komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Mozaika w łazience - szklana czy ceramiczna?

poniedziałek, 26.10.2020 00:00 , odsłony: 350
kategorie artykułu:

Znana i ceniona już od starożytności forma dekoracji wnętrz, złożona z drobnych elementów do dzisiaj nie traci na popularności. Mozaika w nowoczesnym wydaniu jest chętnie stosowana we współczesnych łazienkach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem mozaiki, oraz jak stworzyć piękne aranżacje z wykorzystaniem tych wyjątkowych dekoracji we wnętrzu.

Mozaika szklana czy ceramiczna - co wybrać?

To dwa najpopularniejsze rodzaje mozaiki, które możemy wykorzystać do aranżacji wnętrz. Mozaika szklana w łazience tworzy piękną, odbijającą światło powierzchnię. Dostępna jest w wielu kolorach i rozmiarach elementów, najczęściej o kształcie kwadratów, heksagonów lub prostokątów. Szkło jest wodoodporne, dlatego nadaje się do stosowania bezpośrednio w strefach mokrych łazienki, takich jak kabiny prysznicowe. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na brak parametrów antypoślizgowych, mozaiki szklane stosujemy wyłącznie jako dekoracje ścienne – mokre szkło jest zbyt niebezpieczne i stwarza ryzyko wypadku w łazience. Szkło nie jest również odporne na szorowanie silnymi środkami chemicznymi – do pielęgnacji mozaikowych powierzchni polecamy łagodne detergenty, bez ścierających drobinek. Mogą zmatowić powierzchnię, a dekoracja szybko straci blask i wyjątkowy urok.

Wybierając mozaiki ceramiczne, zwróćmy uwagę na specyfikacje techniczne produktów oraz wskazówki producentów – mozaiki ceramiczne są trwałe, odporne na ścieranie i mają parametry antypoślizgowe dlatego nadają się do stosowania również na posadzkach. Mozaika ceramiczna w łazience oferuje wiele oryginalnych, niespotykanych dotąd rozwiązań. Ciekawie wyglądają mozaiki z elementami metalowymi – chromowanymi, złotymi lub w modnej, matowej czerni. Dobierzmy ich kolor do odcienia armatury, aby wnętrze pozostało eleganckie i spójne. Możemy eksperymentować z geometrycznymi kształtami i trójwymiarowymi powierzchniami. Dzięki dodatkowemu oświetleniu ich powierzchnia będzie doskonałą, ale nienachalną ozdobą w małych łazienkach.

Każdy z rodzajów mozaiki ma swoje niezaprzeczalne zalety, a dzięki zróżnicowanym parametrom technicznym te dekory możemy wykorzystać we wnętrzach na bardzo wiele sposobów. Sprawdźmy, gdzie najlepiej wprowadzić mozaikę do aranżacji łazienki i jakie efekty możemy dzięki niej uzyskać?

Mozaika wokół lustra

Strefa przy umywalce to jedno z najbardziej wyeksponowanych miejsc w łazience – warto je więc podkreślić mozaiką. Możemy to zrobić na kilka sposobów: pokryć cały fragment ściany za lustrem wiszącym lub bezpośrednio pod nim, jako dekoracyjny pasek nad blatem. Ciekawie wygląda też mozaika wokół lustra w łazience. Możemy stworzyć z mozaiki ramkę dla tafli klejonej bezpośrednio do ściany. To prosty sposób na urozmaicenie skromnych aranżacji – arkusze o drobnych elementach łatwo dają się formować i docinać do wybranej szerokości. 

lustro otoczone mozaikąJasna mozaika w połysku sprawdzi się w małych łazienkach w bloku – jest delikatna i nie przytłoczy aranżowanej przestrzeni. Fot. Domni.pl

Brodzik z mozaiki

Dzięki elastycznym siatkom drobne mozaiki możemy układać na obłych powierzchniach, takich jak wysokie brodziki prysznicowe. Arkusze z drobnymi elementami, np. 2x2 cm lub 3x3 cm łatwo pracują na krzywiznach, tworząc estetyczne i trwałe wykończenie. To rozwiązanie chętnie i często stosowane zamiast tradycyjnej obudowy akrylowej. Tutaj sprawdzą się zarówno mozaiki szklane, jak i ceramiczne.

Mozaiki doskonale współpracują też z odwodnieniami na posadzce. Wykonując brodzik z mozaiki, musimy jednak pamiętać o prawidłowym wykonaniu hydroizolacji oraz spadku podłogi do odprowadzenia wody spod prysznica. Na posadzki kabin prysznicowych stosujemy mozaiki gresowe, matowe, o wysokim parametrze bezpieczeństwa antypoślizgowego R9, R10 lub wyższym. Arkusze mocujemy klejem o wysokiej elastyczności i odpornym na bezpośrednie działanie wody. Przestrzeń między elementami wypełniamy spoiną o podobnych właściwościach – duża powierzchnia fug narażona na ścieranie i wypłukiwanie przez strumienie bieżącej wody.

Prysznic z mozaiki

Mozaika sprawdzi się też na ścianach w kabinie prysznicowej. Doskonale pasuje do minimalistycznych ścianek typu walk-in i tafli z wąskimi profilami. Wtedy najlepiej wyeksponujemy wzór i kolor mozaiki. Dekoracja optycznie wydzieli fragment strefy kąpielowej, a sama kabina pozostanie iluzorycznie lekka i niemal niezauważalna.

prysznic w mozaiceMozaika w przestrzeni prysznicowej ciekawie skontrastuje płytki w stonowanym odcieniu. Fot. Domni.pl

Szklana mozaika ścienna o odbijającej światło powierzchni to popularny sposób aranżacji małych łazienek, gdzie chcemy poprawić proporcje przestrzeni. Ciekawy efekt uzyskamy też stosując ten sam rodzaj gresowej mozaiki na ścianach i posadzce kabiny kąpielowej.

Mozaika na wannie

Wanny do zabudowy dają nam szerokie pole do kreatywnej aranżacji łazienki. Mozaika na obudowie wanny jest doskonale wyeksponowana i z pewnością będzie przykuwać wzrok. Możemy ją wykorzystać do wykończenia wanien prostokątnych lub narożnych. Zwróćmy uwagę, czy wybrany rodzaj dekoracji jest odpowiednio elastyczny i dobrze ułoży się na krzywiźnie urządzeń sanitarnych.

wanna zabudowana mozaikąMozaiki ścienne występują w wielu kształtach – od geometrycznych heksagonów po romantyczne arabeski. Fot. Domni.pl

Oprócz frontu i boków wanny, mozaikę możemy też ułożyć na ścianie przy wannie – zarówno dłuższym, jak i krótszym boku. Mozaika przy wannie na szerokości krótszego boku dobrze wygląda w towarzystwie parawanu – tworzymy w ten sposób wannową kabinę prysznicową.

 

 

 
poniedziałek, 23.11.2020 10:01
poniedziałek, 23.11.2020 11:01
poniedziałek, 23.11.2020 09:23
1
piątek, 20.11.2020 11:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki