Nie taki lot straszny! Wrocławskie lotnisko pomaga oswoić lęk przed lataniem

wtorek, 15.7.2025 12:46 0

Strach, który zatrzymuje na ziemi

Dla wielu osób samo wyobrażenie sobie wejścia na pokład samolotu wystarcza, by poczuć napięcie w ciele, przyspieszony oddech, a nawet panikę. Choć statystyki potwierdzają, że latanie jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, strach przed oderwaniem się od ziemi jest bardzo realny – i bywa paraliżujący.

Ludzie boją się utraty kontroli, zamknięcia w ciasnej przestrzeni, awarii technicznych, turbulencji. Źródłem lęku może być złe doświadczenie, negatywne informacje z mediów, klaustrofobia lub ogólna skłonność do lęków. Niektórzy boją się katastrofy, inni – że spanikują w obecności innych pasażerów.

Ten lęk, zwany awiofobią, często odbiera szansę na poznawanie świata, odwiedzanie bliskich, a nawet rozwój zawodowy. I choć wiele osób o nim nie mówi, cierpią z jego powodu miliony.

W odpowiedzi na potrzeby takich pasażerówPort Lotniczy Wrocław zorganizował bezpłatne, całodniowe warsztaty mające na celu pomóc w przezwyciężeniu tego lęku. Uczestnicy nie tylko zdobyli praktyczną wiedzę, ale także zajrzeli za kulisy lotniska. 

Czym jest awiofobia

Awiofobia to silny lęk przed lataniem samolotem. Może występować jako samodzielna fobia lub być częścią szerszego zespołu lęków – np. klaustrofobii czy agorafobii. Niektóre osoby unikają podróży lotniczych przez całe życie, inne latają z ogromnym stresem – często tylko „w ostateczności”.

Objawy awiofobii mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne, i obejmują m.in.:
– uczucie paniki już na etapie planowania podróży,
– kołatanie serca, duszności, napięcie mięśni,
– trudności z zaśnięciem przed lotem,
– silny lęk podczas turbulencji, startu lub lądowania,
– kompulsywne sprawdzanie informacji o bezpieczeństwie lotu,
– unikanie rozmów o samolotach i podróżach lotniczych.

Choć awiofobia może być bardzo uciążliwa, nie jest niczym rzadkim – szacuje się, że nawet 30% pasażerów odczuwa lęk przed lotem, a u około 10% przybiera on formę uniemożliwiającą podróżowanie. 

Psychologia lęku

Jednym z kluczowych elementów warsztatów było spotkanie z psychologiem Łukaszem Zdebelakiem, który tłumaczył mechanizmy lęku i sposoby radzenia sobie z nim. Dużo uwagi poświęcono metodzie ekspozycji, jednej z najskuteczniejszych technik terapeutycznych w pracy z fobiami.

– Na początku terapii szukamy wszystkich zachowań tak zwanych zabezpieczających, czyli tych, które pomagają nam w danym momencie doraźnie zredukować lęk. Następnie świadomie usuwamy te zachowania, żeby lęk tak naprawdę jeszcze trochę wzmocnić. I choć brzmi to paradoksalnie, to wzmocnienie lęku pomaga wejść w to i zobaczyć, że emocje wzrastają tylko do pewnego momentu. Potem, gdy już osiągną swój szczyt, zaczynają opadać – wyjaśniał Zdebelak.

Uczestnicy dowiedzieli się również, jak przygotować się psychicznie do podróży, jak regulować emocje i jak świadomie zmieniać swoje myślenie o lataniu. 

Lotnisko „od kuchni” – praktyczne oswajanie strachu

Podczas części praktycznej uczestnicy przeszli przez wszystkie etapy standardowej podróży lotniczej – od wejścia do terminalu, przez kontrolę bezpieczeństwa, aż po wejście na pokład samolotu. To, co wcześniej omawiano w teorii, zostało przećwiczone w rzeczywistości.

Dodatkową atrakcją było zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych pasażerów – w tym zaplecza technicznego i stanowisk operacyjnych lotniska.

–    „Podróże to moja pasja. Mam za sobą ponad 250 lotów, a mimo to wiem, że lęk może wracać. Takie warsztaty to świetna okazja, by uporządkować emocje i przypomnieć sobie, jak bezpieczne jest latanie” – mówi jeden z uczestników. 

Znajomość praw pasażera zmniejsza stres

Wielu pasażerów stresuje się nie tylko samym lotem, ale też jego ewentualnym opóźnieniem, odwołaniem lub zmianą planów. Tymczasem – jak przypominają eksperci – w takich przypadkach warto znać swoje prawa.

–   "Wielu pasażerów nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku problemów z lotem mogą im przysługiwać odszkodowania – nawet do 600 euro. Świadomość tych praw zwiększa poczucie kontroli, a to ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie lęku związanego z lataniem” – wyjaśnia ekspert ds. praw pasażerów z AirCashBack.

Dzięki takim inicjatywom Port Lotniczy Wrocław nie tylko otwiera niebo dla wszystkich, ale też staje się miejscem wsparcia i realnej zmiany. Dla niektórych uczestników była to pierwsza „podróż” od lat – i choć jeszcze bez oderwania się od ziemi, to z pewnością z nowym nastawieniem. 

Wrześniowa edycja już zapowiedziana

Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego Port Lotniczy Wrocław zapowiedział już kolejną edycję – odbędzie się ona we wrześniu. Osoby zainteresowane udziałem mogą zgłaszać się mailowo pod adresem: warsztaty@airport.wroclaw.pl.

Gdzie odbyły się warsztaty?

Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika
ul. Graniczna 190, 54-530 Wrocław
www.airport.wroclaw.pl

  

 

Źródło: AirCashBack

Dodaj komentarz

Komentarze (0)