Nie dla utajnienia eksperymentów na zwierzętach

poniedziałek, 13.9.2021 13:30 200 0

W niedzielę, 12 września, w wielu miastach Polski – również we Wrocławiu, pod Pręgierzem - zorganizowane zostały protesty obrońców zwierząt przeciw planowanemu pogorszeniu losu zwierząt wykorzystywanych w laboratoriach.

Po pierwsze - w przyszłym tygodniu w Sejmie ma być procedowana nowelizacja przepisów dotyczących prac Krajowej Komisji Etycznej, nadzorującej wydawanie pozwoleń na nieludzkie testy. Proponowane zmiany maja utajnić informacje o ilościach i rodzajach testów na zwierzętach oraz uniemożliwić organizacjom społecznym prawo do udziału w postępowaniach, w których wydawane są zgody na doświadczenia na zwierzętach.

Po drugie – Europejska Agencja Chemikaliów domaga się od Parlamentu Europejskiego zmiany dotychczasowych przepisów zabraniających testowania na zwierzętach kosmetyków i chemii na umożliwiające ponowne przetestowanie na zwierzętach składników, które są bezpiecznie używane przez konsumentów od wielu lat. Jeśli miałoby się tak stać, miliony zwierząt będą narażone na niepotrzebne testy.

„Nie zgadzamy się na to i głośno będziemy o tym informować obywateli, aby razem z nami, na wszelkie możliwe sposoby, sprzeciwili się zmianom, cofającym rozwój cywilizacji szacunku i godnego współistnienia z innymi inteligentnymi mieszkańcami naszej planety” – mówią uczestnicy spontanicznego protestu. Przeciwnicy tych niekorzystnych dla zwierząt zmian, prócz udziału w ulicznych protestach, podpisują petycje (jedną do polskich, jedną do europejskich posłanek i posłów), publikują w mediach społecznościowych zdjęcia z planszami wzywającymi do współdziałania w tej materii (https://we.tl/t-0kXB2gd9tr), z pomocą sojuszników sprawy informują również o negatywnych konsekwencjach bezpośrednio parlamentarzystów.

fot. Anna Nitychoruk

Dodaj komentarz

Komentarze (0)