Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do jogi?

poniedziałek, 20.11.2023 09:01 102

Joga to bardzo dobra forma aktywności i relaksacji jednocześnie. Niezależnie od tego czy jesteśmy zaawansowani w uprawianiu jogi czy dopiero chcemy zacząć swoją przygodę z jogą, warto zaopatrzyć się w odpowiedni, trwały i bezpieczny sprzęt. Na rynku znajdziemy szereg mat do jogi, które zaspokoją zapotrzebowanie nawet najbardziej wymagających joginów. Warto zwrócić uwagę na rodzaj maty do jogi oraz jej wytrzymałość i bezpieczeństwu tak, by ćwiczyło nam się jak najlepiej i jak najwygodniej. Na co zwrócić zatem uwagę przy wyborze maty do jogi?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jaka mata lepsza - korkowa, kauczukowa czy maty PVC (polichlorek winylu)
  • jakie detale powinny zwrócić naszą uwagę przy zakupie maty do jogi, wliczając grubość maty, rozmiar maty, optymalne właściwości antypoślizgowe

Jeśli właśnie połknęliśmy bakcyla jogi lub chcemy dopiero spróbować „z czym to się je”, warto kupić sobie odpowiedni sprzęt by wygodnie nam się ćwiczyło i szybko nie zniechęciło nas do uprawiania jogi. Dlatego warto kupić odpowiednią matę. Na początek możemy postawić na nieco tańsze modele, jednak warto zwrócić uwagę na wytrzymałość i bezpieczeństwo maty do jogi.

Profesjonalna mata do jogi - gdzie kupić?

Chcąc kupić matę do jogi możemy udać się do sportowego sklepu, gdzie znajdziemy takie najtańsze produkty do jogi. Jednak warto też zwrócić uwagę na sklepy internetowe specjalizujące się w matach i innych produktach jak akcesoria do jogi typu wałek do jogi (np. https://yogabazar.pl/mata-do-jogi), gdzie kupimy też produkty z najwyższej półki. Niezależnie czy jesteśmy osobami początkującymi czy zaawansowanymi w uprawianiu jogi to warto zainwestować w dobry sprzęt. Dlatego warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę mat do jogi, które wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, mają różną przyczepność oraz trwałość. Poznajcie więc sekrety mat do jogi.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty do jogi? Jaki materiał wybrać: maty kauczukowe czy korkowe?

Do wyboru mamy szereg mat do jogi, w tym maty kauczukowe i maty korkowe. Różnią się one od siebie wytrzymałością oraz przyczepnością. Naturalny kauczuk jest bardzo wytrzymały i maty te dobrze sprawdzą się u osób zaawansowanych i w szkole jogi. Kauczukowe maty to z pewnością wielki top mat, jednak dobrze sprawdzą się też maty korkowe oraz te z mikrofibry, sprzedawane w formie najbardziej odpornych na zniszczenia. Są one także bardzo dobre w kontakcie z wilgocią i dobrze ćwiczy się na nich w różnych warunkach, szczególnie na świeżym powietrzu. Maty te sprawdzą się także dobrze do statycznej jogi lub asany.

Do wyboru mamy maty różnej grubości. Zarówno cienkie maty jak i grube maty mogą być dla nas odpowiednim wyborem w zależności od potrzeb podczas praktyki jogi. Jak wybrać matę dla nas gdy interesuje nas dynamiczna joga, a jaką gdy joga statyczna?

Jaka mata będzie najlepsza dla nas? Postaw na uniwersalne rozwiązanie, które ma dobre właściwości antypoślizgowe

Uniwersalnym rozwiązaniem może być antypoślizgowa mata do jogi z PU (poliuretanu), która jest bardzo wytrzymała i pozwoli na ćwiczenie w każdej pozycji oraz na różnym podłożu. Wybierając matę do jogi dla siebie pamiętajmy też o wymiarach maty do jogi. Standardowe wymiary maty do jogi to 180 cm x 60 cm. Jednak w profesjonalnym sklepie z matami do jogi znajdziemy też modele dłuższe oraz krótsze, a także nieco szersze. Przyjmuje się, że długość maty powinna być o 5 do 10 cm dłuższa od naszego wzrostu. Pamiętajmy o tym, że zbyt krótka mata może sprawiać nam dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń. Dodatkowo zbyt długa może, jeśli mamy mało miejsca do ćwiczeń, być dla nas uciążliwa. Dłuższe oraz szersze maty polecane są osobom, które chcą uprawiać bardzo aktywną jogę, a także dla osób z szerokimi barkami i biodrami. Warto więc dopasować wymiary maty do jogi do naszych indywidualnych potrzeb taj, by jak najlepiej nam się ćwiczyło. Mata do jogi to niewielki wydatek, a profesjonalną i naprawdę wytrzymałą oraz bezpieczną matę do jogi możemy kupić już za niewiele powyżej stu złotych w profesjonalnym sklepie z matami. Zacznij więc niezwłocznie swoją przygodę z jogą lub popraw swoją aktywność związaną z jogą, kupując profesjonalny sprzęt dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb.