MPP_ALL. Maćków Pracownia Projektowa - otwarcie nowej wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu

poniedziałek, 20.6.2022 14:05 203 0

MPP_ALL
wystawa Maćków Pracowni Projektowej
 
otwarcie wystawy: czwartek 23 czerwca 2022 roku, g. 18.00
 
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 5
 
ma.wroc.pl
 
Opis autorski
MPP_ALL, to nie tylko tytuł wystawy. To także nazwa grupowego czatu służącego wewnętrznej komunikacji w obrębie Maćków Pracowni Projektowej. Tytuł, podobnie jak wspomniane forum, jest wielowątkowy – stanowi pretekst do wyjścia poza grono pracowni z rozmową o architekturze i przyszłości naszego zawodu.
W 1995 roku zaczynaliśmy w kilkuosobowym zespole. Dwadzieścia siedem lat później – w 2022 roku – projektujemy czterdziestosiedmioosobowym gronie, a przez ten czas pracownię tworzyło ponad sto pięćdziesiąt osób.
 
Dokonując subiektywnego wyboru projektów, staraliśmy się pokazać szeroki zakres zadań, z jakimi mierzyliśmy się dotychczas. Prezentowane obiekty różni całościowo rozumiany kontekst – od czasu powstania przez funkcję, lokalizację i skalę po budżet, łączy zaś fakt ich realizacji. Właśnie ta materializacja projektów w procesie budowy i udostępnienie „skończonych” obiektów użytkownikom, pozwalająca na ostateczną weryfikację idei stojących u podstaw poszczególnych koncepcji, jest najważniejszym i wpisanym w genotyp MPP czynnikiem, który umożliwia zdobywanie doświadczeń i rozwój.
 
Dwudziestopięciolecie pracowni oraz Honorowa Nagroda SARP za 2020 rok dla jej założyciela – Zbigniewa Maćkowa – stały się punktem wyjścia próby skatalogowania dotychczasowych działań, a  także okazją do postawienia sobie kilku – nie tylko zawodowo ważnych – pytań. Zaproszenie do zorganizowania wystawy postanowiliśmy więc potraktować jako kolejną okazję do nauki – z  przekonaniem, że jeżeli nie znajdziemy tu odpowiedzi na „duże pytania”, to warto je sobie zadawać.
 
Prezentowane podczas wystawy trzydzieści dwa obiekty uważamy za mandat do dyskusji o rzeczach, które są dla nas ważne – i to właśnie do tej dyskusji chcielibyśmy Państwa zaprosić podczas towarzyszących wystawie wycieczek i rozmów.
Na wystawę składają się trzydzieści dwa zrealizowane projekty, prezentowane w formie trzydziestu makiet oraz trzydziestu kubików informacyjnych z metryką i oznaczeniem lokalizacji. Uzupełnieniem syntetycznej ekspozycji jest trzydzieści krótkich filmów, możliwie obiektywnie pokazujących osadzenie budynków w otoczeniu. Elementy wystawy zostały zaprojektowane jako spójny, możliwy do rekonfiguracji zestaw przeznaczony do wielokrotnego wykorzystania.
Projekty opatrzone są numerem, którego dwie pierwsze cyfry to rok, w którym rozpoczęliśmy pracę nad danym przedsięwzięciem. Zbiór otwiera Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z 1999 roku, a zamyka projekt przebudowy zabytkowego zespołu Młyna Maria. Koncept wystawy jest jednak otwarty, a raster makiet wraz z upływem czasu może się powiększać o kolejne realizacje.
 
 
Kuratorzy: Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Yuliia Krylova, Natalia Rowińska, Bartłomiej Witwicki, Agata Woźniak, Michał Zawadzki
 
Identyfikacja wizualna: Extra Studio – Marta Kowalczyk, Anna Jęchorek
 
Modele architektoniczne: Onimo
 
Redakcja językowa i korekta:  Marcin Grabski (mesem.pl)
 
Organizator : Muzeum Architektury we Wrocławiu
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)