Nawet 10,5 miliona złotych przekaże MOPS na działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami

środa, 17.3.2021 15:44 267 0

Niedawno informowaliśmy o współfinansowanej przez miasto, bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego. Dziś chcemy zwrócić uwagę na kolejne formy pomocy kierowane do osób z różnymi formami niepełnosprawności, czyli dofinansowanie do zakupu niezbędnych sprzętów, dostosowanie samochodu lub mieszkania a także wsparcie w pracy i studiach oraz działania z zakresu rehabilitacji społecznej. 

Jednym z naszych priorytetowych zadań jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym – mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Świadczeń. – Dlatego zachęcamy do składania wniosków o dofinansowanie działań, które to uczestnictwo mają ułatwić. Osoby mieszkające we Wrocławiu i posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą otrzymać dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się, do likwidacji barier architektonicznych w swoim mieszkaniu, dofinansowanie to turnusu rehabilitacyjnego czy dofinansowanie do zaspokajających podstawowe potrzeby środków ortopedycznych i pomocowych. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby głuche które wymagają usług tłumacza języka migowego. 

Na indywidualne dofinansowanie mieszkańców planujemy przeznaczyć maksymalnie 9,5 miliona złotych – w tym 4 miliony złotych, o które aplikowaliśmy do PFRON na realizację programu Aktywny Samorząd (czekamy na ostateczną informację o przyznanej wysokości środków) i niemal 5,5 miliona złotych (także pochodzących z funduszu), które przeznaczamy na realizację zadań stałych.

Od początku marca przyjmujemy wnioski do programu Aktywny Samorząd, dzięki któremu dofinansowujemy między innymi edukację na poziomie wyższym czy możliwość dostosowania samochodu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Andrzej Mańkowski.

Wnioskując o środki z Aktywnego Samorządu można uzyskać między innymi pomoc w zakupie specjalistycznego wyposażenia do samochodu czy uzyskania prawa jazdy, pomoc w aktywności zawodowej czy studiach. Zwracając się o środki stałe można otrzymać między innymi dofinansowanie do kupna sprzętu rehabilitacyjnego, dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby z niepełnosprawnością czy turnusów rehabilitacyjnych. W każdym z tych zadań obowiązują kryteria przyznawania dofinansowania, przede wszystkim stopień i rodzaj posiadanej.  Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie z uwzględnieniem posiadanych środków, aż do momentu ich wyczerpania. 

Dodatkowo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się wspieraniem osób niepełnosprawnych. 

W poniedziałek, 15 marca ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, na które przeznaczyliśmy ponad 1 milion zł. W konkursie oferty mogą składać te organizacje, które chcą prowadzić m.in.:

  • szkolenia, kursy, warsztaty i grupy środowiskowego wsparcia aktywizujące osoby z niepełnosprawnościami;
  • szkolenia, kursy i warsztaty dla rodzin osób niepełnosprawnych, opiekunów, kadry i wolontariuszy, uwzględniające zagadnienia integracji i podnoszące umiejętność pracy z osobami niepełnosprawnymi;
  • różnego rodzaju poradnictwo;
  • zajęcia indywidualne i grupowe, wspierające samodzielne funkcjonowanie i komunikowanie się osób z niepełnosprawnościami;
  • imprezy kulturalne, sportowe, turystyczne i rekreacyjne dla osób niepełnosprawnych;
  • kampanie informacyjne na rzecz integracji i przeciwdziałaniu dyskryminacji niepełnosprawnych;
  • świadczyć usługi wspierające, w szczególności usługi asystencji osobistej.

Wszystkie te działania muszą oczywiście uwzględniać aktualną sytuację epidemiologiczną i być zgodne z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa. Na oferty czekamy do 6 kwietnia, do godziny 15.30

Komórką MOPS zajmująca się wsparciem osób z niepełnosprawnościami jest Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, który mieści się przy ul. Strzegomskiej 6. – Bardzo nam zależy na tym, aby nasze usługi były w pełni dostępne, a nasi klienci mogli samodzielnie, w miarę swoich możliwości, korzystać ze wsparcia MOPSu. Dlatego także nasz budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W biurze obsługi działu posiadamy pętlę indukcyjną dla osób używających aparatów słuchowych oraz system TO TU POINT dla osób niewidomych i niedowidzących. Nasza siedziba jest także w pełni przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach – podkreśla Mańkowski

Dodaj komentarz

Komentarze (0)