Nietypowa wystawa obrazów na suficie

czwartek, 12.4.2018 09:00 1254 0

Jak połączyć tradycyjną sztukę z innowacyjnością? Wystarczy wybrać się do Centrum Innowacji Przejście, nowoczesnego miejsca spotkań, gdzie Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i kilkunastu zdolnych polskich rysowników wspólnie organizują bardzo nietypową wystawę. Wystawę sztuki na suficie. 

Centrum Innowacji Przejście stanowi odpowiedź na wyzwania XXI wieku, w którym dominuje szybki Internet, smartfony, media społecznościowe, gry wideo. Dlatego goszczą w nim nowe technologie takie jak VR, druk 3D, gaming, game development oraz gamifikacja i programowanie. I w tym właśnie miejscu spotyka się filozofia Centrum Innowacji z innowacją, jaką proponuje wrocławska fundacja. Projekt „Wypełnij mój świat kolorami” Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci ma na celu pomóc podopiecznym fundacji poprzez sztukę, a konkretnie prace plastyczne znanych polskich malarzy i ilustratorów. Ponieważ wielu małych pacjentów fundacji spędza swoje życie w łóżkach, nie mogąc się samodzielnie ruszyć, fundacja postanowiła pokolorować ich świat– proponując nowy, oryginalny sposób umieszczenia obrazów – na sufitach.

- To najlepsze miejsce do podziwiania sztuki dla dzieci na stałe leżących. Chcieliśmy przenieść tę ideę również do Centrum Innowacji Przejście, aby każdy odwiedzający mógł zobaczyć wystawę z perspektywy podopiecznych Fundacji – tłumaczy Beata-Hernik Janiszewska, Prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci – Dlatego właśnie obrazy wspaniałych twórców zawisną w Przejściu właśnie na sufitach. W ten sposób goście będą mogli patrzeć na prace z takiej perspektywy, z jakiej patrzą na nie nasi podopieczni. 

Ta nietypowa wystawa ma na celu przybliżyć problem terminalnie chorych dzieci, które szczególnie potrzebują w swoim życiu kolorów i wsparcia innych ludzi.  Wystawa Fundacji wpisuje się w koncepcję działania CI Przejście. Chcemy pokazywać zjawiska innowacyjne. Wystawa, sposób jej prezentacji na suficie, zgodnie z perspektywą chorych dzieci jest jak najbardziej innowacyjna – mówi Aneta Siwka, Kierownik Centrum Innowacji Przejście – Prezentowane będą prace polskich ilustratorów książek dla dzieci, co również ma dla nas znaczenie. Jesteśmy biblioteką i książka zawsze stanowi dla nas podstawę działania. I w końcu  - poruszyła  nas sama idea i cel akcji.  Chcemy się stać jej częścią.

Kierownik CI Przejście ma nadzieję, że wystawa przede wszystkim poruszy odwiedzających. Wzbudzi emocje i zwróci uwagę na potrzeby chorych dzieci. 

- Sztuka objaśnia naturę świata, może pobudzać lub koić zmysły. Zmienia rzeczywistość. Właśnie dla ludzi chorych ma to szczególne znaczenie. Często to właśnie sztuka jest dla nich… światem równoległym, wyzwalającym od rzeczywistości, w której dominuje choroba  – dodaje Aneta Siwka.

Artyści, którzy biorą udział w akcji „Wypełnij mój świat kolorami”, to: Andrzej Tylkowski, Piotr Socha, Ola Płocińska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Ewa Beniak-Haremska, Ewa i Paweł Pawlakowie, Marcin Południak, Małgorzata Flis, Anna Błaszczyk,  Tomasz Jakub Sysło, i Magda Kozieł.

Prace właśnie tych twórców będzie można oglądać w Centrum Innowacji Przejście od 13 kwietnia do 27 kwietnia.

Projekt „Wypełnij mój świat kolorami” jest również kampanią 1% Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci w tegorocznym okresie rozliczeniowym.

WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI - KRS 0000 287 982

Dodaj komentarz

Komentarze (0)