komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 28 września 2020

Waclawa, Tymona

Mocny głos dzieci na Wielkim Finale Brave Kids (ZDJĘCIA)

czwartek, 11.7.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 853
kategorie artykułu:

Ponad 100 młodych artystów z 16 krajów całego świata zawładnęło sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu. Akrobacje, tradycyjne tańce i ludowe pieśni – to pokazali nam uczestnicy Brave Kids na zakończenie swojej wizyty. – To było unikatowe doznanie, miałam gęsią skórkę – tak o Wielkim Finale Brave Kids mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu.  

Jedna scena, ponad setka artystów z całego świata i niezwykły, energetyczny Finał. Tak w wielkim stylu uczestnicy 10. edycji Brave Kids pożegnali się z widzami. Spektakl był połączeniem kultur i sztuki tworzonej przez dzieci z całego świata. Zobaczyliśmy ludowe tańce, niezwykłe akrobacje, tradycyjne śpiewy i recytowane wiersze.

– Niesamowita energia uczestników pokazała, że te dzieci naprawdę są w stanie zmienić świat. Pokaz Wielkiego Finału Brave Kids udowodnił, że głos młodego pokolenia naprawdę jest ważny – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids.  

W tym roku na jubileuszową, dziesiątą edycję projektu, przyjechało ponad 100 uczestników z kilkunastu krajów. Byli to m.in.: tancerze z Indii oraz Peru, aktorzy z Iranu, Nikaragui, Salwadoru czy Hong Kongu, grupy muzyczne z Korei Południowej, Kenii, Kolumbii oraz Syrii, akrobaci z Palestyny, hiphopowcy z Ugandy czy performerzy z Polski. Młodzi artyści przez kilkanaście dni mieszkali we Wrocławiu, Rzeszowie, Wałbrzychu, Radziejowicach i Lesznie. Tam gościli u polskich rodzin i tam też przygotowywali wspólne spektakle.

– Tegoroczne grupy były naprawdę niesamowite, a każdy ich występ przemyślany i doskonale wykonany. Pomimo, że niektórzy uczestnicy mają dopiero 8 lat, to na scenie byli prawdziwymi profesjonalistami – zauważa Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids. Za finałowy spektakl odpowiadała międzynarodowa grupa instruktorów artystycznych: Mary Sadowska, Mateusz Godlewski, Creo Kellab, Gabriel Almagro, Arash Fattahi, Justyna Król, Kinga Maciejewska, Ashu Satvika Goyal, Jolanta Sikorska. 

Tegoroczna edycja, poza okrągłym jubileuszem, okazała się wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Na jej zakończenie uczestnicy przygotowali nie jeden, a dwa finały. 7 lipca na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu zaprezentowali się uczestnicy Brave Kids Reunion, czyli ci artyści, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach projektu, a w tym roku wraz z Jackiem Timingeriu przygotowywali finałowy występ.

 - Spektakl finałowy jest punktem kulminacyjnym projektu, który porusza bardzo wiele aspektów takich jak edukacja, poszerzanie kompetencji społecznych i kulturowych, dowartościowanie. To wszystko jest jakoś obecne w przedstawieniu, które staje się wyrazem doświadczenia wspólnej pracy a także przyjaźni młodych ludzi z wielu stron świata – mówi reżyser. 

Tegoroczny Brave Kids chociaż już miał swój Wielki Finał, to jednak na dobre się nie zakończył. W tym roku po raz pierwszy w historii projektu uczestnicy zagoszczą w Gdańsku. 13 lipca na Pomorze przyjadą cztery grupy: hinduskie tancerki z Mumbaju, irańska grupa Tahmineh z miasta Qazvin, ośmioosobowa grupa aktorów z Salwadoru oraz zespół tańca ludowego Seltinis z Litwy. Brave Kids spotkają się ponownie także w tym roku w Rumunii, Estonii, Gruzji i Indiach. 

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

5  faktów o 10. edycji Brave Kids:

  •          W jubileuszowej edycji Brave Kids uczestniczyło 16 grup Brave Kids 
  •          Prawie 100 młodych artystów zaprezentowało się publiczności w ramach Brave Kids
  •          30 artystów przyjechało do Wałbrzycha na Brave Kids Reunion
  •          Ponad 80 rodzin gościło uczestników tegorocznej edycji w swoich domach
  •          6 miast włączyło się w 10. edycję Brave Kids

fot. Mateusz Bral

 

Wasze komentarze

czwartek, 24.9.2020 13:40
wtorek, 22.9.2020 10:14
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki