Nie daj rakowi podszczypywać skóry - profilaktyka nowotworów skóry z USK we Wrocławiu

środa, 15.5.2024 14:13 0

W Polsce około 4000 osób rocznie zachoruje na czerniaka skóry. Na Dolnym Śląsku rejestrujemy ok. 600 przypadków tej groźnej choroby, a W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu rocznie leczonych jest około 50 pacjentów z tym groźnym nowotworem. Czerniak, choć stanowi jedynie 1% wszystkich nowotworów skóry, jest jednym z najbardziej agresywnych. 

Znaczenie profilaktyki i wczesnego wykrywania 

Nowotwory skóry są najczęstszymi nowotworami wśród osób rasy kaukaskiej. Z tej grupy 97% stanowią raki nabłonkowe, a czerniak, mimo że rzadki, wykazuje wysoki potencjał przerzutowania co czyni go najgroźniejszym z nich. W większości przypadków (70%) czerniaki pojawiają się na wcześniej niezmienionej skórze, dlatego kluczowa jest regularna kontrola dermatologiczna. Osoby o jasnej karnacji i te, które posiadają liczne znamiona barwnikowe powinny szczególnie dbać o ochronę przed promieniowaniem UV. Regularne stosowanie kremów z filtrem UV, noszenie odzieży ochronnej i unikanie nadmiernego opalania mogą znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju czerniaka. 

Edukacja i działania prewencyjne 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu aktywnie angażuje się w edukację pacjentów oraz środowiska medycznego w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania czerniaka. Poprzez warsztaty, kampanie informacyjne i współpracę z lokalnymi ośrodkami zdrowia, szpital dąży do podnoszenia świadomości na temat zagrożeń związanych z nowotworami skóry. Zarówno w codziennej pracy, jak i w czasie wydarzeń dedykowanych profilaktyce specjaliści wykorzystują zaawansowane technologie takie jak wideodermatoskopia, umożliwiające dokładne badanie zmian skórnych i wczesne wykrywanie atypowych znamion mogących przekształcić się w czerniaka. To czyni akcje konsultacyjne szczególnie atrakcyjnymi dla naszych pacjentów. 

- Specjalista wykorzystując dermatoskop jest w stanie bardzo precyzyjnie określić charakter zmiany skórnej, czy jest to zwykłe znamię czy też czerniak. Znamiona barwnikowe są fizjologią, ma je każdy. Przeciętnie każdy człowiek ma ich około 40 - tłumaczy dr. n. med. Jacek Calik, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej z Dziennym Oddziałem Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Natomiast czerniaki z reguły nie pojawiają się w znamionach, pojawiają się de novo. Dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie całego ciała pod kątem nowych, niepokojących zmian. Czym wcześniej wykryty czerniak, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia. Nowotwór na bardzo wczesnym stanie, o nacieku skóry do 0,8 mm, w 97% przypadków jest w pełni wyleczalny. Czym grubszy czerniak, tym gorsze rokowanie. 

Zapobieganie jest kluczem

Obchodzony 12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem i cały maj, który ustanowiony został Światowym Miesiącem Świadomości Czerniaka przypomina, że odpowiednie środki prewencyjne i regularne kontrole mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka. Właśnie dlatego już 16 maja (czwartek), od 9:00 do 11:00, Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ organizuje wydarzenie z cyklu „Rodzinne dbanie o zdrowie” pod hasłem „Zbadaj znamiona przed sezonem”. W sali obsługi klientów w siedzibie NFZ przy ul. Traugutta 55, lek. Karolina Świerczyńska-Mróz z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii USK we Wrocławiu, będzie przeprowadzać bezpłatne konsultacje, badania dermatoskopowe i rozmawiać z uczestnikami wydarzenia na temat profilaktyki raka skóry i zdrowego trybu życia. 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)