Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem! Udowadnia to dwoje uczniów z Dolnego Śląska!

czwartek, 9.11.2023 14:56 402 0

Kto w tym roku dołączył do elitarnego grona najmłodszych pisarzy w Polsce? My już to wiemy! Bartek Głogowski ze Świdnicy i Ewa Hajdul z Wrocławia to utalentowani uczniowie z Dolnego Śląska, którzy zostali laureatami 7. edycji największego w kraju konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego co roku przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Ich opowiadania ukazały się właśnie w książce pokonkursowej pt. “Okulary czasu”. Publikację można kupić w sklepie internetowym Nowej Ery, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie jak zwykle przekazany na cele charytatywne. 

Uczestnicy tegorocznej edycji pisali opowiadania, których tematyka wymagała założenia okularów czasui spojrzenia na świat w nowy sposób – oczami rodziców, babć, dziadków, sąsiadów, koleżanek i kolegów albo swojego rodzeństwa.  I to się udało znakomicie! Młodzi pisarze wykazali się nie tylko trudną umiejętnością przyjęcia innego niż swój własny punktu widzenia, ale również wyobraźnią, empatią i poczuciem humoru. W efekcie jury miało do przeczytania i ocenienia prawie 2.000 tekstów literackich. Spośród nich wybrano 30 zwycięskich opowiadań, które właśnie zostały opublikowane w przepięknie ilustrowanej i profesjonalnie zredagowanej książce pt. “Okulary czasu”.

-  Ciekawe dlaczego, kiedy czytałam Wasze prace, czułam, że ktoś wsunął mi na nos… magiczne okulary? Wszystkie opowieści sprawiły mi radość i przyniosły wiele chwil refleksji, a to cechy dobrej literatury. Pisane ze swadą i talentem. Beztrosko i wzruszająco. Wielcy z Was czarodzieje pióra. Gratuluję tym, którzy zaczarowali mnie najbardziej– komentuje pisarka Basia Kosmowska, która zasiadła w jury tegorocznej edycji. 

-  Jestem z siebie bardzo dumna. Początkowo nie mogłam w to uwierzyć, ale z czasem oswoiłam się z tą myślą. Jest to ogromna satysfakcja. Uważam, że warto wziąć udział w tym konkursie, ponieważ nawet jeśli nie uda Ci się zostać laureatem, to spróbujesz swoich sił w pisaniu. Wiadomo, że aby dobrze pisać, potrzebne są ćwiczenia, jak we wszystkim. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zostaniesz wyróżniony, pamiętaj, że będą kolejne konkursy i kolejne edycje. Ważne, aby powoli, krok po kroku dążyć do celu. –wspomina swój udział w konkursie laureatka Ewa Hajdul, siódmoklasistka z Wrocławia. 

Konkurs literacki „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce -  we wszystkich 7 edycjach konkursu wzięło udział już kilkanaście tysięcy uczniów z całego kraju. Celem Nowej Ery jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Dzięki konkursowi „Popisz się talentem” na rynku książki zaistniało już ponad 200 młodych pisarzy. Najmłodsi z nich w momencie publikacji książki mieli tylko 7 lat! 

Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Barbara Kosmowska (pisarka), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. Co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 30 laureatów, których opowiadania są potem publikowane.

 

Do tej pory ukazało się 7 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń”, “Zwierzaki mają głos”, “Jutro nadeszło”, “Detektywi w akcji” i najnowsza pozycja “Okulary czasu”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.

 

Laureaci 7. edycji konkursu “Popisz się talentem”, woj. dolnośląskie

  • Bartosz Głogowski, opowiadanie pt. “Podróż w czasie”, Świdnica, klasa 5
  • Ewa Hajdul, opowiadanie pt. “Zostaw”, Wrocław, klasa 7

  

Jury konkursu Popisz się talentem 2023 

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie. 

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów). 

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era. 

Barbara Kosmowska (ur. 1958), pisarka i poetka. Jej pierwsza powieść - Głodna kotka - trafiła do księgarń w 2000 roku. Wydany rok później Teren prywatny wygrał konkurs „Dziennik polskiej Bridget Jones" Wydawnictwa Zysk i S-ka i znalazł się na liście bestsellerów „Rzeczpospolitej". Kolejne książki: Prowincja (2002),Gobelin (2002),W górę rzeki (2003),Niebieski autobus (Wyd. I: 2004) i Hermańce (W.A.B., 2008) cieszyły się nie mniejszą popularnością. W roku 2014 nakładem W.A.B. ukazała się "Ukrainka". Barbara Kosmowska opublikowała także utwory dla dzieci i młodzieży.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)