Naucz się pomagać, ratuj życie. Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy

piątek, 20.10.2023 13:27 235 0

Nawet 3000 osób rocznie uczy się we Wrocławiu jak skutecznie ratować życie. Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy (WAPP) to miejska kampania edukacyjna prowadzona przez WCRS, w ramach której organizowane są szkolenia, pokazy, warsztaty i konferencje. Wszystkie łączy temat udzielania pierwszej pomocy w rozmaitych sytuacjach. Wczoraj (w czwartek wieczorem) kolejna grupa wrocławian szkoliła się pod okiem ekspertów. Co roku odbywa się blisko sto takich bezpłatnych kursów pierwszej pomocy.  

- Najbardziej rozpoznawalnymi działaniami Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy są bezpłatne szkolenia dla dorosłych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia z zakresu pierwszej pomocy. Uczymy jak reagować w sytuacjach, z  którymi najczęściej mogą się spotkać. Postępowania w  przypadku krwotoków, złamań, udarów, zakrztuszenia, odmrożeń i oparzeń - mówi Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.  

W czasie szkoleń są ćwiczenia na interaktywnych fantomach oraz z praktycznego użycia AED (automatycznego defibrylatora), jako urządzenia coraz częściej dostępnego w przestrzeni publicznej i skutecznie ratującego życie. Nad aktualnością przekazywanych treści czuwają eksperci z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który objął projekt patronatem merytorycznym. Zajęcia mają wymiar praktyczny, prowadzone są przez doświadczonego instruktora i czynnego ratownika.

- Zwykle raz w miesiącu odbywają się dwa szkolenia, a zapisy na dany termin ruszają z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W pojedynczym kursie udział bierze do 25 osób. Szkolenia prowadzimy w sposób warsztatowy, aby każdy uczestnik zdobył praktyczne umiejętności reagowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia.  Szkolenie  trwa 4 godziny. Dzięki takim inicjatywom już prawie 60% osób jest reanimowanych przez świadków zdarzenia nagłego zatrzymania krążenia- tłumaczy Michał Podgórski, ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy prowadzący szkolenia WAPP.

Co roku w szkoleniach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy bierze udział ok. 3000 osób, kolejnych kilkanaście tysięcy odwiedza punkty edukacyjne przy okazji różnych wydarzeń, przede wszystkim plenerowych.  

- Chcemy, żeby  liczba potencjalnych ratowników rosła, ale zależy nam jednocześnie, żeby każda osoba mogła tę wiedzę utrwalać i odświeżać – mówi Ewelina Konik, wicedyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego odpowiedzialna m.in. za projekt WAPP – Dlatego zachęcamy, by korzystać z kursów lub punktów WAPP na piknikach nie jednokrotnie, lecz tyle razy, ile potrzebujemy.

W listopadzie wrócą zapisy na kursy w formule online z wypożyczanymi do domu fantomami. To rozwiązanie wypracowane w czasie pandemii Covid-19 pomoże w zdobyciu kompetencji osobom, które nie mogą pozwolić sobie na wieczorne wyjście z domu (np. rodzicom małych dzieci, czy opiekunom osób niesamodzielnych). Oferta Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy niebawem poszerzy się o kursy pediatryczne dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W planach są również kursy dla dzieci prowadzone w placówkach edukacyjnych.  

Udział we wszystkich wydarzeniach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy jest bezpłatny, ale na większość z nich obowiązują zapisy, które są dostępne przez krótki formularz na stronie www.wcrs.pl/wapp. Teraz  odbywają się zapisy na szkolenie 9 listopada.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)