komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 2 marca 2021

Heleny, Halszki

Niezwykłe zdjęcia z Arboretum z międzynarodową nagrodą

wtorek, 16.2.2021 13:44 , komentarze: 3 , odsłony: 1117
kategorie artykułu:

Dwie fotografie autorstwa Bożeny Piotrowskiej, wykonane w Arboretum w Wojsławicach, części uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego, zostały nagrodzone w konkursie International Garden Photographer of the Year.

Konkurs i towarzysząca mu wystawa to najważniejsze wydarzenie wśród fotografików specjalizujących się w zdjęciach ogrodów i roślin. Co roku zgłaszanych do niego ok. 20 tys. zdjęć. Instytucją patronacką są Królewskie Ogrody Botaniczne, gdzie pokazywane są prace laureatów. Prace oceniane są w dziewięciu kategoriach, m.in. „Zieleń w mieście”, „Abstrakcja”, „Piękne Rośliny” i „Piękne Ogrody”.

W tej ostatniej kategorii nagrodę oraz wyróżnienie zdobyła poznanianka Bożena Piotrowska, autorka bloga Zielona bombonierka poświęconego fotografowaniu roślin i ogrodów.

Jej „Gobelin” znalazł się na drugim miejscu, a zdjęcie zatytułowane „Liliowce i wiśnie” uzyskało wyróżnienie. Oba powstały w Arboretum w Wojsławicach, które jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Elementem, który łączy zwycięskie fotografie jest piękne, miękkie światło. Na wielu nagrodzonych fotografiach w kategorii „Piękne Ogrody” pojawia się światło wczesnego poranka, które nadaje ogrodom osobliwego klimatu, pokazuje je w świetlistej, czasem wręcz cukierkowej odsłonie i podświetla efektownie rośliny. Pokazane ogrody skąpane są też w złotym świetle zachodzącego słońca, tu przykładem może być moja fotografia „Gobelin” – opowiada fotograficzka.
– Jurorzy szukają fotografii, które pokazują osobliwości danego ogrodu, korelację z otaczającym go krajobrazem, ale też wzajemne relacje miedzy roślinami, ciekawe połączenia kolorystyczne, kontrasty, harmonię, faktury i pokrój. Z pewnością duże znaczenia ma też jakość obrazów i aspekty czysto techniczne – dodaje Bożena Piotrowska.

Fotograficzka z entuzjazmem wyraża się o samym Arboretum: – To znakomity ogród nie tylko do spacerów, odpoczynku, do podziwiania i poznawania roślin, ale też do fotografowania. Kompozycja i architektura całego ogrodu, wpisanie w krajobraz, niesamowicie udane projekty rabat, rzeźba terenu, specyficzny mikroklimat, bogactwo i różnorodność roślin, wspaniałe kolekcje oraz cudowni ludzie, którzy tworzą to miejsce – to wszystko razem działa jak magnes – zachwyca się laureatka konkursu.

Otwórz oczy na wyjątkowość

Wśród 18 zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w kategorii „Piękne ogrody” zaledwie cztery to obrazki z ogrodów spoza Wielkiej Brytanii. W tym dwa zdjęcia Polki. Bożena Piotrowska zwraca uwagę, że wśród Anglików fotografowanie ogrodów jest bardzo popularne. To z kolei efekt bogatej historii ogrodnictwa na Wyspach.

Od kwietnia do sierpnia, co miesiąc w Arboretum w Wojsławicach, planowane są weekendowe warsztaty „Fotografowanie kwiatów i ogrodów”, które poprowadzi poznańska blogerka.

Bożena Piotrowska: - Oprócz aspektów technicznych i zagadnień z podstaw fotografii, kompozycji, światła można też poznać triki, które pomogą robić wyjątkowe i piękne zdjęcia kwiatów oraz ogrodu. Duża część zajęć to fotografowanie w plenerze i omawianie wykonanych zdjęć. Najważniejszym moim celem na warsztatach jest otwieranie uczestnikom oczu, na to co wydaje się niezauważalne, uczulanie ich na wyjątkowość i szukanie indywidualnego punktu widzenia.

Fot. Bożena Piotrowska

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

Gratuluję. Ale kto to jest "fotograficzka"
wtorek, 16.02.2021 15:00 autor:
wczoraj, 13 godz temu
poniedziałek, 1.3.2021 02:00
niedziela, 28.2.2021 00:00
sobota, 27.2.2021 19:42
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele