MPWiK przypomina: Nie zapychaj, pomyśl!

piątek, 8.3.2019 08:00 1130 0

Co trafia do rur kanalizacyjnych? Niestety nie to, co powinno – chusteczki do pielęgnacji skóry, płatki kosmetyczne, a nawet mop do mycia podłogi! Brygady MPWiK każdego dnia walczą ze skutkami zatorów kanalizacyjnych. Oczyszczanie zapchanych rurociągów i usuwanie awarii to ich codzienność. Kilka prostych zasad może ograniczyć liczbę usterek na sieci kanalizacyjnej.

Co powoduje zatory?

Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają. Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków.

 Jak zapobiegać? 

Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by ograniczyć liczę zatorów, a tym samym awaryjność sieci kanalizacyjnej. Nie wolno wrzucać do kanalizacji przedmiotów stałych, takich jak odpady sanitarne: chusteczki do pielęgnacji skóry, płatki i szpatułki kosmetyczne czy środki opatrunkowe. Najbardziej uciążliwe są jednak plastikowe opakowania, prezerwatywy oraz kobiece rajstopy. Pamiętajmy też, żeby nie wrzucać do toalety jedzenia, ziemi z kwiatów czy farb po remoncie. W kuchennych zlewach warto natomiast zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

 

Wrogi tłuszcz

Jednym z podstawowych czynników powodujących zapychanie się kanalizacji jest tłuszcz. Złogi tłuszczowe są przyczyną 75% zatorów w Wielkiej Brytanii i 50% w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej tłuszczów trafia do kanalizacji w punktach gastronomicznych, przepisy prawa wymagają więc stosowania separatorów tłuszczu. Wymogu takiego nie ma w gospodarstwach domowych, dlatego sami musimy pamiętać, by nie wylewać do zlewu lub toalety olejów, smarów itp.

Nie zapychaj, pomyśl!

Brygady MPWiK każdego dnia walczą ze skutkami  zatorów kanalizacyjnych – oczyszczają zapchane rurociągi i usuwają awarie. Jednak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Każdy może mieć wpływ na zmniejszenie liczby awarii na sieci kanalizacyjnej. Zwróć uwagę na to, co trafia do toalety lub zlewu w Twoim domu. Promuj dobre nawyki wśród znajomych i sąsiadów. To proste. Nie zapychaj, pomyśl!

Pamiętaj, że do kanalizacji nie powinny trafić:

  • tłuszcze – oleje, smary itp.
  • środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki dla niemowląt, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, podpaski, tampony, bandaże etc.
  • resztki jedzenia
  • farby, odpady po remoncie lub budowie
  • różne śmieci stałe – ścierki, ziemia z kwiatów, opakowania, prezerwatywy, rajstopy itd.
Dodaj komentarz

Komentarze (0)