Najtańsze OC na Dolnym Śląsku - gdzie i jak je znaleźć

piątek, 21.1.2022 14:09 392

Jak każdemu kierowcy z Dolnego Śląska i nie tylko, z pewnością zależy Ci na jak najtańszym OC. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie i jak je kupić, odpowiedź na Twoje pytanie przynosi poniższy artykuł, do którego lektury zachęcamy. Sprawdźmy, gdzie w województwie polisa jest najtańsza i w jaki sposób nabyć ją jak najniższym kosztem.

Najtaniej w małych miejscowościach, najdrożej we Wrocławiu

Zacznijmy od tego, że mimo iż pod względem administracyjnym województwo dolnośląskim jest jednorodnym obszarem, ceny OC różnią się w zależności od miejscowości. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma jej wielkość – co do zasady, im większe miasto, tym droższe ubezpieczenie, dlatego w całym województwie najwięcej płacą za nie kierowcy z Wrocławia. Dlaczego tak się dzieje?

Powód jest prosty – ponieważ poruszanie się po ulicach Wrocławia wiąże się z większym ryzykiem stłuczki, kolizji lub wypadku. W dużych miastach na Dolnym Śląsku dochodzi do znacznie większej liczby zdarzeń drogowych niż na wsiach i w małych miejscowości, których mieszkańcy są traktowani nieco łagodniej, jeśli chodzi o cenę OC. Różnice są jednak relatywnie niewielkie i wynoszą ok. 5-15%, gdy porówna się składki we Wrocławiu dla tego samego kierowcy, tylko że jednej z wielu dolnośląskich wsi. Jeśli chcesz poznać więcej danych na temat najtańszego OC, przeczytaj artykuł na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

W towarzystwie ubezpieczeniowym, przez Internet czy u agenta

Niezależnie od tego, gdzie na Dolnym Śląsku mieszkasz, istnieje kilka możliwości wykupienia obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Możesz ją nabyć bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym, online lub u agenta, który dysponuje ofertami wielu firm. Najmniej korzystne pod względem finansowym jest pierwsze rozwiązanie, ponieważ kupując OC w przypadkowo wybranym, pierwszym lepszym towarzystwie, prawdopodobnie przepłacisz. Szansa, że właśnie tam polisa będzie najtańsza, jest znikoma, tymczasem różnice w cenie pomiędzy ofertami towarzystw mogą być nawet ponad dwukrotne!

Coraz popularniejsze jest kupowanie OC samodzielnie przez Internet. Tu sprawa jest o tyle łatwa, że wszystkie oferty są dostępne pod ręką, a w znalezieniu najtańszej pomagają darmowe porównywarki ubezpieczeniowe, takie jak np. kalkultator-oc-ac.auto.pl. Dzięki nim szybko i łatwo sprawdzisz, w którym towarzystwie zakupisz najtańszą polisę. Pamiętaj jednak, że nabywając OC online w innej firmie niż ta, w której obecnie posiadasz ubezpieczenie, konieczne jest jego wypowiedzenie. Jeśli tego nie zrobisz, przedłuży się ono bowiem automatycznie na kolejny rok.

Dużą popularnością cieszą się też agenci ubezpieczeniowi, których na Dolnym Śląsku są setki. Dysponują oni ofertami wielu towarzystw i nie reprezentują bezpośrednio żadnego z nich, dlatego zależy im przede wszystkim na korzyściach dla klienta, a nie samej sprzedaży. Agent pomaga w znalezieniu polisy spełniającej indywidualne wymagania klienta – w przypadku OC chodzi oczywiście o jak najniższą składkę. Warto zaznaczyć, że często składa on w imieniu klienta wypowiedzenie wcześniej, kupionej w innej firmie polisy, więc kierowca może oszczędzić czas. Usługi agentów – podobnie jak ubezpieczeniowe porównywarki internetowe – są całkowicie darmowe i nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Zdecydowanie polecamy te dwa rozwiązania każdemu, kto planuje wykupić nowe OC.