komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 28 października 2020

Szymona, Tadeusza

Mobilny punkt pobierania próbek do badań na obecność SARS-CoV-2 wznawia działalność

piątek, 14.8.2020 21:45 , komentarze: 0 , odsłony: 326
kategorie artykułu:

Od najbliższego poniedziałku na parkingu przy Stadionie Wrocław działalność wznowi mobilny punkt pobierania próbek do badań na obecność SARS-CoV-2. Otwarty będzie w dni powszednie od 8.00 do 12.00. To punkt typu „drive-thru”, do którego wjazd możliwy będzie wyłącznie bramą „A” od strony Al. Ślaskiej. Wiosną z badania skorzystało ponad 3000 chętnych, w tym, dzięki wsparciu Prezydenta Jacka Sutryka, MPWIK SA oraz znanych wrocławskich prywatnych klinik, setki wrocławskich medyków, dla których badania były darmowe.

Jak wygląda badanie

Wymazy będą pobierane bez wysiadania z samochodu, po uchyleniu szyby. Wcześniej każdy chętny zostanie poproszony o wypełnienie formularza zgody na badanie oraz wylegitymowanie się dowodem osobistym. Formularz można także pobrać ze strony: www.testcovidwroclaw.pl i wypełnić w domu. Wtedy samo badanie to kwestia 2-3 minut od podjazdu do punktu do odjazdu. Pracownicy punktu będą w profesjonalny sposób zabezpieczeni w kombinezony ochronne z atestem do pracy z wirusami, specjalne maski, gogle oraz przyłbice. Samo pobranie trwa kilkanaście sekund, nie jest bolesne, następuje przy użyciu specjalnej żelowej wymazówki, którą z gardła pobiera się znajdującą się tam wydzielinę. Tak pobrana próbka trafia do specjalnego pojemnika, a następnie przewożona jest do laboratorium. Organizatorzy punktu zapowiadają także, że istnieje możliwość badań wyjazdowych dla większej grupy osób, np. w zakładach pracy i urzędach.

Wynik nawet w tym samym dniu

Analiza genetyczna będzie wykonywana tzw. metodą real-time PCR (RT-qPCR). Jest to jedyna metoda rekomendowana przez Światową Organizację  Zdrowia do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, charakteryzująca się wysoką czułością i specyficznością bliską 100%. Zastosowana metoda pozwala na wykrycie infekcji nawet jeżeli badana osoba przechodzi ją bezobjawowo, zapewniają organizatorzy. Wynik, na życzenie badanego, będzie również wystawiany w języku obcym – angielskim, niemieckim rosyjskim, czeskim i ukraińskim. Taką potrzebę trzeba zgłosić personelowi przed wykonaniem testu i zostanie to zaznaczone na druku skierowania. Organizatorzy deklarują, że będą chcieli skrócić czas od pobrania do wyniku z dotychczasowych 24-36h i generować wyniki jeszcze tego samego dnia.

Badania odpłatne

Badania wykonywane są bez rejestracji, wystarczy podjechać do punktu i na miejscu dopełnić formalności bez wysiadania z auta. Wymazy będą pobierane także tym, którzy zgłoszą się do punktu pieszo lub na rowerze. Przepustowość laboratorium to około 100 testów na dobę i tyle osób będzie badanych każdego dnia. Osoby, które zgłoszą się po wyczerpaniu tego limitu, będą zapisywane na kolejny dzień i przyjmowane jako pierwsze. Badanie można opłacić na miejscu bezdotykowo kartą lub odliczoną gotówką. Cena badania to 470 zł.

Więcej szczegółów na www.testcovidwroclaw.pl

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele