Na Grunwaldzie trwa największy projekt WBO we Wrocławiu. Mieszkańcy walczą o głosy

środa, 27.9.2023 14:17 147 0

Pracowali aż dwa lata, aktywizując wszystkie grupy mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki, w tym wrocławskie uniwersytety i sektor biznesowy. Teraz walczą o głosy wrocławian i wrocławianek. Trwa wyjątkowa kampania WBO „Odnowa na Grunwaldzie”, która ma umożliwić odnowienie skrzyżowania Ładnej i Miłej oraz wybrzeża na Pasteura – kluczowych lokalizacji nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale całego Wrocławia.  

Wyjątkowy przykład partycypacji 

Kampania promująca dwa projekty WBO to finał dużego, dwuletniego przedsięwzięcia „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA”,w ramach którego odbyło się prawie 50 spotkań edukacyjnych, badawczych, informacyjnych i konsultacyjnych, angażujących ponad 500 osób w różnym wieku, w tym bierną dotąd społeczność studencką, a także osoby eksperckie reprezentujące różne podmioty prywatne i publiczne, w tym sektor biznesowy. Te zaawansowane działania mogły zostać zrealizowane dzięki pozyskaniu finansowania udzielonego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Skala projektu i zaangażowanie mieszkańców zdecydowanie wyróżniają go na tle pozostałych projektów WBO. – Mieliśmy okazję skorzystać z narzędzi i metodologii, które zwykle nie są dostępne dla niskobudżetowych procesów związanych z WBO. Wsparły nas zarówno osoby liderskie od lat związane z WBO na Szczepinie i Swojczyce, jak i Urząd Miasta Wrocław, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, a nawet studio architektoniczne PROLOG znane m.in. z Pawilonu Polskiego Biennale Architektury w Wenecji 2021 – mówi Krzysztof Bielaszka, manager projektu WBO na osiedlu Plac Grunwaldzki. 

Grunwald dla Wrocławia

Kampania WBO zainicjowana przez mieszkanki i mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki dotyczy odnowy skrzyżowania na Ładnej i Miłej (#200) oraz wybrzeża na Pasteura (#204), pomiędzy Mostami Szczytnickim i Zwierzynieckim. Oba miejsca mają strategiczne znaczenie dla codziennego funkcjonowania osób zamieszkujących osiedle Plac Grunwaldzki, ale i dla mieszkańców Wrocławia w ogóle – dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnością, kierowców i rowerzystów. W przypadku Pasteura również dla turystów – przez wybrzeże, z którego korzysta kilka wrocławskich osiedli, przebiega trasa wiodąca do popularnych atrakcji miejskich – wrocławskiego zoo i Hali Stulecia. – Aktualny stan skrzyżowania, jak i wybrzeża na Pasteura, uniemożliwiają bezpieczne korzystanie z tych miejsc. Walczymy o ich odnowę, bo chcemy razem decydować o miejscu, w którym żyjemy. Liczy się każdy głos. Jeśli wygramy, zyska cały Wrocław – mówi Grzegorz Chojnacki, mieszkaniec Grunwaldu i lokalny aktywista. 

Jak głosować?

Na projekty #200 i #204 głosować może każdy – zarówno mieszkańcy osiedla Plac Grunwaldzki, jak i całego Wrocławia, a nawet osoby spoza miasta.  – Aby wygrać WBO, potrzebujemy zaktywizować wszystkich mieszkańców i mieszkanki osiedla Plac Grunwaldzki, a także możliwie jak najwięcej osób niezdecydowanych i dotąd nie angażujących się w WBO, a mieszkających na innych osiedlach – dodaje Bielaszka. Aby zagłosować, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.wroclaw.pl/wbo lub oddać głos pisemnie w punktach do głosowania (lista punktów dostępna na stronie https://placgrunwaldzki.com/wbo). Do zebrania jest prawie 2500 głosów na projekt #200 i minimum 3000 na projekt #204. Głosowanie trwa do 9 października. Wyniki tegorocznej edycji poznamy kilka dni po zliczeniu głosów przez Gminę Wrocław.

Budżet obywatelski to proces, który umożliwia mieszkańcom i mieszkankom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. Co roku w ramach WBO ogłaszany jest konkurs, w ramach którego lokalne społeczności mogą zgłaszać swoje pomysły na realizacje, które mają na celu poprawienie stanu osiedlowej infrastruktury. 


Szczegóły: https://placgrunwaldzki.com/wbo

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)