Najnowocześniejszy sprzęt dla pacjentów onkologicznych już jest

czwartek, 25.6.2015 08:19 5344 0

We wtorek w Dolnośląskich Centrum Onkologii we Wrocławiu otworzono nowa pracownię z najnowczesniejszym sprzętem diagnostycznym - PET-CT dla pacjentów onkologicznych.

DCO było jedną z ostatnich tego typu placówek w Polsce, które nie miały dotąd skanera PET-CT.  Całość inwestycji kosztowała około 10 mln zł. 

- Teraz będziemy mogli znacznie skuteczniej leczyć naszych pacjentów, ponieważ urządzenie pozwala na wykonanie jednocześnie dwóch badań. To niezwykle istotne, bo można na tej podstawie ustalić plan radioterapii, czyli dalszego leczenia - mówi dr Andrzej Kołodziejczyk, specjalista medycyny nuklearnej, szef nowej pracowni w DCO.

 Dyrektor DCO Adam Maciejczyk i wicemarszałek Jerzy Michalak otwierają uroczyście nową pracownię PET-CT w DCO

PET-CT daje precyzyjną informację ilościową i ocenę, jak "gorący" jest nowotwór, czyli jak się rozwija. Lekarz onkolog dzięki temu może dokładniej zaplanować leczenie, np. plan radioterapii i ocenić - na kolejnym etapie leczenia - jak pacjent na nie zareagował.

Według lekarzy onkologów zaletą nowoczesnego skanera jest też krótki czas badania, co zmniejsza szkodliwe dla organizmu promieniowanie. 

Tego typu PET CT w 95 proc. przypadków jest wykorzystywany wyłącznie do badań onkologicznych, a jakość pozyskanego urządzenia sprawi, że pacjenci nie będą kierowani do innych odległych placówek. Badania będą  refundowane przez NFZ.

Rocznie DCO wykonuje ponad 80 tys. badań radiologicznych i zabiegów. Przyjmuje ponad 33 tys. pacjentów na oddziałach i ponad 117 tys. pacjentów w poradniach.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)