Napisz lub nagraj recenzję i weź udział w XXV Konkursie im. Krzysztofa Mętraka

środa, 24.11.2021 12:37 160 0

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty z dumą dołącza do grona organizatorów Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Wspólnie z Anną Osmólską-Mętrak i Januszem Zaorskim, inicjatorami konkursu, zapraszamy do nadsyłania prac do XXV edycji wydarzenia. Na zgłoszenia czekamy do 20 marca 2022 roku.

fot. BTW Photographers

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty od lat wspiera prowadzenie konkursu – to właśnie w trakcie festiwalu NH organizowane są ceremonie wręczenia nagród, a laureatki i laureaci mają możliwość zaprezentowania festiwalowej publiczności wybranego przez siebie filmu. - Cieszymy się, że możemy współorganizować to prestiżowe wydarzenie, a poprzez nie promować młodą polską krytykę. Nasze zaangażowanie łączy się także z ważną zmianą w formule samego konkursu: od tego roku można zgłaszać nie tylko prace pisemne, ale też podcasty, eseje wideo i recenzje audio lub wideo. To coraz bardziej popularne formy krytyki filmowej, otwierające zupełnie nowe drzwi w sposobie opowiadania o kinie – mówi Marcin Pieńkowski, dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty.

Warunki uczestnictwa w konkursie:

  • wiek do 33 lat (urodzeni w całym roku kalendarzowym 1988; podniesienie granicy wieku o rok w stosunku do poprzednich edycji związane jest z roczną przerwą spowodowaną pandemią);
  • nadesłanie co najmniej trzech prac krytycznych o tematyce filmowej. Całkowita objętość wszystkich nadesłanych prac nie może przekroczyć 32 000 znaków ze spacjami. Jedna z prac konkursowych może mieć formę audio lub wideo. W przypadku wyboru formy niepisemnej (podcast, esej wideo, recenzja audio i/lub wideo), materiał powinien zostać dostarczony jako niepubliczny link np. w serwisie YouTube lub vimeo. Materiały audio/wideo nie mogą przekraczać długości 15 minut. Przy wyborze tej opcji objętość części pisemnej nie powinna przekroczyć 22 000 znaków ze spacjami;
  • do zestawu prac należy dołączyć krótki życiorys.

Teksty prosimy przesyłać w jednym pliku w formacie doc. Termin nadsyłania prac mija 20 marca 2022 r. punktualnie o godz. 24:00 (prace nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę).

Jury przywiązuje dużą wagę do różnorodności nadsyłanych tekstów (recenzja, esej, szkic, itp.).

Na laureatki i laureatów czekają nagrody:

I nagroda – rzeźba autorstwa Adama Myjaka oraz 12 000 zł (brutto)

II nagroda – 6 000 zł (brutto)

III nagroda – 3 000 zł (brutto)

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.

Wszystkie nagrody finansowe funduje Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, zaś fundatorami rzeźby Adama Myjaka są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski. W skład jury wchodzą: Klara Cykorz, Paweł Felis, Grzegorz Fortuna, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Klaudia Rachubińska, Małgorzata Sadowska (SNH), Sebastian Smoliński, Marcin Stachowicz, Janusz Zaorski. Prace w formie elektronicznej prosimy przysyłać na adres konkursmetraka@gmail.com.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2022 r., zaś uroczyste wręczenie nagród (wraz z projekcją wybranego przez laureata lub laureatkę filmu) odbędzie się 22 lipca podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)