planów zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to w kolejnych latach na uruchomienie nowych przedszkoli.

Miasto od wielu lat intensywnie inwestuje w infrastrukturę przedszkolną. W latach 2014 – 2017 przeznaczyło na 11 inwestycji 118,87 mln zł tworząc 1750 nowych miejsc przedszkolnych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)