Mural #KlimatNaRówność, Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

czwartek, 12.5.2022 10:07 172 0

W nocy z 9 na 10 maja został zdewastowany mural przy ulicy Opolskiej 25 we Wrocławiu. Mural #KlimatNaRówność powstawał z inicjatywy Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, w partnerstwie z Wrocławską Radą ds. Równego Traktowania i Stowarzyszeniem Kultura Równości. 

Mural #KlimatNaRówność miał zostać odsłonięty z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który odchodzimy 17 maja. Projekt artystyczny łączy w swojej nazwie i warstwie wizualnej temat szacunku dla planety oraz tolerancji i równości społeczności LGBTIQ. Mural malowany był antysmogowymi farbami, które pomagają oczyszczać powietrze. Hasło muralu zwraca uwagę na energetyczną transformację, ale też konieczną zmianę społeczną, jeśli chcemy oddychać pełną piersią i żyć bez homofobii.

W nocy z 9 na 10 maja zielone drzewo na tle tęczy zostało pomazane w neonazistowskie znaki i symbole nienawiści. Pomimo tego aktu wandalizmu i homofobii zniszczony mural powstanie. Ruszyły już prace naprawcze, których finał nastąpi w piątek, 13 maja. To właśnie tego dnia hasła nienawiści zostaną symbolicznie zamalowane, a mural oficjalnie otwarty przez przedstawicieli instytucji i organizacji zaangażowanych w jego powstanie. Mural pozostanie we Wrocławiu i jeszcze mocniej zaakcentuje wsparcie dla osób LGBTIQ. Jego odmalowanie jest możliwe dzięki solidarności wielu osób i instytucji.

 

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprasza na uroczyste otwarcie i konferencję prasową 13 maja o godzinie 10.00 przed muralem #KlimatNaRówność przy ul. Opolskiej 25 we Wrocławiu.

W wydarzeniu otwarcia udział wezmą:

Jacek Wasik – dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej
Leszek Gaś – szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
Przedstawiciele Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania
Przedstawiciele Stowarzyszenia Kultura Równości

 

Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej:
Równie mocno jak Komisja Europejska przeciwstawiła się „strefom wolnym od osób LGBT”, tak i tym razem potępiamy wszelkie akty wandalizmu i szerzenia nienawiści wobec osób LGBTIQ, czego drastycznym wyrazem jest zniszczenie muralu. W Unii Europejskiej nie ma miejsca na dyskryminację kogokolwiek.

 

Kontekst

Przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego i czyste powietrze są jednym z głównym zadań Europejskiego Zielonego Ładu, który ma do 2050 r. pomóc przekształcić Unię Europejską w nowoczesną gospodarkę o zerowym poziomie emisji gazów cieplarnianych netto. Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen od 2020 roku działa na rzecz „Unii Równości”, dążąc do pełnego równouprawnienia każdego z nas, m.in. w ramach „Strategii na rzecz równości osób LGBTIQ na lata 2020-2025”.

Co roku Komisja Europejska i pozostałe instytucje Unii Europejskiej manifestują wsparcie dla osób LGBTIQ z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który obchodzony jest 17 maja. „Nie spocznę w wysiłkach na rzecz budowania Unii równości. Unii, w której można być, kim się chce, i kochać, kogo się chce – bez obawy przed oskarżeniami lub dyskryminacją. Gdyż bycie sobą nie jest ideologią. Jest twoją tożsamością. Nikt nie ma prawa nikomu jej odbierać” – Ursula von der Leyen.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)